ERDON Helyi hírek

2013.08.01. 14:36

Augusztus 1-től kötelező a békítés a vitás felek között

Augusztus 1-jétől kötelező lesz a vitás feleknek részt venni a békítés vagy mediáció előnyeit ismertető tárgyaláson. Enélkül az ügyet nem tárgyalják a bíróságon.

Augusztus 1-jétől kötelező lesz a vitás feleknek részt venni a békítés vagy mediáció előnyeit ismertető tárgyaláson. Enélkül az ügyet nem tárgyalják a bíróságon.

A 2013-ban aktualizált 192/2006-os számú törvény előírja, hogy ez év augusztus 1-jétől kötelezővé válik a vitás felek megjelenése egy úgynevezett mediátornál vagy békítőnél, aki egy ingyenes találkozó alkalmával ismerteti a békítés előnyeit, a megoldási lehetőségeket még a peres eljárás megkezdése előtt. Benchiş Mihai mediátor elmondta, hogy a mediáció egy alternatív permegelőző eljárás, amelyben a felek konfliktuskezelésen, vitarendezésen vehetnek részt. A cél, hogy a résztvevő felek kölcsönös megegyezés alapján egy független, semleges harmadik személy (mediátor) bevonásával jussanak megegyezésre, melyről írásbeli megállapodás születik. Hozzátette, hogy a mediátor független fél kell legyen, nem képviselheti egyik vitás fél érdekeit sem, hanem mint közvetítő a két fél közötti megállapodásra kell törekedjen. A tájékoztató megbeszélés a következő esetekben kötelező: fogyasztóvédelmi, családjogi, szakmai felelősségre vonás vagy munkaügyi viták, polgári jogi viták vagy egyes büntető jogi viták esetében.

Ingyenes tájékoztatás

A peres eljárás előtt mindkét fél meg kell jelenjen a mediátor irodájában, ahol részt vesznek az ingyenes tájékoztatáson, amelyről a találkozót követően a mediátor egy bizonylatot ad. Ennek hiányában a felek ügyét nem tárgyalják a bíróságon. Ha az egyik fél visszautasítja írásban a tájékoztatón való részvételt, vagy nem vesz részt a találkozón a kijelölt időpontban, akkor erről jegyzőkönyvet készítenek. Ha a tájékoztatást követően a felek úgy döntenek, hogy lemondanak a bírósági perről, a mediátor segítségével keresnek megoldást az ügyre. Ebben az esetben kitöltenek egy kérvényt és megkötik a mediációs szerződést, amelyben leszögezik a megbeszélések számát, helyét és idejét, valamint egyéb részleteket, köztük a mediátor honoráriumát is. A megbeszéléseken csak a vitás feleknek kell részt venniük, kérésükre vagy beleegyezésükkel jelen lehet egy ügyvéd, specialista vagy más személyek is. Ha a mediáció megtörtént, három eset lehetséges: a felek minden részletben megegyeztek, vagy a felek csak egyes részletekben jutottak megállapodásra, a nyitva maradt problémákat a peres eljárás dönti el, vagy pedig nem történik semmilyen megegyezés; ezesetben a mediátor egy jegyzőkönyvet állít ki, feltüntetve azokat az okokat, amelyek miatt a megegyezés nem jött létre. Az első két esetében a mediátor egy mediációs megállapodást állít ki, amely aláírása után jogi érvényességgel bír majd. A mediációs megállapodást a felek hitelesíthetik egy közjegyzőnél is (amely egyes esetekben kötelező), majd a bíróságon vagy ügyészségen mutatnak be.

Előnyök

Benchiş Mihai mediátor a mediáció előnyeiről is beszélt. A mediáció gyorsabb és olcsóbb megoldás a peres eljárásoknál. A mediáció ideje attól függ, hogy milyen komplex az ügy, és hogy a felek milyen gyorsan tudnak megegyezni. Aláhúzta, hogy semmiképp sem több mint egy hónap, a vitákat akár pár nap alatt is megoldhatják. A pénzügyi vetületét tekintve a mediátor honoráriumát a felekkel együtt határozzák meg az ügy összetettségétől, a megbeszélések számától függően. Az összeget a két vitás fél fizeti ki. A mediátor nem kell feltétlenül ügyvéd legyen, de a mediátor képzés elvégzése mellett szükséges, hogy jó probléma megoldási készsége és empátiája legyen, valamint jártas legyen a különböző területeken.

Nagy Noémi

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!