2 órája
Így alakult az Orbán-kormány gazdaságpolitikája az elmúlt tizenöt év alatt
Májusban lesz az évfordulója a regnáló kabinet megalakulásának. Az Orbán-kormány gazdaságpolitikája az eltelt másfél évtized alatt hatalmas lépéseket tett meg Magyarország felzárkóztatásának érdekében. A Világgazdaság összegyűjtötte az elmúlt tizenöt év legfontosabb mérföldköveit és adatait.
Orbán Viktor
Forrás: MTI
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Az Orbán-kormány gazdaságpolitikája, gazdasági lépései mintegy egymillió új munkahelyet teremtettek, a rendszerváltás óta eltelt időszak legnagyobb reálbér-emelkedését és vontatott, de folyamatos felzárkózást hozott magával. Májusban lesz az évfordulója a regnáló kabinet megalakulásának, ez alkalomból a Világgazdaság tíz ábrán mutatja be, hogy honnan hová jutott el Magyarország.
Az Orbán-kormány alatt létrejött a munkaalapú társadalom
Ha van mutató, amit talán még a kormány kritikusai sem vitatnak, az a munkaerőpiachoz kötődik. Orbán Viktor miniszterelnök a 2010-es kormányváltást megelőzően hirdette meg a munkaalapú társadalmat, aminek jegyében 1 millió új munkahelyet ígért. Noha elképzelhetetlennek tűnt ennek realitása, hiszen a 2008–2009-es válság hatására több százezren vesztették el munkahelyüket, és Magyarországot a rendszerváltás óta kifejezetten gyenge munkaerőpiaci aktivitás jellemezte, 2013 óta folyamatosan több mint 4 millióan dolgoznak.
A rekordot 2023 szeptemberében sikerült beállítani, akkor 4 millió 730 ezer munkavállaló volt hazánkban, összehasonlítva 2010 januárjában 3 millió 800 ezren dolgoztak, azaz ha pontosan nem is jött össze az 1 milliós plusz létszám, a 900 ezer igen. Fontos rögzíteni, hogy mindez a hazai elsődleges munkaerőpiacon történt, tehát a bejelentett a magyarországi telephelyen foglalkoztatottak számának növekedéséből fakad és nem a külföldi munkavállalásból és a magyarok kivándorlásából. Ezzel a teljesítménnyel Magyarország foglalkoztatási rátája a 20–64 évesek körében a 2010-es 62,2 százalékról 2023-ra 80,7 százalékra emelkedett.
Egymillióval kevesebb szegény van
Többször elhangzik a kormánnyal szemben kritikaként, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, csakhogy ez biztosan erősen túlzó állítás annak fényében, hogy egyébként van a szegénységre vonatkozó adatsor, és az nem ezt igazolja. Épp a munkaalapú társadalom megteremtésének köszönhető, hogy 2010 óta jelentősen csökkent a szegénységnek és a társadalmi kirekesztés kockázatának kitette aránya, a mutatót leginkább a szegénység szinonimájaként szoktak azonosítani.
A teljes cikkért és a gazdasági ábrák megtekintéséért kattintson IDE!