2010.01.18. 06:46
2010 nem lesz a csodatevés éve
<p>Szatmár megye - „Jó volt ez a látogatás, ugyanis láthattam, milyen siralmas állapotban van az egészségügyi infrastruktúra” – mondta Szatmárnémetiben tett tegnapi látogatásán az egészségügyi tárca vezetője, Cseke Attila.</p>
A személyzethiányra, kifizetetlen túlórapénzekre és juttatásokra, elavult felszerelésre panaszkodtak a szatmárinémetiorvosok vasárnap, a Cseke Attila egészségügyi miniszterrel tartott találkozón. A szaktárcavezető egynapos látogatásra érkezett a megyeszékhelyre, ahol előbb a régi kórház épületében működő korszerűsített pszichiátria osztályt tekintette meg. Ennek tökéletes ellenpéldája volt a járványkórház megtekintése, a Hunyadi utcai egészségügyi intézmény épülete (szatmárnémeti egyik legrégebbi ingatlana) ugyanis katasztrofális állapotban van. Ez szemmel láthatóan zavarta Csekét, aki kijelentette, megoldást fog keresni, hogy a közeljövőben fel tudják újítani az épületet. Idén ugyanis korszerű felszereléssel látják el a járványkórházat. „Jó volt ez a látogatás, ugyanis láthattam, milyen siralmas állapotban van az egészségügyi infrastruktúra” – mondta a szaktárcavezető.
Ami a finanszírozásokat illeti, a miniszter kijelentette, a következő hetekben kifizetik a Nagykárolyi Városi Kórház új épületszárnyának építési munkálatait is, de Csehi Árpád, a Szatmár Megyei Tanács elnöke támogatást kért a Megyei Kórház sürgősségi osztály (UPU) megépítésének munkálataira is. „Hiába szereljük fel korszerű berendezéssel az UPU–t, ha nincs megfelelő helyiség, ahol azokat használni lehetne” – tette hozzá Csehi. Láng László, a Szatmár Megyei Családorvosok Szövetségének alelnöke a túlzott bürokrácia felszámolását kérte az új minisztertől. „Többek között ezt a célt szolgálja az egészségügyi rendszer informatizálása – válaszolta Cseke Attila. – Prioritásaim között szerepel ugyanis egy informatikai rendszer kidolgozása. Megjegyezném, hogy ezt utolsóként dolgozzuk ki Európába, a többi országban ugyanis már rég bevezették ezt a rendszert. Ez arra is szolgál, hogy átláthatóbbá tesszük a kórházak pénzköltését. Ott, ahol sikkasztást, pénzcsapolást észlelek, a kórház költségvetését fogom megtizedelni” – figyelmeztetett a szaktárcavezető, aki többször is hangsúlyozta, 2010 nem lesz a csodatevés éve, azonban fontos esztendő lesz a jövő projektjeinek tekintetében.
A prioritásokról beszélve Cseke elmondta, még idén szeretné véghez vinni a kórházak decentralizációját. „Egy személy nem tudja kellő hatékonysággal irányítani több mint 400 kórházmenedzser munkáját. Ezért fontos, hogy a helyi önkormányzatok – akik jobban ismerik a helyi igényeket – vegyék át a kórházak adminisztrációját. Nem minden egészségügyi intézményt érint majd az intézkedés. Egyeztetni fogok az illetékesekkel arról, mely kórházakat érinti majd a decentralizációs folyamat.
A személyzethiányra nem tudott megoldást adni Cseke, bár többen is kérték, hogy a szaktárca vezetője járjon közben annak érdekében, hogy a kormány függessze fel azt a rendeletet, amely a közintézmények szabad állásaira vonatkozó felvételt szabályozza. „Ez nem lehetséges” – fogalmazott röviden a miniszter, azt viszont hangsúlyozta, az egészségügyi személyzetet nem érinti a létszámcsökkentés, legfeljebb a kisegítő személyzet számát fogják redukálni. „A hétvégi munkát továbbra is ki fogjuk fizetni, viszont 2010–ben nem lesz fizetésemelés” – jelentette ki Cseke.
Másrészt a családorvos kabinetek privatizálásának sürgetését is kérték az érintettek, Flaviu Simu, a Fogorvosok Szatmár Megyei Kamarájának elnöke pedig az iskolai, valamint a sürgősségi rendelők visszaállítását kérte. „Az iskolai kabinetek visszaállítása szerepel a kormányprogramban is, viszont el kell teljen egy kis idő, amíg ez kivitelezhető lesz” – válaszolta Cseke.
„Az egészségügyi rendszer olyan kritikus állapotban van, hogy azt a következő években egy kormány sem fogja tudni helyre állítani – vélte Rodica Popdan, az Egészségügyi Biztosítási Pénztár (CAS) igazgatója. – A privatizálás mentené meg a rendszert a teljes összeomlástól, és emelné a megfelelő színvonalra” – folytatta.
Pesek Attila