2020.08.17. 12:41
Cseke Attila: Növeljük az egyházi idősotthonok támogatását és építünk Nagyváradnak is saját öregotthont!
Az RMDSZ-es polgármesterjelölt ezen a héten is folytatja terveinek bemutatását. A következő témakör a város társadalmának szociális problémáira nyújt megoldást, a hétvégén két ilyen tervezetet is megismerhettünk.
Ciucur Losonczi Antonius
Az első az otthoni beteggondozásról szól, hisz betegnek lenni ugyan mindenütt rossz, de mégis otthon a legjobb. A beteg ember, akár idős személyről van szó, akár egy műtét utáni lábadozóról, sokkal kiegyensúlyozottabb és könnyebben vészeli át a nehéz periódusokat, ha a felépülése a megszokott és kedvelt otthoni környezetében, családja körében történik, még akkor is, ha ellátása akár otthoni betegápolási szolgáltató bevonásával egészségügyi szaksegítséget igényel. Sok család számára megoldhatatlan problémát jelent valamelyik tagjának megbetegedése, időskori leépülése. Ebben tudnak segítséget nyújtani a házi beteggondozói központok. A megváltozott élethelyzetekben a családok terheit jelentősen csökkentik, a beteg rehabilitációját felkészült szakemberek közreműködésével támogatják, életvitelét könnyebbé teszik. Kevés az ilyen szolgálat, mert az állam, önkormányzat nem figyel oda eléggé erre a területre.
Jelen pillanatban ezt a szolgáltatást a munkaügyi és az egészségügyi minisztérium által akkreditált alapítványok, illetve főleg egyházi egyesületek végzik. Szerződésben állnak a Bihar megyei Egészségbiztosítási Pénztárral, ezáltal lehetővé téve az elszámolt szolgáltatások térítésmentes igénybevételét. A pénztár például a Caritas esetében 100 betegre 280 lej/beteg támogatást ad. Jelen pillanatban a vírus miatt nincs plafon, ami az elszámolható összeget jelenti. A házi gondozás másik összetevője pedig a szociális ellátás, melyre a DASO, a Nagyváradi Szociális Ellátások igazgatósága ad támogatást. 25 lej/fő. A Caritas esetében max. 70 betegre, de az átlag 50 beteg. Nagyon sokan vannak várólistán, de személyzet és anyagi támogatás hiányában, amint látszik, a rendszer teljes mértékben alulméretezett. Az RMDSZ éppen ezért javasolja az anyagi támogatás növelését az akkreditált szervezetek irányába, hogy növelni lehessen a gondozottak számát. Az így ellátott betegek nem terhelik meg olyan szinten az egészségügyi rendszert, mintha kórházi kezelésre szorulnának. Sok idős embernek a gyereke nem él Nagyváradon, a szülők azonban nem akarják elhagyni a várost, és ebben jelenthet nagy segítséget a családok számára a házi beteggondozás. Ha a rendszer bővül, akkor van, ki törődjön az idősekkel, van, ki bevásároljon nekik, kivegye a gyógyszereket. „Azt akarjuk, hogy hozzuk egyensúlyba az időseink jogos törődési igényét a szolgáltatások szintjével, minőségével és szélesebb társadalmi jelenlétével!” – fogalmazott Cseke Attila.
Idősotthonok
Az RMDSZ másik terve szerint az önkormányzatnak az idősotthoni szolgáltatásaira is nagyobb hangsúlyt kellene fektetnie. Nagyváradon az elmúlt évtizedekben folyamatosan nőtt a 65, illetve a 80 év feletti népesség aránya, és az előrejelzések szerint ez az arány a jövőben továbbra is növekedni fog. A demográfiai idősödés sokrétű társadalmi változást okoz és számos következménnyel jár minden érintett, így a tágabb és a szűkebb közösség számára is. A helyi önkormányzatnak is kiemelten fontos kérdés kell legyen, hogy hogyan tudják a megváltozott korösszetételű lakosság szükségleteit jobban kielégíteni. A tartós ápolást igénylő idősek esetében különösen fontos a szociális és az egészségügyi szolgáltatások összehangolása, amelyre a megoldás egy, a helyi önkormányzat által működtetett, minimum 50 férőhelyes családias környezetű otthon kialakítása. Az elfogadhatatlan, hogy Monospetri, Biharfélegyháza és Bors önkormányzatai is építettek öregek, idősek otthonát, de Nagyvárad, mint megyeszékhely, a leggazdagabb városa a megyének, egy ilyen intézményt sem működtet, sőt, alig támogatja a meglévő egyházi és alapítványi idősotthonokat. „Fontos, hogy azok az idősek, akik gyerekei távol élnek, vagy egyáltalán nincsenek rokonai, hozzátartozói, de végigdolgozták életüket ezért a városért, részesülhessenek a közösség intézményes figyelmében, gondoskodásában. Nincs egyensúlyban az, amit ezek az emberek Nagyváradért tettek, dolgoztak, azzal, amit öregségükre a város törődés gyanánt visszaad számukra. Ezen is akarunk változtatni.
A terület egyik kiváló szakértője Derzsi Ákos, aki a történelmi egyházaink jelöltjeként az önkormányzati listán nagyon előkelő helyen van” – fejtette ki Cseke Attila, aki szerint sok idős ember nem tudja megfizetni az ellátások önköltségét, ezért az ő gondozásukban kiemelten fontos szerepet kell vállalnia a helyi önkormányzatnak, annak érdekében, hogy megfelelő stratégiával elérhetővé tegye ezeket a szolgáltatásokat, mint az idősgondozás, étkeztetés, orvosi ellátás, programok működtetése. Ugyanakkor az intézményes idősellátást barátságos, szakmailag elkötelezett, a szolgáltatásokat rugalmasan kombináló, egyben munkahelyteremtő módon kell megszervezni. Az RMDSZ ugyanakkor elindítana egy idősek klubját is, melynek célja a segítségnyújtás a hivatalos ügyintézésben, információátadás az elérhető szolgáltatásokról, baráti beszélgetések, alkotói tevékenységek. A módszer lényege, hogy bár az idősek klubja rengeteg más funkciót is ellát (közösségteremtés, mentális gondozás, étkeztetés stb.), a hivatalos ügyek intézése remekül beilleszthető az ilyen jellegű programokba.
Borítóképünkön: Cseke Attila (jobbról) és Szabó József