Bírság

2020.07.27. 10:12

Súlyosabb pénzbírság jár a parlagfű elszaporodása miatt

A július 18-án érvénybe lépett törvénymódosítás értelmében nőtt a minimális pénzbírság összege mind a természetes, mind a jogi személyek számára, akik hagyják, hogy földterületeiken elszaporodjon a komoly allergiás reakciókat kiváltó parlagfű (ambrosia artemisiifolia).

131533492

Fotó: Elenathewise

Pikó Stefánia

Legyen szó városon belüli vagy akár külterületről, ha egy földtulajdonos nem hozza meg a szükséges lépéseket a gyomnövények, különösen a parlagfű elszaporodása ellen, az eddiginél nagyobb szankciót kaphat. A 2020/129-es törvény módosítja tehát a 2018/62-es törvényt: a magánszemélyek számára a minimális büntetés mostantól nem 750 lej, hanem 1.000 lej, vállalatok esetében pedig az eddigi minimum 5.000 lej nem kevesebb mint 10.000-re emelkedett. Az előbbiek legfeljebb 5.000 lej büntetést kaphatnak, utóbbiak pedig legfeljebb 20.000 lejt. A pénzbírságot nemcsak magánszemélyek vagy vállalkozók kaphatják, hanem építkezési munkálatok megrendelői és közigazgatási vállalatok (út, vasút, folyóvizek, tavak) is, amennyiben nem tesznek eleget a szétküldött figyelmeztetéseknek.

 

Bármikor kialakulhat

Dr. Ellenes Jakabffy Zoltán allergológus lapunknak elmondta, még akár egy hónapunk is van felkészülni a parlagfű-szezonra. A növény már kihajtott, virágozni azonban augusztus második felében – szeptemberben szokott, az allergiás tünetek is ekkor fognak előjönni. „Az irtásnak viszont most van itt az ideje, nem szabad hagyni, hogy kivirágozzon” – fogalmazott. Nagyváradon a helyzet nem épp biztató, a szakorvos meglátása szerint nagyon sok a parlagfű, főleg a vasúti sínek mentén, illetve az elhanyagolt magánterületeken, az egyéb közterületeket javarészt rendben tartják. Nem kell a város szélére elmenni ahhoz, hogy parlagfűvel benőtt magánterületeket találjunk, hiszen vannak, akik nem rosszindulatból, de hagyták azt elszaporodni, valószínűleg nem is ismerik fel a növényt, világított rá az allergológus. Hozzátette, hogy kisebb területeken a legjobb megoldás tövestől kihúzni, nagy területeken pedig gyakran dolgoznak gyomirtóval – a lényeg, hogy semmiképp ne hagyjuk meg a gyökereket sem, mert nagyon rövid idő alatt újranőnek. Ha mégis vágjuk, tegyük azt rendszeresen, két-három hetente. Az is odaállhat parlagfüvet húzogatni, aki egyébként allergiás, ugyanis a virágzásig semmi baja nem lesz tőle.

Ellenes Jakabffy Zoltán megjegyezte, nem ajánlja az allergiás személyeknek, hogy megegyék a parlagfüvet. De hogyan merül fel egyáltalán a kérdés? Néhányan úgy gondolják, ha allergiásan parlagfüvet fogyasztunk, immúnisak leszünk rá. „Én nem próbálnám ki” – mondta.

Allergiás tünetek meglepetésszerűen tűnnek fel általában, még ötven éves korban is kialakulhatnak, bár abban az esetben, ha az adott személynek már van valamilyen allergiája, inkább számítani lehet rá. Az allergiás náthának jellegzetes tünetei vannak, nem nehéz felismerni: orrviszketés, szemviszketés, orrcsorgás, könnyezés, orrdugulás. A kezeletlen allergia életveszélyt nem okoz, viszont jelentősen rontja az életminőséget, és hosszútávon asztmát is okozhat. Azért érzékenyek rá olyan sokan, és azért fontos, hogy megelőzzük a terjedését, mert „a parlagfű az egyik legagresszívebb allergiás növény, nagyon ellenálló, amely jól bírja a szárazságot, és nagyon-nagyon sok pollenszemet bocsát ki a levegőbe (milliárdszámra), amelyeket a szél több tíz kilométerre is elvihet, magasságban is akár 100 méterre felemelkedhet, és a magjai is nagyon rezisztensek.” – magyarázta a szakorvos.

Amely növényeknek, mint például a csalánféléknek, eddig szezonja volt, mostanra elvirágoztak, a parlagfű pedig még nem virágzik, így épp egy „ablakban” vagyunk a pollen szempontjából, de jelen vannak az allergén gombák, amely gombaspórák a teljes meleg időszakban aktívak. A megkérdezett orvos azt ajánlja, ha bármiféle tünetet észlelünk, forduljunk legalább háziorvoshoz (a koronavírus-járvány miatt szakorvosokat most nehezebb elérni), kerüljük a dohányzást és a légszennyezett területeket.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában