2013.08.06. 15:18
Lesújtó véleményt közölt Olosz Gergely volt szenátorról az őt elítélő bíró
Lesújtó véleményt közölt Olosz Gergelyről, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) volt szenátoráról az a bíró, aki egy korrupciós perben első fokon hét év börtönbüntetéssel sújtotta.
Lesújtó véleményt közölt Olosz Gergelyről, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) volt szenátoráról az a bíró, aki egy korrupciós perben első fokon hét év börtönbüntetéssel sújtotta.
Az ítélet indoklásából a Mediafax hírügynökség közölt hétfőn hosszú részleteket. A bukaresti törvényszék bírája úgy ítélte meg, hogy Olosz Gergelyt gyakorlatilag "falhoz állították" a másod- és harmadrendű vádlottak, akik beismerő vallomást tettek. Olosz az időhúzás taktikájával próbált élni, azt remélvén, hogy időközben életbe lép az új büntető törvénykönyv, amely alapján enyhébb büntetésre számíthatott volna.
A bírói indoklás szerint Olosz Gergely "fittyet hányt annak a közösségnek az érdekeire, amely a magas tisztségbe juttatta, s azt úgy értelmezte: gyorsan és hatékonyan kell lépnie azért, hogy tisztességtelen eszközökkel olyan óriási összegekhez jusson, amelyekről az adófizetők többsége nem is álmodik."
A bukaresti törvényszék július 17-én ítélte első fokon hét év letöltendő börtönbüntetésre Olosz Gergelyt, akit többrendbeli befolyással való üzérkedésben találtak vétkesnek. A vádhatóság szerint 2010-ben - amikor Olosz parlamenti honatya volt - négy vállalkozó lefizette, hogy különböző szerződésekhez juttassa cégeiket, kihasználva azt, hogy Olosz 2007 és 2008 között a román energiaár-szabályozó hatóság elnöki tisztségét töltötte be. A vádirat szerint Olosz Gergely összesen félmillió eurónak megfelelő jogtalan anyagi haszonban részesült különböző formákban.
Olosz Gergely 2011 elején megpályázta az RMDSZ elnöki tisztségét, a versenyben azonban alulmaradt Kelemen Hunorral szemben.
Olosz Gergely sajtóközleménye
Az ügyemben hozott ítélet bírói indoklásának nyilvánosságra kerülését követően a sajtóban számos csúsztatás látott napvilágot, aminek kiigazítását fölöttébb szükségesnek tartom.
Leszögezném, hogy 2008. október 20-ig voltam az energiaügyi-hatóság elnöke, a korrupcióellenes ügyészség (DNA) pedig 2010. november 10-én kezdte el a nyomozást egy olyan ügylet kapcsán, amely a vádirat szerint 2010 májusában kezdődött. Tehát a hatóság elnökeként semmiféle befolyással nem üzérkedhettem, és ez a vádban sincs megfogalmazva. Az ügylet, amit célkeresztjébe vett a DNA, két magáncég között zajlott, semmiféle közpénz nem szerepel benne.
Azt is fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy a DNA feljelentés nélkül, azaz „hivatalból” kezdte el a nyomozást, az első idézést a 2011-es RMDSZ-kongresszus előtti napon kaptam kézbe, a vádiratot akkor adták át a bírósági szerveknek, amikor bejelentettem indulásomat a szenátori tisztségért.
Számomra megmagyarázhatatlan, hogy a Bukaresti Törvényszéken mindössze 18 munkanap alatt tartottak öt tárgyalást, és már a második tanúmeghallgatási napon megszületett az ítélet, anélkül, hogy ismertették volna velem a vádat, miközben minden, a védelmemet alátámasztó bizonyíték bemutatását elutasították.
Minden, ami eddig történt, számomra egy kafkai rémálommal ér fel, de nem adom fel a harcot, mert ártatlan vagyok.
Olosz Gergely