7 órája
Így lesz kívül ropogós, belül foszlós a húsvéti fonott kalács
Nincs húsvét kalács nélkül – ezt talán nem túlzás kijelenteni, hiszen semmi nem illik jobban a főtt-füstölt sonkához és a tojáshoz, mint a friss, foszlós fonott kalács. Természetesen, ebből is a házi a legjobb – s hogy valóban így legyen, az Origo adott néhány jól bevált tippet az elkészítéshez.

Forrás: Mindmegette.hu
Erdon-összeállítás
A húsvéti fonott kalács kelt tészta, így annak aranyszabályai vonatkoznak rá. (1) A húsvéti fonott kalácsnál is alapvető fontosságú az alapanyagok megfelelő hőmérséklete. Szánjunk időt az előkészítésre: vegyük elő időben a hozzávalókat a hűtőből, valamint a hűvösebb tárolóhelyről, és szoba-hőmérsékletű alapanyagokkal kezdjünk el dolgozni. (2) Az élesztő felfuttatásához használt tejet (kb. fél decit) langyosítsuk meg – de nem lehet forró –, és ezzel keverjük ki az élesztőt szinte tejfölállagúra. Az élesztőbe tegyünk egy mokkáskanálnyi cukrot, ez segít beindítani az élesztőgombákat. (3) A húsvéti kalács készítéséhez finomlisztet (BL 55) használjunk, és mindenképp szitáljuk át, amivel levegőt viszünk bele. Ezzel a művelettel érhetjük el, hogy a végeredmény foszlós, levegős legyen, emellett a szennyeződésektől és esetleg a lisztbogártól is megszabadulunk a szitálással. Ekkor adjuk hozzá a sót is – nagyon fontos, hogy alaposan keverjük el benne, a só ne érintkezzen közvetlenül a felfuttatott élesztővel, mert leállíthatja a kelési folyamatot. (4) Akár kézzel, akár géppel dolgozunk, a kelt tésztát alaposan ki kell dagasztani, ami legalább 6–8 perces folyamat. Ez ad tartást a tésztának. Addig kell a műveletet végezni, amíg a tészta egyaránt elválik a tál falától és a kezünktől, nem ragad és szép, fényes lesz a felülete. (5) A lefedve duplájára kelt tésztát osszuk annyi részre, ahány szálból meg akarjuk fonni a kalácsot. Azután minden adagból formázzunk gombócot, és lefedve pihentessük őket még 10 percig, hogy a tészta szerkezete „visszarendeződjön”, és könnyebb legyen vele bánni. Fontos, hogy laza legyen a fonat, hogy a tészta szépen tovább tudjon dagadni. (6) Tegyük tepsibe a megformázott tésztát, és kenjük meg felvert tojással. Ezután már nem kell letakarni, hiszen a tojás védi a tészta felületét, és hagyjuk 30 percig ismét kelni. Majd kenjük meg ismét tojással, így fog szép sötétre sülni, és lesz fényes a fonott kalács. (7) Toljuk a kalácsunkat 170 fokra előmelegített sütőbe, 40–45 percre. A sütési idő végén érdemes megnézni az alját: ha szép barna, biztosan átsült a tészta.
A legfinomabb kalács receptje
Hozzávalók: 50 dkg finomliszt, 2 dl 30 százalékos tejszín, 1 dl tej, 6 dkg cukor, 2 dkg élesztő, 1 mokkáskanál só, 1 db tojás, 1 db tojássárgája, 1 db tojás a tetejére kenéshez.
Elkészítés: Meglangyosítjuk a tejet, szórunk bele egy teáskanál cukrot, és belemorzsoljuk az élesztőt. Összekeverjük, és megvárjuk, amíg felfut. A lisztet a dagasztógép táljába szitáljuk, hozzáadjuk a sót és a többi cukrot, összevegyítjük. A közepébe mélyedést készítünk, beleütjük a tojást és a tojássárgáját, majd ráöntjük a tejszínt meg az élesztős tejet. Dagasztjuk, míg a tészta szép sima és fényes lesz, nem ragad sem a tálhoz, sem a kezünkhöz. Ekkor kelesztőtálba tesszük, lefedjük, és körülbelül 45 perc alatt a duplájára kelesztjük. A megkelt tésztát lisztezett munkafelületre borítjuk, és 6 egyforma darabra osztjuk. A darabokat egyesével meggömbölyítjük, majd letakarjuk, és 10 percig hagyjuk pihenni. Ezután a kis cipókból egyesével rudakat sodrunk, liszttel finoman meghintjük, az egyik végükön összecsípjük, majd nem túl szorosan összefonjuk hatos fonással (ha nem tudjuk, hogyan kell, keressünk az interneten videókat a hatos fonásról).
A kalácsot sütőpapírral borított sütőlemezre helyezzük. Felvert tojással lekenjük, és szobahőmérsékleten hagyjuk 30 percig kelni. Közben a sütőt előmelegítjük 170 fokra. A megkelt kalácsot még egyszer megkenjük a tojással, majd betesszük a sütőbe, és 40–45 perc alatt aranyszínűre sütjük. Végül rácsra téve hagyjuk kihűlni.
A jó húsvéti sonka titka
Az ünnepi menü másik fontos eleme a sonka. Adunk néhány tippet, hogy a húsvéti sonka is a lehető legjobban sikerüljön. A nyersen megvásárolt füstölt húsvéti sonkát előző este annyi hideg vízbe kell beáztatni, ami éppen ellepi, hogy távozzon belőle a felesleges só. Másnap friss vízben tegyük fel főni, ízlés szerint adhatunk hozzá 3-4 gerezd fokhagymát, 8–10 szem borsot és 1-2 darab babérlevelet is. Ma már egyre többen inkább füstölt sertéstarját, -combot vagy -csülköt tesznek az ünnepi asztalra. A tarját vagy a kötözött sonkát elég 1-2 órán át áztatni, ezután el is kezdhetjük a főzést. A sonkát tálalásig érdemes a főzőlében hagyni, a rajta lévő madzagot csak közvetlenül fogyasztás előtt szedjük le. A zsíros réteg megóvja a sonkát a kiszáradástól, ezért ezt nem szabad leszedni róla. Mindig akkora fazékban főzzük meg, amelyben teljesen ellepi a víz. Ne tegyük a kuktába, mert abban hamar kifő belőle a zsír, és a sonka rostjai rágóssá válnak. A főzési idő a nyers sonka súlyától (is) függ, és akár 4-5 óra is lehet. Akkor van kész, ha a beleszúrt villa már könnyen kicsúszik, illetve a csontja kihúzható belőle. A sonkát a levében hagyjuk kihűlni, mert melegen nem lehet szépen (a rostokra merőlegesen) szeletelni, ráadásul a kifőtt nedvességtartalmának egy részét ilyenkor újra magába szívja, így nem szárad ki olyan könnyen.
