2024.07.17. 13:34
XXII. Partiumi Néptánctalálkozó határon innen és túl
Az idén XXII. alkalommal szervezték meg a Partiumi Néptánctalálkozót Micskén. A hagyományőrző programok mellett két kiállítást is megnyitottak: Csathó Töhötöm Csongor Károly önálló festészeti tárlatát, a magyar irodalom és kultúra jeles személyiségeinek arcképcsarnokát, ugyanakkor megtekinthető volt a Micskei Tájház néprajzi kiállítása is, Zöld Margit nagyszerű idegenvezetése mellett.
BN-összeállítás
Közel kétszáz néptáncos résztvevője volt az idei eseménynek, hozzájuk társult még a szentjobbi Vadvirág Népdalkör is. A határon átnyúló barátságok színesítették a találkozó kapcsolatrendszerét, Létavértesről érkeztek a Saroglya Néptánccsoport táncosai és Kléh Ákos Debrecenből, a Hortobágy Néptáncegyüttes képviseletében. Köröstárkányból eljött a Százszorszép Dél-Bihart képviselve, a Sebes-Körös-völgyi helységeket a Sebeskörösmenti Pacsirták és a Hármasfonat képviselte, a Bodzavirág Berettyószéplakról Bihar megye északkeleti csücskét, a Fényes Néptánccsoport Csokalyt, míg a Pitypang Szalárdot fémjelezte, a Görböc Néptáncegyüttes pedig az idén is nagy szeretettel fogadta a résztvevőket.
A találkozó a festészeti kiállítás megnyitójával kezdődött. Hodgyai Edit iskolaigazgató, a rendezvény főszervezője köszöntötte az egybegyűlteket. Örömét fejezte ki, hogy a festőművész kiállítása által a múlt magyar irodalmának, néprajzának, zenéjének, népzenéjének kiemelkedő alkotói ily módon, a vizuális térben ellátogathattak a Partiumi Néptánctalálkozóra, Micskére. A jelen emberét, még ha csak pillanatokra is, de visszarepítették a történelmi időkeretek közé. A művész maga a megnyitón vallomássá formálta a megszületett alkotások gondolatkörét. Az egyéni tárlat hangulatát tovább nemesítette Kosztandi Zselyke, a Miskolczy Károly Általános Iskola tanulója, aki Zelk Zoltán A nyúl című meséjét adta elő, míg Demjén Gábor, ugyanennek az iskolának a diákja Petőfi portréja előtt szavalta el a Nemzeti dalt. A Görböc Néptáncegyüttes vajdaszentiványi táncrendje szórakoztatta továbbá a kiállítás látogatóit, tisztelegve Kodály munkássága előtt.
Partiumi Néptánctalálkozó Micskén
A Tájház ez idő alatt a múltból megőrzött kincseit tárta a látogatók elé, Zöld Margit mindenre kiterjedő, részletes bemutatója mellett.
Időközben „a Miskolczy Károly Általános Iskola udvarán már gyülekeztek a néptánccsoportok szebbnél-szebb viseletekben, gyönyörű hajfonatokkal. Megtelt élettel az iskola udvara” – emlékezik vissza Bagosi Zsófia VIII. osztályos tanuló.
Kora délután Barabás Attila lelkipásztor várta istentiszteletre a hagyományőrzők csoportjait, illetve a helyi lakosokat. Az igehirdetés és a prédikáció a hagyományőrzés dinamikájának fonalát érintette, az elsajátítás, a pontos megőrzés és a minőségi továbbadás folyamatának fontos és egyben nehéz mivoltát példázta.
Az istentisztelet után a találkozó hagyományos össztáncára a micskei templomok árnyékában került sor. A kolozsvári Rezeda Zenekar polgári táncokra és mezőségi táncrendre szólította a jelenlévőket. Kicsik, nagyok színpompás öltözetben járták a táncot, ahogyan azt a viseletek kitalálói, varrói annak idején örökül hagyták nekünk, megtanítva azt gyerekeiknek, unokáiknak, akik immár a mi őseink.
A viseletek kavalkádját a néptáncosok felvonulása követte a Rezeda Zenekar felvezetése alatt. A Néptáncgála a Miskolczy Károly Általános Iskola udvarán lévő szabadtéri színpadon került megrendezésre. A hivatalos megnyitón Hodgyai Edit, a Miskolczy Károly Általános Iskola igazgatója köszöntötte a meghívott vendégeket, a fellépőket és azok kíséretét, valamint a micskeieket, a házigazdákat. Elmondta, hogy a rendezvény az Észak-Bihari Falunapokból nőtte ki magát. A Görböc Néptáncegyüttes tagjai számára mindent összevetve ez már a huszonhatodik rendezvény a sorban. Mára a Partiumi Néptánctalálkozó szerepel a tanügyminisztérium régiós szintű nevelőmunkái között is.
Kéry Hajnal főtanfelügyelő-helyettes megköszönte a szülők és oktatók közös munkáját a hagyományápolás terén, jelezve, hogy a gyermekek kiteljesülésének mennyire fontos pillére az anyanyelvi kultúra elsajátítása, akár a hagyományok területén is. A helyi közéleti személyiségek is üdvözölték a rendezvény résztvevőit, köztük Diós Emőke alpolgármester kívánt kellemes időtöltést a számukra. Budai Tamás, az RMDSZ polgármesterjelöltje örömét fejezte ki, hogy a találkozó sorozatosan megrendezésre kerül, az idén már XXII. alkalommal, s bizakodásának adott hangot a jövőt illetően.
Szabó Ödön Bihar megyei parlamenti képviselő arra hívta fel a figyelmet: megbecsülést érdemel az, aki a közösségért tesz, aki a helység kultúráját, hírnevét építi. Értékelte, hogy a Partiumi Néptánctalálkozó már több évtizedes múltra tekint vissza, ugyanakkor biztatta a fiatal polgármesterjelöltet, hogy akár a nehézségek ellenére is ki kell állni egy közösség jövőjének érdekében.
A népi kultúra ápolói, hagyományok megtartói töretlen elhivatottsággal új és újabb néptáncrepertoárokat mutattak be: palatkai táncokat Mezőség vidékéről, felcsíki polgári táncokat, szatmári táncrendet, szilágyságit, zsibai cövekelőt, marossárpatakit, köröstárkányit, felcsíkit és makfalvi táncrendet Marosszékről. A néptáncok színvilágát a népdal éneklése tette még teljesebbé a Vadvirág szentjobbi népdalkör előadásában, valamint a Rezeda Zenekar húrjain felcsendülő ősi pentaton hangsorokban.
A néptáncosok műsorát a lekvárosfánk-evés szakította félbe, melynek résztvevői közül Barabás Gergő micskei V. osztályos tanuló bizonyult a legéhesebbnek vagy a leggyorsabbnak, nála fogyott el leghamarabb a felfüggesztett ínyencség, amely Kovács Edit tűzhelyén kerekedett finomra.
A rendezvény alatt az iskola udvarán található konténerházban Molnár Lili kézműves műhelye működött Halász Ilona tanítónő irányítása alatt. Molnár Lili egykori micskei tanítónő, kinek munkássága alatt a helyiek varrni, hímezni tanultak. Az idén is fotózkodni lehetett a selfie-sátorban, ahol az idő a múltban felejtette magát: régi bútorok, használati tárgyak, szőttesek és varrottasok fogadták az arra látogatókat, a közöttük egy fénykép erejéig megpihenőket.
A színes forgatag, az örömteli hangulat, éneklés, csujogatás, a közönség tapsa töltötte be az iskola udvarát több órán keresztül, fesztiválhangulatot kölcsönözve a találkozónak.
A gálaműsor végén Hodgyai Edit iskolaigazgató, a rendezvény főszervezője megköszönte a színvonalas műsort és színpadra szólította az egyes csoportok vezetőit, emléklapot nyújtva át a résztvevőknek. Megköszönte a görböcös szülők egész éves, és a találkozó ideje alatt nyújtott munkáját, hiszen ők biztosították a vendégek számára a hagyományos ebédet. A főszakács a Torz házaspár volt, Imre és Vanda, akik nem először készítettek nagyon ízletes bográcsost a néptánccsoportok számára. Továbbá emléklapot kapott Barabás Tamás, a rendezvény plakátjának tervezője.
Könyvbemutató
A találkozó második napján sor került Oláh Erzsébet grafológus könyvbemutatójára. Az esemény moderátora, Hodgyai Edit köszöntötte a megjelenteket, majd felkérte Demjén Gábort és Bagosi Zsófiát, a Görböc Néptáncegyüttes tagjait egy szilágysági táncrend bemutatására. Ezt követően Halász Dóra könyvelési szakember népdalokat énekelt, míg végül a Görböc Néptánccsoport palatkai táncokat adott elő. Az Oka van című könyvet Bagosi Éva tanítónő mutatta be, melyből kiderült: a kézírás gyakorlása fejlesztő hatással van az agyunk működésére, ami korunk gyermekei számára megfontolandó kihívás.
Csathó Töhötöm Csongor Károlynak a rendezvény alkalmával megnyílt festménykiállítása, illetve a Micskei Tájház továbbra is látogathatók az érdeklődők számára.
A találkozó támogatói: a Nemzeti Kulturális Alap Csoóri Sándor Programja, a Communitas Alapítvány, a Miskolczy Károly Általános Iskola és a Görböc Néptáncegyüttes szülői közössége, továbbá a szervezők köszönetüket nyilvánítják a helyi és székelyhídi vállalkozóknak egyaránt.