2011.10.11. 08:36
Konferencia és hangverseny
Deák Endre, a Collegium régizene együttes vezetője nemrég érkezett haza Litvániából, ahol egy, a litván-magyar reneszánszkori művelődési kapcsolatokat bemutató eseményen vett részt.
Deák Endre, a Collegium régizene együttes vezetője nemrég érkezett haza Litvániából, ahol egy, a litván-magyar reneszánszkori művelődési kapcsolatokat bemutató eseményen vett részt.
- Milyen alkalomból került sor erre a rendezvényre?
- A Litván Nagyfejedelmi Palota és a vilniusi Báthory István Egyesület, valamint a Litvániai Magyar Nagykövetség támogatásával jött létre ez a rendkívüli ünnepi műsor, mellyel a litván-magyar diplomáciai kapcsolatok újrafelvételének huszadik évfordulójára emlékeztek folyó év szeptember 30-án.
- Miből állt az ünnepi műsor?
- Elsőként a Bakfark életéről és munkásságáról tartottam tudományos előadást Jüraté Trilupaitiené litván muzikológus társaságában, ezt követően a Balassi Bálint énekelt verseiből és Bakfark Bálint lantműveiből álló hangversenyt mutattuk be Kobzos Kiss Tamással. Ezt a műsort 2008-ban állítottuk össze, majd Budapest és Csíkszereda után 2009-ben Szilágysomlyón, Szatmárnémetiben és Nagykárolyban is előadtuk.
A vilniusi rendezvény az újjáépített Litván Nagyfejedelmi Palota fogadótermében zajlott. A helyszín zenetörténeti fontosságú, ugyanis Bakfark Bálint, aki tizenhat évig szolgálta Zsigmond Ágost lengyel királyt, többször tartózkodott ebben a palotában.
- Beszélhetünk az Erdélyi Fejedelemség litván kapcsolatairól?
- Igen, Bakfark személyén túlmenően Báthory István erdélyi fejedelem és lengyel király – ugyanakkor litván nagyfejedelem – fontos alakja a tizenhatodik század közös történelmének. Balassi, a költő különben rokona a királynak, ennek ellenére az ellene lázadók között találjuk Bekes Gáspár seregében. Báthory mindkettejüknek megbocsát és Litvániában Bekes az egyik leghűségesebb embere lesz. Vilniusban a várhegy melletti dombot róla nevezték el, emlékoszlop is jelzi a helyet. Visszatérve Bakfarkra, említsük meg, hogy az ő első felesége Kotryna Narbutaite litván nő volt és házat is vásárolt Vilniusban, melyet katonák dúltak fel, miután elhagyta a lengyel király szolgálatát.
- A fővároson kívül még hol szerepeltetek?
- A zenés műsort másnap a régi fővárosban, Kaunasban, az ország második legnagyobb városában is bemutattuk, a hangszermúzeumban. Természetesen megtekintettük a helyi nevezetességeket is vendéglátóinkkal.
ifj. Deák Endre