2020.05.05. 09:52
Turizmus a koronavírus-járvány idején
A híradásokban folyamatosan azt halljuk, hogy a világjárványnak gyakorlatilag kísérőjelensége a turizmus teljes leállása. Ez a fejlemény természetesen rendkívül negatívan érinti a helyi utazásközvetítő és utazásszervező irodákat is.
Pap István
A turisztikai vállalkozások az elmúlt év végén, és az idei év elején megfeszített munkát végeztek, hogy intézzék a turisták korai foglalásait, de ennek a munkának a jó része kárba veszett. És ez csak az egyik baj a sok közül. Borbély Zsuzsanna, egy váradi utazásközvetítő iroda vezetője vázolta fel lapunknak azt, hogy milyen durván sújtotta ezt az ágazatot a világjárvány. Mint mondja, március 17-e óta van zárva a székhelyük, ő maga otthonról dolgozik, munkatársa kényszer-szabadságon van, a harmadik dolgozó pedig gyermeknevelési szabadságon – mondja Borbély Zsuzsanna, hiszen az a kevés összeg, amit a kényszer-szabadságon lévő alkalmazott kap, az édeskevés a megélhetéshez.
Láncreakció
Borbély Zsuzsanna az ágazatot sújtó strukturális problémákról is beszélt. Mint mondja, Romániában, de más országokban is évek óta kialakult az a szokás, hogy az utazni vágyók korai foglalással már az év végén előre kifizetik a következő évi nyaralásukat, mert az jóval olcsóbb. „Mi rengeteget dolgoztunk november-január időszakban, akkor foglaltuk a nyarat, és így volt egy évvel korábban is” – fogalmazott Borbély Zsuzsanna, csakhogy a járványhelyzet miatt leállították a repülőgép járatokat. Elárulta, hogy az általa vezetett utazási irodán keresztül nagyon sok család elment volna a három hetes tavaszi vakáció idején hétvégi városi kiruccanásra vagy Egyiptomba, de a gépek nem indultak el, úgyhogy ezekből az utazásokból nem lett semmi. A korai foglalásokkal kapcsolatban elmondta, hogy mivel elmaradtak az utazások, ezért most mindenki pénzre vár: a turista kéri az utazásközvetítőtől a kifizetett összeget, amelyik arra vár, hogy az utazásszervező visszaadja a pénzt, de ez utóbbi valószínűleg már továbbutalta az összegeket a szállodáknak vagy a légitársaságoknak. Ebből aztán végeláthatatlan vita alakult ki Romániában, hogy ki kell kinek visszafizesse a pénzt, de néhány kivételtől eltekintve a legnagyobb valószínűséggel pénz helyet utalványokat adnak majd ki.
A jó megoldás
A szakember elmondta, hogy európai viszonylatban a lehetőségekhez mérten megoldották ezt a problémát: a turisták nem a már befizetett előleget kapják vissza, hanem az előleg értékének megfelelő utazási utalványt kapnak május és június hónapokra, amelyet egyes esetekben akár 2021 decemberéig felhasználhatnak. Az utalványokat egyelőre a májusra és júniusra leszervezett utazások helyett adják. Hogy mi lesz a helyzet júliustól, azt még nem tudni, de remélhetőleg júliusban már beindul a turizmus, és ha ezt követően mondja le az utazást, akkor már nem kapja vissza a befizetett összeget. Romániában eredetileg március végéig kellett kifizetni az előleg második részletét, de ezt a határidőt április végéig kitolták, mert nem lehet elvárni az emberektől azt, hogy kifizessék a második részletet, ha nem tudják, mi lesz. Mivel órási a bizonytalanság, ezért ezt a határidőt is kitolták május 15-ig, de vannak olyan utazásszervezők, amelyek már eldöntötték, hogy nem hosszabbítanak addig.
Nincs jövedelem
Felvetődik a kérdés, hogy a jelenlegi helyzetben miből élnek az utazási irodák. „Semmi jövedelmünk nincs, a tartalékokat éljük fel, és várom a bértámogatást, amit átutalhatok a kolléganőmnek” – ad szomorú helyzetjelentést Borbély Zsuzsanna, aki optimista természet lévén, abban reménykedik, hogy Romániában a már kiadott vakációs jegyekkel az emberek legalább az országon belül elkezdenek utazgatni, júliustól pedig Európa-szerte újraindul ez az ágazat. Borbély Zsuzsanna optimizmusa ellenére úgy látja, hogy sok utazási iroda nehéz helyzetbe kerül, hiszen a közműköltségeket, a hulladékelszállítást, az adókat, a bérleti díjakat és a telefonköltségeket stb. ebben az időszakban is fizetni kell, amikor nincsenek bevételek.
Átalakulás
A váradi turisztikai iroda vezetője szerint a világjárvány meg fogja változtatni az utazási szokásokat. Eddig ugye úgy volt, hogy egy évre előre lefoglalták az utazásokat, de Borbély Zsuzsanna arra számít, hogy az emberek a jövőben besétálnak majd az utazási irodába, és azt mondják: „Holnap szeretnék menni”. Azt is valószínűsíti, hogy a tömegturizmus nem repülőgéppel fog zajlani, hanem saját autóval, és közelibb helyekre mennek majd az emberek. Lehet, hogy trenddé válik az, hogy a turisták inkább belföldi helyszínre utaznak majd. Akik pedig repülővel utaznak, kerülni fogják a többátszállásos járatokat, kifejezetten a közvetlen járatokkal akarnak majd utazni, és a repülők utasterének fertőtlenítésére is gondot kellene majd fordítani.
Mi várható?
Ami pedig a várhatóan júliusban beinduló idei turisztikai szezont illeti, Borbély Zsuzsanna arra számít, hogy a szállodák nem lesznek olcsóbbak, hiszen sokkal nagyobb lesz a kereslet. Az is lényeges kérdés, hogy hova lehet majd utazni. Mint mondta, Görögország, Horvátország és Bulgária nagyon jól állnak a járvány szempontjából, úgyhogy ezekben az országokban fog beindulni a leghamarabb a turizmus. A másik véglet Olaszország és Spanyolország, ahova valószínűleg sokkal kevesebben akarnak majd menni, ha megnyílik ezekben az országokban is a turisztikai ágazat.