2021.07.02. 08:11
EU-s pályázatokról tájékoztattak Nagyváradon
Startoljunk rá! elnevezéssel erdélyi tájékoztató körutat szervezett Vincze Loránt európai parlamenti képviselő, az RMDSZ, a Központi Régiófejlesztési Ügynökség, a Goodwill Consulting, a RegioConsult és a PONT Csoport, melynek keretében ismertetik az uniós pályázati lehetőségeket. Tegnap a helyszín Nagyvárad volt, a Kereskedelmi és Iparkamara épületében a ROVE rendezvényterme.
Ciucur Losonczi Antonius
Délelőtt a vállalkozókat szólították meg. Vincze Loránt EP-képviselő úgy fogalmazott: az európai parlamenti munka leghasznosabb mozzanata Erdélyben és a Partiumban kétségtelenül a hétéves pénzügyi keret elfogadása. Az Európai Bizottság javaslatára az Európai Tanáccsal közösen meghozott döntéstől függ ugyanis, hogy mennyi pénz jut a következő hét évben a közös költségvetésből a fejlődésre. A világjárvány miatt az EU ráadásként a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközt is elfogadta, amely történelmének legnagyobb ösztönző csomagja. Vincze Loránt szerint jó költségvetést, jó lehetőségeket sikerült kitárgyalni. Románia és benne Erdély hatalmas esélyt kapott, hogy az uniós pénzalapok segítségével számos területen beruházások valósuljanak meg, javuljon a szociális ellátás, fejlődjön az egészségügy, védelmet kapjon a kulturális hagyaték, kitörési pontokat hasznosítson a turizmus, tisztább legyen a környezetünk, új lehetőségekre leljenek a vállalkozások. Még a hétéves keret elindítását megelőzően pedig a helyreállítási alap megadja a lehetőséget arra, hogy a tagállamok a koronavírus okozta járvány következményeit enyhítsék, és újra növekedési pályára állhassanak. Az eszköz főként állami beruházások és reformok gyorsítását célozza meg, itthon ez a PNRR nevű programcsomag. „Meggyőződésem, hogy ezeket az esélyeket maradéktalanul ki kell használni, az előző időszakok hibáiból tanulni kell, nem szabad ismét eurómilliárdokat veszni hagyni. A sikerhez vezető első lépés azonban a tájékoztatás, a lehetőségek feltérképezése és hasznosítása” – közölte Vincze Loránt.
Miután Szabó Ödön, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének ügyvezető elnöke is köszöntötte az érdeklődőket, Lengyel Erika, a Központi Régiófejlesztési Ügynökség osztályvezetője és Ilyés Szabolcs, a RegioConsult képviselője tartottak prezentációkat.
Mint ismert, a 2021–2027-es többéves EU-költségvetési keret hét fejezetből áll, és több mint 40 típusú programot finanszíroz a tervezett 1824,3 milliárd euróból (1074,3 milliárd euró értékű többéves költségkeret + 750 milliárd euró a koronavírus-járvány okozta károk csökkentésére nyújtott Next Generation-támogatásból). Romániának az előző évekhez képest jóval nagyobb összeg, közel 80 milliárd euró áll a rendelkezésére a 2021–2027-es időszakban a következő felosztásban: 46,3 milliárd euró a Next Generation EU-nak, valamint a digitális és zöld gazdaságra való áttérésnek a támogatására, amiből 16,8 milliárd eurót kap támogatás és 16,7 milliárd eurót kölcsönök formájában, illetve 31,35 milliárd euró a többéves költségkeret. Az egyik legnagyobb kihívása Romániának az Országos Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv kidolgozása és gyakorlatba ültetése. A 29,2 milliárd eurós nagyságrendű uniós keret a következő öt évben kedvezményes hitelek és támogatás formájában járul hozzá nagy horderejű, fenntartható beruházások megvalósításához, mint például iskolák, kórházak, autópályák építése, környezetvédelem, a vízhálózatok kiépítése vagy a légszennyezés csökkentése, ugyanakkor jelentős támogatás jut az összegből helyi beruházásokra is. A pályázási lehetőségekről bővebben a vinczelorant.eu/hu/startoljunkra/ honlapon lehet tájékozódni.