Ellentmondásos helyzet

2020.03.31. 09:53

A nyilatkozatokra szükség van, de megnehezítik a segítségnyújtást

Ellentmondásos helyzetek alakulnak ki a hármas számú rendelet miatt, főleg az idős emberek esetében. Tudomásunkra jutott több vidéki incidens, ami újabb kérdéseket vet fel a 65 évnél idősebbeket érintő tiltások kapcsán.

A nyilatkozatokra szükség van, de megnehezítik a segítségnyújtást

Pikó Stefánia

A rendelet érvénybe lépésének első napján, múlt szerdán, napközben egy igen előrehaladott korú nőt igazoltattak Mezőtelegden a rendőrök az egyik élelmiszerüzlet előtt, akinél azonban nem volt semmilyen nyilatkozat. Többen is látták, amint az idős hölgy sírva könyörgött a tisztnek, hogy ne büntesse meg, nincs senkije, így nem volt ki segítséget nyújtson számára a nyilatkozat megírásában, főleg abban, hogy nyomtatványt szerezzen. Pénzbírságot végül nem kapott, de nem ez az egyetlen olyan eset a településen, amikor arra panaszkodnak az ottaniak, hogy a rendőrök, bár értünk/értük vannak, ahhoz képest nem épp a legmegfelelőbb módon bonyolítják le az igazoltatásokat. Egy közel 80 éves idős úr szintén az első napon, amikor még nem jutott nyomtatványhoz, és csak a tévében látott nyilatkozat-modellt, ezért nem tudta emlékezetből kézzel megírni azt, arra kérte középkorú szomszédját, hogy fizesse ki a villanyszámlát. A férfi, mikor visszavitte a nyugtát, arról számolt be, hogy a faluban igazoltatták, a nyilatkozatot meg sem nézték, csupán a személyi igazolványt, illetve a villanyszámlát. Mivel nem ugyanaz a név szerepelt a két iraton, kötekedni kezdtek vele, miután pedig elmagyarázta, hogy egy idős úrnak segít, azt mondták neki, hogy mindenki intézze el a saját dolgát, és figyelmeztetést kapott, hogy többet ne csináljon ilyet. Ezt követően még egyszer, másnap, hasonló helyzetbe került. Egy falubeli nő tudomást szerzett a történtekről, illetve több olyan idős embert is ismer, akikről tudja, hogy hozzátartozóik vagy nincsenek, vagy nem elérhető közelségben laknak ahhoz, hogy segíteni tudjanak, tehát úgy döntött, hogy saját kezébe veszi a dolgokat. Több tucat nyilatkozatot nyomtatott, ezeket pedig elkezdte szétosztani azok között, akikről tudta, hogy szükségük van rá.

Kinek van igaza?

Egyes falvakban problémát okozhat az időseknek való segítségnyújtás, hiszen nem mindenhol vannak szociális gondozók, és az önkormányzatok sem mindenhol elég hatékonyak. Első körben megérdeklődtük, hogy a szociális ellátással hivatásszerűen foglalkozó személyek hogyan oldják meg például az olyan eseteket, amikor egy idős ember gyógyszereinek beszerzéséhez a háziorvoshoz is el kell menni helyettük. Megtudtuk, hogy ők is bírságot kaphatnak, ha kizárólag csak munkahelyi igazolással közlekednek. Ahhoz, hogy fennakadás nélkül folytathassák munkájukat, mindig két nyilatkozattal kell rendelkezniük: a munkahelyivel és a személyes felelősségre megírt nyilatkozattal.

Szatmári Sándor Ferenc nagyváradi ügyvéd véleményét kérdeztük a fent említett eset kapcsán, aki elmondta, hogy ha magánemberként, önkéntesen szeretnénk segíteni egy idős embernek, akkor nem büntethetnek meg, kizárólag csak akkor, ha nem a hármas számú rendelet szerint írunk nyilatkozatot. Tüntessünk fel minden személyes adatot, írjuk le, milyen okból megyünk ki, és ha szeretnénk biztosra menni, esetleg írassuk alá a nyilatkozatot az illető idős személlyel is, megjegyezve, hogy ő valóban kérte a segítséget.

Véleménye szerint az egyensúlyt kellene megtalálni. Sajnos vannak olyan esetek, amikor a rendőrök valóban csak „kekeckednek”, de a civilek között is sokan vannak, akik nem járnak utána elég figyelmesen a kijárási tilalom szabályrendszerének, és nem töltik ki helyesen ezeket a nyilatkozatokat. Arra is felhívta a figyelmet, hogy nem kötelező nyomtatványokat használni, kézzel is megírhatjuk ezeket, úgyhogy az a kifogás, hogy nem tudunk otthon nyomtatni, vagy még nem sikerült ilyen papírokat beszereznünk, nem igazán állja meg a helyét. Mindamellett, hogy mindig mindenhol akadnak kekeckedő rendőrök, mindig mindenhol akadnak olyan civilek is, akik az utolsó pillanatig azon ügyködnek, hogy hogyan lehetne kijátszani a szabályokat.

Eközben a negyedik rendeletet is kihirdették már: eszerint a hatvanöt év felettiek a 11 és 13 óra közötti intervallumon kívül és elhagyhatják otthonaikat, de csak abban az esetben, ha egészségügyi gondokat kell megoldaniuk, vagy valamilyen kezelésre járnak, de ebben az esetben is kell legyen náluk saját felelősségre kitöltött nyilatkozat; az esti órákban, 20 és 21 óra között írásos nyilatkozat nélkül is kimehetnek a lakásból a háziállatokat ellátni, vagy megsétáltatni, szigorúan a lakhely közelében.

Kihez forduljunk?

Sikerült elérnünk a Bihar megyei rendőrség szóvivőjét is, akinek meséltünk az incidensekről, de mivel nem történt hivatalos panasztétel, nem tudott hozzászólni az esetekhez. Megkérdeztük, hogy az olyan esetekben, amikor háziorvosról vagy számlákról van szó, és más nevében intézünk halaszthatatlan ügyeket, akkor hogyan kell úgy kitöltsük a nyilatkozatot, hogy ne keveredjünk konfliktusba egy esetleges ellenőrzés során. A szóvivő sajnálattal közölte, hogy erre sem tudnak választ adni, ugyanis minden kijárási tilalommal kapcsolatos ügyben csupán a bukaresti kommunikációs csoportnak áll jogában nyilatkozni. Nem tehetünk mást tehát, mintsem a legjobb tudásunk szerint, odafigyeléssel kitölteni a nyilatkozatokat, ilyen esetekben pedig, ha biztosra akarunk menni, töltsünk ki kettőt. Ha egy tökéletesen kitöltött vagy megírt nyilatkozat ellenére is pénzbírságot kapunk, akkor viszont lehet fellebbezni – tette hozzá Szatmári Sándor Ferenc ügyvéd.

Borítókép: illusztráció

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában