2009.09.07. 12:18
Tenţ: a kormány terrorizálja a tanügyet
<p>A tanügyi szakszervezetek akár<br /> általános sztrájkot is hirdetnek az<br /> államfőválasztás<br /> időszakában, ha a kormány bevezeti a<br /> tanügyre vonatkozó<br /> törvénytervezeteit, illetve más, a<br /> tanügyi dolgozókat közvetlenül<br /> és negatívan érintő<br /> törvényeket.</p>
Ioan Tenţ, A Tanügyi Szabad Szakszervezet (FSLI) Bihar megyei elnöke hétfőn sajtótájékoztató keretében ismertette az általa képviselt szindikátus álláspontját a kormánynak a tanügyre vonatkozó elképzelései kapcsán. A szakszervezeti vezető nehezményezte azt, hogy a kormány, ígéretei ellenére nemhogy emelné, hanem az egységes bértábla bevezetésével sok esetben még csökkenti a tanügyi dolgozók fizetését. A kabinet döntéseivel és elképzeléseivel valósággal terrorizálja a tanügyet, fogalmazott Tenţ. Az egyik ilyen, véleménye szerint aberrált ötlet az, hogy az elkövetkező három hónapban a tanárok havi tíz napot fizetés nélkül dolgozzanak, de ugyancsak törvénytelen intézkedésnek nevezte azt, hogy a kabinet fel akarja függeszteni a két százalékos jutalomalapot, törölni akarja a huszonöt éve a tanügyben dolgozó tanárok heti 16 kötelező tanórára csökkentett óraszám-kedvezményét, és 50 százalékkal csökkenteni akarja a vidéki környezetben dolgozó tanároknak járó jutalékot. Az iskolaigazgatók is kötelesek tanítani heti négy órát, természetesen ingyen. „Mindezekkel az intézkedésekkel a kormány célja az, hogy posztok szűnjenek meg, és így kitehessenek embereket a tanügyi rendszerből”, szögezte le Tent.
Tömeges elbocsátás
Tenţ kijelentette: a kormány kiadta az ukázt, hogy Bihar megyében ebben a tanévben 581 posztot meg kell szüntetni. Pusztán a matematikára támaszkodva ez 340 osztály, azaz a megyében 15, a nagyváradi Aurel Lazar Liceumhoz hasonló méretű iskola bezárását vonná maga után. Akarja mindezt a kormány úgy, hogy évek óta ugyananyi, mintegy százezer gyerek tanul Bihar megyében, ráadásul a tanári posztok száma 2000 óta, amikor még 15 ezer poszt volt, folyamatosan csökken, de most a kabinet azt akarja, hogy ez a szám tízezer alatti legyen. Tenţ teljesen elhibázottnak tartja azt, hogy a kormány minden megyét egyformán kezel. „Bihar megye egész más helyzetben van, mint egy síkvidéki megye, itt hegyek vannak, teljesen izolált közösségek, amelyeket télen jóformán csak helikopterrel lehet megközelíteni. Továbbá itt kisebbségek vannak. Mit akar a kormány: szüntessük meg a magyar, vagy a szlovák oktatást, vagy zárjuk be a román iskolákat ott, ahol a románok vannak kisebbségben, például az Érmelléken?” - kérdezte felháborodottan. A szakszervezeti vezető elárulta, hogy információi szerint jövő márciusban vagy áprilisban az általános elbocsátási hullámban a végrehajtás ismét ki akar majd tenni embereket a tanügyből. Tenţ végezetül hozzátette, hogy megyei szinten ma születik döntés arról, hogy milyen tiltakozási formával éljenek az iskolakezdéskor, de valószinűnek tűnik az, hogy bojkottálni fogják a tanévkezdést: „Megkezdjük a tanévet 14-én, de ha feltűnik valamelyik iskolában egy politikus, hogy a saját megvalósításait hangoztassa, akkor a tanárok az osztályokba vonulnak és otthagyják őket.” Szerdán Bukarestben találkoznak ismét a szakszervezeti vezetők, és Tenţ nem zárta ki annak lehetőségét, hogy ezen a megbeszélésen döntés születik egy általános sztrájk meghirdetéséről az elnökválasztások időszakára.
Pap István