2011.10.21. 15:12
A H1N1 vírus okozta a terhes asszony halálát?
A nagyváradi szülészet orvosigazgatója szerint minden jel arra mutat, hogy az idén március 27-én elhunyt terhes nő vesztét kórházi belső fertőzés nyomán elkapott H1N1 vírus okozta.
A nagyváradi szülészet orvosigazgatója szerint minden jel arra mutat, hogy az idén március 27-én elhunyt terhes nő vesztét kórházi belső fertőzés nyomán elkapott H1N1 vírus okozta.
Petru Chitulea a szülészet orvosigazgatója tegnap sajtótájékoztató keretében ismertette annaka jelentésnek az eredményeit, meleyet az Egészségügyminisztérium ellenörzőbizottság idén május 30. és június 2. között végzett a nagyváradi szülészeten azután, hogy március 27-én gyanús körülmények között hunyt el egy a szülészeten kezelt terhes nő. Chitulea hangsúlyozta, hogy a bizottsági jelentésben több pontatlanság is van, ennek ellenére nem fellebezték meg a szülészetet több pontban elmarasztaló dokumentumot, mert annak konklúziójával, a szülészet szolgáltatásainak minőségi javításának szükségességével egyetértenek.
Az eset
Az orvosigazgató kronológikus sorrendben vázolta a tragikus esetet. A harminc éves nő március 3-án utaltatta be magát a szülészetre légzési panaszokkal, de azt megelőzően, február 21-én háziorvosa már kezelte őt otthonában. Márciusban influenzavírus volt Nagyváradon, így a pácienst is beutalták a nőgyógyászatnak arra az osztályára, ahol már harminc influenzás terhes nő volt. A páciens kezelése szakszerű volt, akit március hetedikén externáltak, azonban állapota még ugyanaznap rosszabbra fordult, ezért ismét beutalták. Március 9-én furcsa eset történt: a nőgyógyászatra szakorvost hívtak, hogy vizgálja meg a harminc fertőző betegségben szenvedő terhes nőt, páciensünket azonban nem találta a kórteremben, így nem is vizsgálta ki. Arra az újságírói kérdésre, hogy miért nem várt a szakorvos addig, amíg a nő elpkerül, vagy miért nem keresték meg, Chitulea nem adott kielégítő választ. Március 11-én még rosszabbá vált a nő állapota, ekkor állapították meg, hogy vírusos tüdőgyulladása van. Egy nappal később császármetszést hajtottak végre rajta, azért, hogy az újszülött élete ne kerüljön veszélybe. 13-án a nő állapota annyira súlyossá vált, hogy át kellett szállítani a megyei kórház intenzív osztályára, ahol csöveken keresztül lélegeztették. A március 22-iki vizsgálat mutatta ki azt, hogy a lélegeztetőcső miatt újabb fertőzést kapott az asszony, aki március 27-én elhunyt. Chitulea leszögezte, hogy minden esetben egy hét, tíz nap után elfertőződnek azok a sebek, melyeket az idegen testek okozta irritációk okoznak, etekintetben tehát az orvosok vétlenek voltak. Hozzátette, hogy a kórházi belső fertőzést nem lehet teljesen kiiktatni az egészségügyi intézményekből. „Nincs a világon olyan kórház, ahol ne történne belső fertőzés” - fogalmazott Chitulea, aki szerint a nő is kórházi belső fertőzésbe hatlt bele. Az orvos feltételezése szerint a H1N1 vírus okozta a nő halálát, annál is inkább, mert abban az időszakban influenzajárvány volt és több hasonló haláleset is történt az országban.
Van összefüggés?
Végezetül Chitulea elárulta, hogy a boncolás megállapította: nem nőgyógyászati probléma hanem tüdőfertőzés utáni komplikációk okozták a nő halálát. Chitulea hangsúlyozta, hogy a fertőzést a beteg a megyei kórházban kaphatta el, ezt igazolja az is, hogy átszállítása után két nappal még negatív volt a vizsgálat eredménye. Chitulea hangsúlyozta, hogy a bizottsági jelentés sem vetette a szülészet szemére azt, hogy szakszerűtlenül látták volna el a beteget. Az újságírók kíváncsiak voltak arra, hogy van-e valamilyen összefüggés az ügy, valamint az egészésgügyminisztériumi bizottság elmarasztaló jelentése és aközött a tény között, hogy most zajlik a szülészet igazgatói tisztésgének kinevezési eljárása. Chitulea nem kommentálta a feltevést.
Pap István