2019.12.15. 11:13
Az integrátori szerep erősítéséről tanácskoztak
A CED Közép-Európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. nagyváradi regionális irodájának kezdeményezésére és szervezésében, a Bihar Megyei Vincellér Egyesülettel közösen Az integrátori szerep erősítése a borászatban, a szőlészetben, a gyümölcstermesztésben és a méhészetben címmel zajlott konferencia csütörtök este a várban.
Rear view of a businesswoman raising her hand to ask the question on education event.
Fotó: BraunS
Ciucur Losonczi Antonius
A jelentős számú érdeklődőt Sárközi Zoltán, a CED Közép-Európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. nagyváradi regionális irodájának vezetője köszöntötte. Azt mondta: azért hívták meg a felsorolt ágazatok szereplőit, mivel úgy érzik, őket eddig még nem szólította meg senki, illetve a berendezéseket és felszereléseket gyártó társaságok még nem találták meg az utat hozzájuk. Ugyanakkor kiemelte azt, hogy szinte napra pontosan négy évvel ezelőtt nyitották meg az irodájukat Nagyváradon, s azóta több mint 10 millió euró értékben sikerült magyarországi vállalkozásokat üzlethez juttatni Romániában. Évente átlagosan ötven-hatvan üzletet tudnak összehozni, sőt, az idén először elérték a nyolcvanat. Ennyi üzleti tevékenység, illetve ekkora eredmény fűzödik tehát azokhoz a szolgáltatásokhoz, melyeknek köszönhetően a magyarországi gyártók és forgalmazók anyagi haszonra tettek szert. Ebből az itteni vállalkozói réteg is profitálni tudott, hiszen ezek a számok nem nőttek volna, ha az üzletkötés nem volna mindkét fél számára előnyös- nyomatékosította.
Telegdi Andrea, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának külgazdasági attaséja azt emelte ki, hogy éppen az integrátori szerep megerősítését tűzte ki célul a magyar kormány 2016-ban a gazdaságfejlesztési programok elindításával, melyek először a Vajdaságba és Kárpátaljára, majd utána a többi külhoni régióba is eljutottak, Erdélybe 2017 őszén. Először kisebb léptékben a Mezőségben valósult meg, és az agrárszférát, az ottani gazdákat támogatta a Külügy és Külgazdasági Minisztérium, aztán folytatódott a Székelyföldön, nagyobb projektek támogatásával is- magyarázta. „Miről is van szó? Vannak kisebb gazdaságok, melyek egy nagyobb vállalkozásnak a tevékenységi, szolgálatatói vagy beszállítói bázisa tudnak lenni, és abban kell nekünk is közösen gondolkodnunk, hogy miként tudná minél több ilyen nagy integrátor a kisebb gazdákat támogatni, vagy ha nincsenek ilyen integrátorok, hogyan lehetne ezeket felkarolni”- fogalmazott a diplomata. Hozzátette: a következő régió, ahova a gazdaságfejlesztési program megérkezik, és amelynek a megvalósításán már dolgoznak Budapesten, az a Partium lesz.
Szabó Ödön parlamenti képviselő, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének az ügyvezető elnöke megnyugtatott mindenkit, hogy a gazdaságfejlesztési program tovább folytatódik, hiszen nem látják semmilyen törvényes vagy adminisztratív korlátját ennek. Arról is beszélt a honatya, hogy készül az Európai Unió új költségvetése, és a jó hír az, hogy azok a baljós előjelek, melyek arra utaltak, hogy akár a teljes mezőgazdasági támogatásoknak egy része, vagy a földalapú támogatásoknak a többsége meg fognak szünni, nem igazolódnak be. Jelen pillanatban úgy fest tehát a dolog, hogy ha ugyan kicsit változó formában, de lesznek továbbra is uniós agrártámogatások.
Skapinyecz Péter, a CED Közép-Európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. cégvezetője jelezte, hogy a környező országokban, valamint Lengyelországban működő 22 külképviseletük, illetve az anyaország megyeszékhelyein tevékenykedő irodáik révén pontos képpel rendelkeznek mind a kereslet, mind pedig a kínálat tekintetében. Céljuk, hogy ezeket összehangolva elősegítsék a magyar vállalkozások sikeres külpiacra lépését, ezáltal pedig Magyarország exportvolumenének bővülését, a régió gazdasági versenyképességének fokozását. Ugyanakkor széleskörű, a kereskedelmi folyamatok valamennyi szegmensét lefedő szolgáltatási portfóliójukat a magyar vállalkozások igényeihez, és a nemzetközi trendekhez szorosan illeszkedve alakították ki.
A továbbiak szakmai előadások hangzottak el, szót kapott Pigniczki Ferenc (mezőgépek gyártása és forgalmazása), Balogh Soós Csaba (méhészet és mézfeldolgozás), Ladi Csaba (pálinkafőzök gyártása és forgalmazása), Rittner Tibor (szőlészet és borászat). Oláh Zoltán Loránd, a Bihar Megyei Vincellér Egyesület elnöke bemutatta a térség zászlós borait, majd B2B-típusú üzletembertalálkozóval és állófogadással ért véget a hasznos és tartalmas összejövetel.
(Borítókép: illusztráció)