2007.10.15. 15:46
Alkotmánybíróság: Lehet népszavazást tartani a tandíjról, a vizitdíjról és a kórházi napidíjról
<p>Az Alkotmánybíróság 2007. október 15-én helybenhagyta az Országos Választási Bizottság (OVB) ama határozatait, amelyek hitelesítették a Fidesz és a KDNP képzési hozzájárulást (felsőoktatási tandíjat), vizitdíjat és kórházi napidíjat érintő népszavazási kezdeményezése aláírásgyűjtő ívének mintapéldányait.</p>
A határozatok értelmében népszavazást lehet tartani arról, hogy a felsőoktatási tandíj, valamint - a népszavazást követő év január 1-jétől - a vizitdíj és a kórházi napidíj megszűnjön-e.
Az Alkotmánybíróság soron kívüli eljárásban döntött úgy, hogy "a magánszemélyek és szervezetek által szokatlanul nagy számban benyújtott" kifogások a kérdések népszavazásra bocsátása és az aláírásgyűjtő ív hitelesítése ellen megalapozatlanok.
Az indoklás szerint a kérdések mindenben megfelelnek az Alkotmány és a népszavazási törvény szabályainak.
Itt az MSZP 20 népszavazási kérdése |
Benyújtotta a miniszterelnök köztisztasági javaslatcsomagjához kapcsolódó összesen 20 népszavazási kérdését az OVB-nek az MSZP frakciója hétfõn. - Egyetért-e Ön azzal, hogy a pártok a központi költségvetésen kívül csak természetes személyektõl fogadhassanak el támogatást? A szocialista frakció szombati, rendkívüli ülésén állapodott meg a miniszterelnök 8 pontos tisztasági csomagjához kapcsolódó törvények részleteirõl. A javaslatokat tartalmazó öt törvénycsomagot hétfõn eljuttatták a parlamenti pártoknak, benyújtották az Országgyûlésnek, emellett pedig népszavazást is kezdeményeztek szocialista képviselõk aláírásával. A népszavazási kezdeményezést ugyanakkor visszavonják a szocialisták, ha a konkrét javaslatok birtokában folytatódó ötpárti egyeztetésen sikerül megállapodniuk a pártoknak, és még a refrendum kiírása elõtt elfogadja a parlament a törvényeket. |
A népszavazás ellenzői a többi között azzal érveltek, hogy nem lehet népszavazást tartani a kormányprogramról és a költségvetésről, márpedig a tandíj, a vizitdíj és a kórházi napidíj részei a kormányprogramnak, és eltörlésük érinti a költségvetést.
Az Alkotmánybíróság viszont kimondta, hogy az alaptörvény, bár tiltja a kormányprogram egészéről a népszavazást, de nem zárja ki, hogy annak egyes elemeiről referendum döntsön. Ami a költségvetést illeti, a testület álláspontja szerint az Alkotmány nem általában a költségvetésről, vagy költségvetés bevételi, kiadási oldaláról, hanem a költségvetésről szóló törvényeknek a tartalmáról tiltja a népszavazást.
A népszavazási kezdeményezés aláírásgyûjtõ ívein a következõ kérdések szerepeltek |
- "Egyetért-e Ön azzal, hogy az államilag támogatott felsõfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak ne kelljen képzési hozzájárulást fizetniük?" - "Egyetért-e Ön azzal, hogy a háziorvosi ellátásért, fogászati ellátásért és a járóbeteg-szakellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követõ év január 1-jétõl ne kelljen vizitdíjat fizetni?" - "Egyetért-e Ön azzal, hogy a fekvõbeteg-gyógyintézeti ellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követõ év január 1-jétõl ne kelljen kórházi napidíjat fizetni?" |
A tandíj kapcsán az Alkotmánybíróság döntésének részletes indoklásában megjegyzi, hogy nem vizsgálja a népszavazási kezdeményezések együttes politikai, társadalmi, gazdasági hatását, azok célszerűségét, és a kezdeményező politikai motivációját sem.
Ugyancsak hétfőn az Alkotmánybíróság új eljárásra kötelezte az OVB-t, mert az hitelesítette annak az aláírásgyűjtő ívnek a mintapéldányát, amelyen a következő kérdés szerepelt: "Egyetért-e Ön azzal, hogy a 2010-es általános országgyűlési képviselő választáskor 193 parlamenti képviselő kerüljön megválasztásra a jelenlegi 386 helyett?" Az Alkotmánybíróság szerint a kérdésről nem lehet népszavazást tartani.
A taláros testület ugyanakkor egyetértett azzal, hogy az OVB megtagadta annak a népszavazási aláírásgyűjtő ívnek a hitelesítését, amely arra kérdezett volna rá, hogy a választójog gyakorlása Magyarországon állampolgári kötelezettsége legyen-e.
Kapcsolódó cikkek: