2021.05.07. 11:59
Megkezdődött a 24. Partiumi Tudományos Diákköri Konferencia
Online megnyitóval, és kevésbé online kiállítással vette kezdetét péntek délelőtt 9 órakor a 24. Partiumi Tudományos Diákköri Konferencia.
Fotó: A szerző felvétele
Pikó Stefánia
Dr. Pálfi József, az egyetem rektora köszöntötte először a nézőket, résztvevőket, megjegyezve, hogy nem olyan könnyű így beszélni, hiszen nem láthatja a csillogó szemű, érdeklődő hallgatóságot. Elmondta, a tavalyi PTDK megszervezése a járvány okozta korlátozások ellenére sem volt kérdéses, inkább azon gondolkodtak, hogy hogyan kivitelezhetnék. „Igen példásan” sikerült aztán online módon lebonyolítani a tudományos konferenciát, idén pedig ismét a virtuális térben zajlik. Örömmel számolt be arról, hogy az előző évekhez képest a 24. alkalomra még többen jelentkeztek. Összesen 105 hallgató és 88 pályamunka várja az elbírálást, illetve lesz egy dolgozat, amit versenyen kívül fognak bemutatni, 13 különböző szekció keretében.
„Az idei PTDK nyertesei, díjazottjai, tehát nemcsak a PKE-s hallgatók, hanem mások is, meghívást kapnak ahhoz, hogy dolgozatukkal pályázzanak a Staféta tanulmánykötetben való publikálásra” – tette hozzá a rektor. A Staféta egy olyan tanulmánykötet, melyet a PKE oktatói hoztak létre a hallgatók kiemelkedő tudományos munkáinak publikálásához, éves megjelenéssel 2016 óta. Az eredményhirdetés szombaton 11 órától lesz megtekinthető az egyetem Facebook-oldalán. „Nagyon sok sikert kívánok, kollégáim nevében is, a versenyzőknek! Szeretném köszönetemet kifejezni minden kollégámnak a lelkiismeretes és szakszerű munkáért, külön a főszervezőnek, Székedi Leventének, aki 2019 kiváló TDK-szervezői díját is kapta. Köszönöm a szervező-csapatnak, a szakosztály-vezetőknek, témavezetőknek, opponenseknek, zsűritagoknak, és nem utolsósorban a hallgatóknak a részvételt, az együttműködést, a munkát! Köszönöm Debrenti Edit kolléganőmnek, aki a PKE tudományos igazgatója a lelkiismeretes, időt, energiát nem kímélő munkát!” – fogalmazott.
Jakab Ferenc diákelnök is sok sikert kívánt társainak, kiemelve a konferencia fontosságát és hasznát, hiszen a résztvevők a konferencián való szerepléssel az államvizsgára is felkészülnek.
Dr. Debrenti Edit – kollégáival együtt – már nagyon hiányolja a hallgatókat, azt, hogy teljes egészében személyesen folyjon ismét az oktatás, mondta el lapunknak a megnyitó után. Az online konferencia-szervezés még az élőnél is bonyolultabb, nem is sejtenénk, mennyi háttérmunka van vele, tudtuk meg. Amellett, hogy tudományos igazgatóként az ő felelőssége is az, hogy minden rendben menjen, témavezetőként is helyt kell állnia. A diákoknak a járvány miatt jóval nehezebb dolguk volt, hiszen míg egy irodalmi művet elemezni otthonról is lehet, vannak másféle, megfigyeléseken, kísérleteken alapuló kutatások, melyeket a korlátozások miatt sokkal bonyolultabb volt kivitelezni, emellett könyvtárazni sem lehetett egykönnyen, így javarészt online szakirodalmakkal dolgoztak, mondta el a szervező. Lelkesedése azonban a szokatlan körülmények ellenére sem csorbult, és kihangsúlyozta, hogy minden munkát megér.
Eredmények
„Úgy érzem, hogy sikeres napot tudhatunk magunk mögött, gratulálok a versenyzőknek, konzulenseknek! Nagyon nagy dolog, hogy itt voltatok, kedves diákok, és nagyon nagy dolog, hogy első éves hallgatók is voltak.” – hangzott el az eredményhirdetésen, melyet dr. Székedi Levente nyitott meg.
Összesen 13 szakosztály volt, melyek nyertesei a következők: Székely Tímea (Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem); Farkas Csilla-Brigitta (PKE); Pásztó Vivien (Selye János Egyetem); Ravasz Antónia, Bencsik Anna Réka, Fazakas Orsolya (PKE); Prém Mónika (PKE); Steinbinder Gréta-Nóra (PKE); Horváth Hanna (Semmelweis Egyetem); Janecskó Liliána Lenke (Debreceni Egyetem); Lengyel Emese (Debreceni Egyetem); Hunyadi (Csokmadi) Irén Imola (PKE); Rancz Tamás (Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem); Vadász Márton (Debreceni Egyetem); Éliás János (Debreceni Egyetem).