Bemutató

3 órája

Eklektikusra sikeredett a váradiak új meze

A Körösvidéki Múzeumban mutatták be január 23-án, csütörtökön a piros-kékek harmadik számú mezét.

Fotó: A szerző felvétele

Jósa Attila

A kevesebb néha több, tartja a mondás, melyet Ludwig Mies van der Rohe modernista építésznek tulajdonítanak. Nos, a Bihar FC harmadik számú mezének tervezőit még véletlenül sem lehetne azzal vádolni, hogy figyelembe vették volna ezt a szempontot, amikor megalkották azt a dresszt, amelyet a csapat a tavaszi idény során fog használni. A fehér színű mez alját Nagyvárad szecessziós épületeinek finoman megrajzolt sziluettjei díszítik, míg a trikók ujján Vaskoh környékéről származó román népi motívumok kaptak helyet. A mez kétségkívűl egyedi tervezésű lett, de hiába hangsúlyozták az alkotók több alkalommal is, hogy sikerült harmóniát teremteni a városi és vidéki kultúra között, a végeredmény kis túlzással kaotikusabb lett, mint a csapat őszi játéka. Egyértelműen előnyösebb lett volna, ha a két stílus külön-külön kap hangsúlyt, és mindegyiknek dedikáltan egy-egy mez készül.

Egyedi mez, különleges helyszín

Az új mezt a klub a múzeummal együttműködésben alkotta meg, így a bemutatónak is a Körösvidéki Múzeum adott otthont egy nyilvános esemény keretében. A rendezvényen részt vett George Tătar, a klub elnöke, dr. Gabriel Moisa, a múzeum igazgatója, Simona Bala, a néprajzi részleg képviselője, valamint Ioan Filip, Andrei Moga és Desley Ubbink, a csapat játékosai.

A Körösvidéki Múzeumban vagyunk, amely különleges helyszín, főleg egy focicsapat számára, de a Bihar FC nem csupán egy futballklub, hanem a város és a megye fontos brandje is. Azért vagyunk itt, hogy bemutassunk egy egyedülálló mezt, amelyet kulturális és építészeti örökségünk, Bihar megye hagyományos motívumai, valamint Nagyvárad szecessziós épületeinek szépsége ihletett. Ez a mez a múlt és jelen, a vidéki és városi, a hagyomány és teljesítmény közötti kapcsolatot szimbolizálja” – mondta bevezetőjében George Tătar, a piros-kékek elnöke. 

Tătar elárulta, hogy a különleges mez ötlete egy teázás közben született meg, amikor Florin Lascău, a világbajnok nagyváradi cselgáncsozó társaságában volt:

Marketing témákról beszélgettünk, és felvázoltam egy olasz csapat által inspirált ötletet. Ő kért egy tollat, és két szalvétára felvázolta a várat és a Holdas templomot, amelyek szintén megjelennek ezen az egyedi mezen. Köszönetet szeretnék mondani mindenkinek, aki részt vett ebben a projektben.

Gabriel Moisa történész a történelem, a futball és a múzeum közötti kapcsolatról beszélt, rámutatva, hogy a labdarúgás mindig is az egyik nagy szenvedélye volt:

Nagy örömömre szolgált, amikor Tătar úr megkeresett ezzel az ötlettel, amely tökéletesen illeszkedik a múzeumhoz. Ez a projekt a kulturális területen dolgozók kötődését is jelképezi a megye zászlóshajójának számító csapathoz, amelynek története tele van hullámvölgyekkel. Örömmel látjuk, hogy a klub most fellendülőben van” – mondta a Körösvidéki Múzeum igazgatója, aki ajándékként egy 10-es számmal ellátott személyre szabott mezt is kapott George Tătartól. Simona Bala etnográfus hozzátette, hogy a mezt ihlető motívumokat elsősorban a Vaskoh környékén használták: „A rombusz a Nap kozmikus szimbóluma, ugyanakkor a keréké és a köré is, a folytonosságot, a harmóniát és a bőséget jelképezve. Ehhez társul a kampó és a fésű motívuma, amelyek a mindennapi használati tárgyak világából származnak. Ha alaposabban megnézzük, felfedezhetők a kos szarvai is, amelyek a vitalitást, a bőséget, az energiát, az erőt, a bátorságot és az eltökéltséget szimbolizálják a célok és tervek megvalósításában.

Az első mezeket már a csütörtöki bemutatót követően eladták, akik lemaradtak, azok pénteken, 14 és 18 óra között vásárolhatják meg a Bodola Gyula Stadionnál.

Fotó: A szerző felvétele

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!