Rendszerezés

2024.12.02. 09:29

Matricákkal a rendezett gyerekszobáért

A legtöbben szeretjük, ha rend vesz bennünket körül. A pici gyerekek azonban óriási rendetlenséget tudnak teremteni maguk köré játék közben, ezért nagyon fontos, hogy már kicsi korban elkezdjük nekik tanítani, hogy vegyenek részt az elpakolásban is. Hogyan érjük ezt el a kisgyerekeknél? Hoztunk rá egy újszerű és praktikus megoldást!

Probléma és megoldás

A Mamilla bababolt munkatársai pontosan tudják, milyen nehézségekkel kell szembenézniük a szülőknek a mindennapokban, ezért a termékkínálatukat úgy alakították ki, hogy megoldást nyújtson ezekre a problémákra. Az egyik ilyen hétköznapi, gyakran nézeteltérésre okot adó helyzet a játékok elpakolása. A Mamilla bababolt polcain szuper játékokat találsz a fejlődéshez is!
A legtöbb pici gyerkőc nagy örömmel csinál óriási rumlit a szobájában - vagy akár az egész lakásban, azonban a rendrakás során már korántsem ilyen lelkesek. A szülők pedig - érthető okokból - igyekeznek meggyőzni a gyerekeket, hogy márpedig a pakolás az ő dolguk is. Ebből aztán gyakran lesz nézeteltérés. 
A megoldás a játékok rendszerezésére nagyon egyszerű: helyezzünk matricákat a különböző játéktárolókra, amelyeknek a képe alapján a kicsik nagyon jól fogják tudni azonosítani, hogy melyik játék hová való. Ezzel azonban önmagában még nem tudjuk rávenni az apróságokat a pakolásra, úgyhogy most nézzünk meg néhány tippet, amivel motiválhatjuk őket.

Mindent játszva!

A gyerekek alapvetően játszva tanulnak. Így hiába állunk neki magyarázni a rendrakás fontosságáról, valószínűleg nem fogják érteni. Nem azért, mert szándékosan nem akarják, vagy mert buták lennének, egészen egyszerűen azért, mert még nem ott tartanak a fejlődésben. Ezért úgy kell beszélnünk velük és tanítani őket, ahogyan azt ők is értik: játékosan. 
Többnyire minden feszültség, ami a családban a kisgyerekek körül keletkezik, ehhez hasonló kommunikációs problémákra vezethető vissza. Így tehát csak annyi a dolgunk, hogy próbáljunk meg a gyermekünk fejével gondolkodni. Ha azt mondjuk neki, “pakolj el”, ezt jó eséllyel nem fogja érteni, mert nem tudja, hogy hova is kéne rakodnia. 
Segíthetünk neki azzal, ha azt mondjuk, hogy “tedd a mesekönyvet a polcra” vagy “vidd az építőkockát a zöld dobozba”. Itt fog aztán képbe jönni a matricák szerepe, hiszen ha lesz mihez kötnie az egyes játékokat, akkor nagyon gyorsan megtanulja majd, hogy a játékbabák helye a babát ábrázoló matricával ellátott dobozban van. 

A motiváció növelése

Legyen a rendrakás is egy nagy, közös játék! Az egészen kicsik sokmindent a szülők utánzásán keresztül tanulnak meg, így ha mi elkezdünk pakolni, ők is segíteni fognak - nem mellesleg közben kialakul a rendrakás szokása is. 
Rendezhetünk pakolóversenyt, vagy mehet a rendrakás egy kedvenc zeneszámra, amitől bulis, jó hangulatú móka lesz. Esetleg gyűjthetnek minden pakolás során valamilyen kis apró nyereményt - a matricákat erre is használhatjuk. 
A gyerekek rendrakás iránti szokását tehát csakis úgy tudjuk kialakítani, ha aktívan részt veszünk benne mi magunk is. Lehet, hogy sokszor fáradtnak érezzük magunkat hozzá, de bennünket is motivál és felráz, ha jó hangulatban telik az este.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában