2025.01.18. 16:13
A mese az igazi kincs
Visszatérő előadást láthatott a váradi gyermekközönség a január 16–21. között zajló MAFESZT szombati napján. A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Udvarhely Bábműhelye Az öreg király hagyatéka című bábjátékkal érkezett városunkba.
Fotó: P. Nagy Noémi
P. Nagy Noémi
Az előadást az azonos című bukovinai székely népmese alapján Szabó Attila írta és rendezte. A darabot 2021-ben az V. Fux Fesztivál, azaz az Erdélyi Magyar Hivatásos Bábszínházak Fesztiváljának programjában láthatta a váradi közönség.
A mese a mesében szerkezetű darab négy vándor – Pironyka, Bedebunk, Bereg és Bársony – kincskeresésével kezdődik, mindannyian az öreg király kincsét kutatják az erdőben, de az, amit találnak, felülmúlja az anyagi javakat: a ládában egy mese lapul. Mese az igaz szeretetről, a derűről, a jó győzelméről, a gonosz bűnhődéséről. A négy vándor a közönségnek is előadja az öreg király meséjét, amit hagyatékul hagyott mindenkinek, aki az igazi kincs után kutat.
A bábokkal előadott történetben megtalálhatóak a mesei elemek, mint az öreg király, a gonosz mostoha, a kis királyfi, beszélő és segítő állat, mágikus tárgyak, mint a hétmérföldes csizma, a varázstrombita és a bugyelláris. Ebben a történetben is az igaz szívű hős győzedelmeskedik, aki lemond a varázslatos tárgyak egy részéről, a kapzsi mostoha pedig megkapja méltó büntetését, az áhított anyagi javakat, amelyeket viszont nem tud felhasználni.
Az előadásban érvényesült a kevesebb néha több, hiszen az egyszerű díszletek, a bábok ötletes kialakítása, a szereplők játéka és a zene egy teljes egészet alkotott. Nem alakulhatott ki hiányérzet amiatt sem, hogy a báboknak nem volt kezük, vagy a rókának teste (csak feje és farka), hiszen ezek hiányát a bábszínészek játéka pótolta, teret engedve a képzeletnek is. A kikacsintások révén a felnőtt közönség is volt min nevessen, nem csak a gyermekek. A kicsik az előadás végén a színpadon közelebbről is megnézhették a bábokat, a díszletet, és beszélgethettek a színészekkel.