2008.03.03. 11:36
Projekt a madarak áramütésének megelőzésére
<p>Bihar megye - A Bihar megyei Környezetvédelmi Ügynökség egy magyar-román közös projekt kertében újabb intézkedéseket hoz a kihalófélben lévő vörös vércse megmentése érdekében.</p>
A Közös projekt neve: A vörösvércse megőrzése a Pannon térségben és LIFE támogatással indult. A projekt keretében már tavaly is fészkeket telepítettek ennek a ritka, Romániában is kihalófélben lévő ragadozómadárnak, de a populáció csökkenésének az oka nem csak az élettér beszűkülése, hanem a középfeszültségű villamos légvezetékek miatti áramütés is, akárcsak más madarak esetében. Az áramütés akkor következik be, amikor a madarak részállnak a villanyoszlopokra és szárnyukkal érintik mind a két vezetéket, vagy a lábukkal a földelést szárnyukkal pedig a fázisvezetéket. Más országokban, mint Németországban, Franciaországban, Magyarországon , Spanyolországban felismerték, hogy a villamos légvezetékek sok százezer madár halálát okozzák. Egy tanulmány folytán Romániaában is hasonló közvetkeztetésre jutottak: 100.000 nagytestű madár (gólya, ragadozómadarak stb.) pusztulásának oka lett az áramütés. Ezzel a villamos légvezetékek a madárpusztulás legfőbb okozóivá léptek elő. A megelőzésre több lehetőség is van, többek között a veszélyes oszlopok szigetelése.
A Life program keretében hétfőn a Környezetvédelmi Ügynökség emberei az Electrica RT. nagyváradi kirendeltségének szakembereivel közösen megkezdték a vörösvércse telephelyei közelőben lévő villamos légvezetékek oszlopainak szigetelését. Előszöt 10, a költőhelyhez legközelebb lévő oszlopot szigetelnek le Biharfélegyháza határában, ahol e védett madaraknak fészkelőhelyük van egy természetvédelmi területen. Jelenleg vörösvércse, mely vándormadár, még nem tért vissza Afrikából, ahol telelni szokott, de nálunk költenek és ha hamarosan megérkeznek, kedvezőbb feltételeket találnak.