Bulvár-celeb

18 órája

Védjük meg a fagytól a kerti cserepes növényeinket!

Már úgy tűnt, az idei telet megússzuk a leanderes dézsák cipelése nélkül, de az utóbbi napokban az ország nagy részén keményen fagyott. Még most sem késő fagytól mentes helyre vinni a kinti cserepes növényeket.

A cserepes kerti növényeket még nem késő megmenteni a fagytól (illusztráció)

Forrás: MW

Pálma, jukka, leander, fagyal, bukszus: leggyakrabban ezek tarkítják a hazai kertes házak udvarát, de a népszerűségi listán szépen jön föl a citrom- és banánfa is. Melyiknek hol van télen a helye? Miként védjük meg a fagytól? Az Ingatlanbazár összegyűjtötte a legjobb megoldásokat. 

fagy
A leandereket is óvni kell a fagytól
Forrás: Shutterstock

A bukszusnak nem árt a fagy

A sövénnyel, fákkal körülvett kiskertekben az olajfák, a pálmafélék átvészelik a hidegebb hónapokat, a homokosabb, lazább szerkezetű talaj segít életben tartani a növényeket.

A kertben, cserépben nevelt növények egy része nyugodtan kint maradhat télen, és egyes kerti cserepesek akár mínusz 12 Celsius-fokig sem fagynak meg. Például a bukszusok és fagyalok nem igénylik a fagymentést, de fontos tudni: télen a pihenőidőszakukat élik, így ilyenkor ezeket nem szabad tápoldatozni, csak locsolni.

A felesleges víz ne pangjon az edényben, mert a föld és a gyökérzet könnyen megfagyhat. A cserepeket tegyük kicsit magasabbra a talajtól, hogy alulról se érje a hideg. A növényeket le is takarhatjuk, de a szellőzésre ügyeljünk.

Takaró, sátor, földkupac – mind megvéd a fagytól

A kint hagyott cserepes növények gyökerei könnyen átfagyhatnak. Ezért fontos, hogy a cserép külsejét meleg takaróval, zsákvászonnal, esetleg kartonpapírral szigeteljük le. A cserepes növényeket tegyük egymás mellé, a köztük lévő hézagokat töltsük ki szalmával vagy falevéllel.

A frissen ültetett mediterrán növényeknél, díszcserjéknél a téli védelem jegyében a növény törzse köré 30 centiméter magasságban halmozzunk fel földkupacot, így megakadályozzuk a föld átfagyását, illetve rövidebb ideig lesz fagyott a talaj. Ráadásul a növény a téli hónapokban is nedvességet tud felvenni a talajból.

Az is hasznos, ha a fa- vagy növénykaróból és fátyolfóliából felállított sátrat építünk a fa törzse köré, amely kéményszerűen, a talaj hőjét felhasználva melegíti a növényt; ez akár 3–4 Celsius-fokkal melegebbet biztosít a fa körül. Szalmával is védhetjük a frissen ültetett fák tövét.

fagy
Van növény, amit nem kell megóvn1 a fagytól
Forrás: Shutterstock

A leander kitart

Néhány, a hideget jobban tűrő növénynek a fagy még jót is tesz: erősebbé teszi a külső hatásokkal szemben, elpusztítja a cserép földjében élő kártevőket. 

De a nagyon érzékenyek, a hibiszkusz vagy az orchidea egyáltalán nem bírják a mínuszokat. 

Ilyen például a leander: mínusz 1-2 Celsius-fokig, de akár átmenetileg  mínusz 7-8 Celsius-fokig is bírja a hideget. Tartós fagyban ne legyen kint. A jó teleltetőhely fagymentes, világos, maximum 15 Celsius-fokig melegszik fel télen. 

Fagymentes közegben kitelel a gránátalma, az eukaliptusz, a banánfa, a datolyaszilva, a selyemakácfa és a selyemmirtuszfa, a kivi, a füge, edényes tartásban az olajfa is. 

További hasznos tanácsokért lapozzon az Ingatlanbazár oldalára!

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában