A szövetségi elnöke közölte: az RMDSZ a hétvégi SZKT-n fogadja el azt a gazdaságösztönző intézkedés-csomagot, amely a többek között a kis és közepes válalkozások adóterheinek csökkentését, kedvezményes hitelezését, és a válság dacára is jelentős profitot termelő romániai bankrendszer többlet-adóztatását irányozza elő.
Markó Béla kifejtette: az RMDSZ álláspontja az, hogy a megszorításokkal egyidőben a kabinetnek késedelem nélkül hozzá kell látnia az állami közigazgatás átszervezéséhez és decentralizációjához, csökkentenie kell a különböző kormányzati intézmények, ügynökségek számát, oly módon, hogy ezek egyes hatásköreit vissza kell utalni a kormányhoz, az intézmények másik reszét pedig a megyei és helyi önkormányzatok hatáskörébe kell áthelyezni. Leszögezte: a megszorító intézkedéseknek csak akkor lesz tényleges hatása, ha eközben végbemegy az állam-reform és határozott gazdaság-ösztönző intézkedések is születnek. A szövetségi elnök arra is figyelmeztetett: ez annál is inkább sürgős, mivel a fizetés- és nyugdíjcsökkentésre vonatkozó döntés ideiglenes, és december 31-ig szól, az RMDSZ pedig határozottan elutasítja a megszorítások érvényességi idejének esetleges meghosszabbítását. – Az elmúlt időszakban többféle értelmezése is hallható volt ezeknek az intézkedéseknek. A mi álláspontunk azonban egyértelmű: az RMDSZ nem hajlandó elfogadni a lakosság, és főleg a szegényebb társadalmi rétegek újabb anyagi áldozatvállalására vonatkozó elképzeléseket – szögezte le.
A miniszterelnök-helyettes közölte: a napokban véglegesítik a Szövetség gazdaság-ösztönző javaslatcsomagját, amelyet a hétvégi Szövetségi Képviselők Tanácsának ülésén fogadnak majd el, és amelyről ezt követően az RMDSZ mihamarabb egyeztetni kíván a kormányzati partnereivel. Markó Béla ugyanakkor bírálta a Demokrata Liberális Párt egyes minisztereit is, akik elmondása szerint a válságos helyzet dacára is halogatják a szükséges intézkedések végrehajtását. - A reformot minél határozottabban és minél gyorsabban kell végrehajtani, és ez döntő módon a koalíció működőképességétől függ. Rendkívül rossz benyomást keltett bennem az, ahogyan egyes miniszter-kollégák – és itt nem az RMDSZ minisztereire gondolok – láthatóan nem hajlandóak kellő határozottsággal és gyorsasággal végrehajtani a szükséges lépéseket, többen azt próbálják elmagyarázni, miért nem lehetséges az átszervezés, a költségcsökkentés, miért nem valósítható meg a decentralizáció. Ez történt az elmúlt 20 évben is, és azt kell mondanom, hogy az RMDSZ nem kíván részt venni egy ilyen halogató, időhúzó politikában - figyelmeztetett Markó Béla.
A szövetségi elnök elégedetlenségének adott hangot az oktatási törvény elfogadásának késlekedése miatt is. Mint mondta, a parlamenti szakbizottságok túlságosan is elhúzták a tervezet vitáját, és csökken az esélye annak, hogy még ebben a parlamenti ülésszakban el lehessen fogadtatni a jogszabályt, holott alapvetően fontos lenne, hogy akárcsak az egészségügyben, az oktatás terén is végbemenjen a várt decentralizáció. Ez annál is inkább fájó, hogy ez nem csupán egy-két hónapos, hanem legalább egy éves csúszást eredményezne a törvény alkalmazásában – tette hozzá az RMDSZ elnöke. Ennek kapcsán bírálta az ellenzéki pártokat is, amelyek álláspontja szerint hátráltatják a decentralizációs folyamatot, annak ellenére, hogy van közöttük olyan párt is, amely nemrég még teljes mellszélességgel támogatta ezt.