2014.03.12. 12:00
Készül a pedagógusok etikai kódexe
A tanárok etikai kódexének tervezete, mely hamarosan közvitára kerül, több újdonságot is tartalmaz. Ezekkel kapcsolatoban kérdeztük Tóth Márta és Zalder Éva nagyváradi iskolaigazgatókat.
A tanárok etikai kódexének tervezete, mely hamarosan közvitára kerül, több újdonságot is tartalmaz. Ezekkel kapcsolatoban kérdeztük Tóth Márta és Zalder Éva nagyváradi iskolaigazgatókat.
Az első változata már több évvel ezelőtt elkészült, azonban nem bocsátották szavazásra. Tavaly, év végén vált ismét időszerűvé, amikor kirobbant a fővárosi 10. sz. iskolával kapcsolatos botrány (az iskola egyik tanítónője, Dana Blându ajándékokat követelt a szülőktől, az esetről felvétel is készült, mely bejárta a világhálót). Ennek nyomán január közepén Victor Ponta miniszterelnök felhívást intézett a tanügyminisztériumhoz, hogy véglegesítse a projektet, azóta elkészült az időszerűsített változata, melyet állítólag hamarosan közvitára bocsátanak.
Újdonságok
A projekt eddig is egyértelmű előírások mellett – például hogy a pedagógusok kötelesek felügyelni a diákokat, nem verhetik és nem alázhatják meg őket, kötelesek testi és pszichikai egészségüket óvni, nem létesíthetnek szexuális kapcsolatot velük - újdonságokat is tartalmaz. Ezek egyike, hogy a tanárok nem adhatnak különórát saját diákjaiknak, vagy hogy nem kérhetnek és nem kaphatnak pénzt, ajándékokat vagy szolgáltatásokat a diákoktól, illetve szüleiktől, nem gyűjthetnek úgynevezett protokollpénzt. Az is szerepel a kódexben, hogy első, vagy másodfokú rokon nem taníthatja a gyermeket, csak különleges esetekben, például ha az adott iskolában nincs más tanár, aki a szóban forgó tantárgyat oktassa.
Tilos
Ez utóbbiakkal kapcsolatban Zalder Éva, a nagyváradi Szent László római katolikus gimnázium igazgatója elmondta: az iskolában már eddig is tilos volt, hogy a tanárok saját diákjaiknak adjanak különórákat. „Mindig megengedtük a különórákat, de csak úgy, ha nem az a tanár adja, aki a gyereket az iskolában is tanítja. A szülőnek is jó, ha kétféle visszajelzést kap, két tanár véleményét ismeri” - tette hozzá.
Az iskolai pénzgyűjtéssel kapcsolatban kifejtette: a tanárok jó ideje nem gyűjtenek pénzt a diákoktól, a szülőbizottság viszont gyűjthet szülői megajánlásokat, ezeket az összegeket a szülőbizottság pénztárosa kezeli és leggyakrabban az osztálytermekre fordítják, illetve egy prémiumalapot hoznak létre. Az iskolaigazgató szerint ez az előírás egyébként tönkretesz bizonyos dolgokat, hiszen lehet, hogy már egy csokor virágot, vagy egy kézimunka órán készült figyelmességet sem fognak tudni jó szívvel elfogadni a tanárok. „Pedig ezt nem kellene összetéveszteni azzal, ha például mosógépet, aranykarkötőt, vagy gépkocsit vesznek ajándékba a tanárnak. Meggyőződésem, hogy a magyar oktatásban soha nem voltak ilyen túlkapások” - tette hozzá Zalder Éva.
Kisebb jegy
Határozottan nem ért egyet az iskolaigazgató azzal, hogy első vagy másodfokú rokon ne taníthatná a gyerekeket. Vannak ugyanis esetek, amikor ez másképp nem oldható meg. Nem egy könnyű szituáció, de egy ügyes pedagógus tudja kezelni. Saját tapasztalatai is vannak ezzel kapcsolatban, s például inkább kisebb jegyet adott a gyermekének, mint amennyit érdemelt, konfliktust is inkább ez okozott.
Szükséges a kódex, tette hozzá, a Szent Lászlóban például az elsőt húsz éve, magyarországi minta alapján dolgozták ki, már akkor úgy érezték, hogy egy katolikus iskola kell rendelkezzen egy ilyen szabályzattal.
Nem etikus
Tóth Márta, a nagyváradi Ady Endre középiskola igazgatója szerint sem etikus, ha egy tanár pénzért ad különórát saját tanítványának. A diák jó előmenetele a tanár elégtétele kellene legyen, tanárként mindent meg kell tenni tehetségének és képességeinek kibontakoztatására. Ha pedig a diák előmenetele nem a legjobb, az iskolai konzultációk nyújthatnak segítséget. Tóth Márta kihangsúlyozta, hogy a tanulást a magántanár sem tudja helyettesíteni. Ha a diák nem írja meg a házi feladatát, nem rögzíti otthon azt, amit az iskolában tanítottak neki, hogy ily módon tudást szerezzen, a magántanár sem tud sokat segíteni.
A tanároknak adandó juttatásokat, a nekik nyújtandó szolgáltatásokat messzemenően elítéli Tóth Márta. „Rossz társadalmi szokás, talán a szülő úgy érzi, hogy ha ad valamit, azzal a gyerek valamilyen előnyre tesz szert” - tette hozzá.
Íratlan szabályok
A rokonok tanításának tiltásával kapcsolatban viszont fenntartásai vannak. „Egy tanárnak kell annyira felnőttnek és felelősségteljesnek lennie, hogy magában el tudja dönteni, tudja-e úgy kezelni ezt a helyzetet, hogy ne legyen részrehajló, vagy nem.” - jegyezte meg. Sok esetben sem a szülő, sem a gyerek nem tudja elfogadni ezt a helyzetet, mint ahogy előfordul az is, hogy felvállalják és megküzdenek az előítéletekkel. Ő maga is éveken keresztül tanította a saját fiát és a tapasztalat az, hogy ha az elején voltak is előítéletek, hamar nyilvánvalóvá vált, hogy a gyerek nem tudja a rögtönzések és dolgozatok témáját és ő is ugyanolyan elvek alapján kapja meg a jegyeit, mint a többi diák.
S hogy szükséges-e egy ilyen szabályzat? Tóth Márta szerint ha a papírnak nagyobb súlya van, mint a szónak, igen. Viszont a pedagógusi pályának vannak íratlan szabályai, melyeket egy felnőtt ember mindenképp betart – fejtette ki.