2021.04.17. 12:07
Népszerűek az online oktatással kapcsolatos képzések
Most éppen Genially-képzést hirdet a nagyváradi székhelyű Országos Magyar Továbbképző Központ (OMTK). Előbbi egy olyan online felület, amely lehetővé teszi interaktív prezentációk és infografikák létrehozását, személyre szabott tartalommal, ami nagyon látványossá, érdekessé teheti mind a jelenléti, mind az online oktatást.
Fotó: A szerző felvétele
Ciucur Losonczi Antonius
Több mint két évtizeddel ezelőtt jött az ötlet, hogy működjenek kisebbségi oktatási továbbképző központok. Elsőként a német nyelvű nyílt meg, 1998-ban. Ezután hosszú vajúdás következett, miközben az is felmerült, hogy egy olyan háttérintézményt hozzanak létre, amely nemcsak továbbképzéssel, hanem például tantárgyleírással és tankönyvproblémákkal is foglalkozzon, áttekintve az elejétől kezdve egészen a végéig a teljes oktatási folyamatot. „Tudvalevő, hogy a romániai nemzeti kisebbségek többsége nem Bukarestben, hanem Erdélyben él, és a decentralizáció jegyében is ildomos a lakhelyeikhez közel létrehozni ezeket a központokat” – magyarázta érdeklődésünkre válaszolva Demeter Emőke, az OMTK korábbi vezetője. Mint mondta, így aztán eldőlt, hogy magyar háttérintézményként három, egymással szorosan együttműködő entitást hoznak létre.
Az Országos Magyar Továbbképző Központ (OMTK) 2018 novemberében „szökkent szárba” kormányhatározattal, és szintén kormányhatározat eredményeként valósult meg (de esetükben egyelőre csak papíron) a többi üggyel foglalkozó két központ. Megegyezés szerint az OMTK helyszíne Nagyvárad lett, az értékelésekkel és vizsgákkal foglalkozó magyar háttérintézmény székhelyét a Székelyföldön képzelik el, és Kolozsváron tervezik felállítani az oktatás tudományos hátterét tanulmányozó központot. A logika ebben az, hogy Kolozsvár egyetemi központ, tehát mi sem természetesebb annál, mint hogy ott a tudományos részre fókuszáljanak, Székelyföldön úgymond tömbben él a magyarság, tehát sok ott a szakember, akik foglalkozhatnak vizsgákkal, versenyekkel, tételekkel, míg a Partiumban le tudják fedni a szórványt, illetve könnyebben tudnak kapcsolatot teremteni a magyarországi partnerekkel is.
2019 tavaszán jegyeztették be hivatalosan az OMTK-t, az első időszak pedig az építkezés jegyében telt. Munkatársakat kellett keresni, és tartalommal megtölteni a működést. Az első tanfolyamokat 2019 szeptemberében indították. A képzéseket, ezeknek a tudományos hátterét módszertanos szakemberek tervezik meg, majd közvetítik a pedagógusok felé, illetve előbbiek is tarthatnak képzéseket, fejleszthetnek.
Dr. Bántó Norbert, az OMTK jelenlegi igazgatója (a képen) megjegyezte: a képzéseket különféle felületeken hirdetik meg. Van egy saját honlapja (omtk.ro) az intézménynek, illetve Facebook-oldala is, de ami talán ezeknél is fontosabb, az az, hogy rendelkeznek egy olyan adatbázissal, melyhez mindenki önként csatlakozott az email címe megadásával, közel ezer pedagógus, egész Romániából. Ezzel együtt még mindig nem tud minden hazai magyar oktató a központ létezéséről, de reményre ad okot, hogy egyre többen szereznek tudomást róla.
Amíg nem volt járványhelyzet, különféle helyszíneken tartottak képzéseket, tehát a jelentkezőknek nem kellett Nagyváradra utazniuk. Ahol igényelték a szakértelmüket, oda elmentek az OMTK megbízottjai. Az elmúlt évben viszont ők is átköltöztek a virtuális térbe, és azok a témák váltak népszerűvé, melyek az online oktatással kapcsolatosak. Az egyik ilyen a digitális tananyagfejlesztés volt, a másik pedig a Google-applikációknak az alkalmazása. Most pedig egy Genially-képzést hirdetnek – ez egy online felület, amely lehetővé teszi interaktív prezentációk és infografikák létrehozását, személyre szabott tartalommal, ami nagyon látványossá, érdekessé teheti mind a jelenléti, mind az online oktatást, ha van a közelben egy okostábla, vagy akár egy projektor is elég.
Egy-egy képzés időtartalma változó, a nem akkreditáltaké általában húsz óra, mely több alkalomból tevődik össze. Az online képzés fő előnye, hogy sokszínű a résztvevő csoport, sok helyről jelentkeznek be a résztvevők, de azért a helyek száma limitált ez esetben is, az interaktivitás miatt. A képzések nem ingyenesek, mert a Pedagógusok Házához hasonlóan az OMTK is önfenntartó kell, hogy legyen, de igyekeznek baráti árakat szabni. A pedagógusaik továbbképzését amúgy a munkát adó tanintézmények kellene, hogy finanszírozzák az önkormányzatokon keresztül, de a rendelkezésre álló pénzalapok nem mindig elégségesek.
Mint megtudtuk, az OMTK jelenleg benne van egy hároméves stratégiai partnerségi projektben is, az Erasmus+ program keretében. VETWork ennek az elnevezése, a célja pedig személyre szabott módszerekkel képezni a szakiskolában oktató tanárokat ahhoz, hogy a digitális pedagógia területén már megszerzett ismereteiket és kompetenciáikat be tudják építeni az osztálytermi munkájukba, növelve az oktatás minőségét. Az OMTK egy digitális menüt hoz létre, aminek a felépítése nemcsak azoknak a digitális alkalmazásoknak a bemutatásából áll majd, melyeket az órákon használni lehet, hanem kidolgozzák ezeknek a módszertani hátterét, illetve azt is, hogy az óra melyik momentumában, mire, mit lehet használni. Nemcsak programleírást fog tartalmazni tehát, hanem módszertani megalapozást is.