2025.01.09. 17:50
Erre készülhet fel Európa, amikor Trump visszatér a Fehér Házba
Az európai vezetők tudják, hogy Donald Trump visszatérése a Fehér Házba hatalmas következményekkel járhat az ukrajnai háborúra, az európai védelemre és a világkereskedelemre nézve, ezek az aggodalmak pedig január 20-i beiktatása után gyorsan valóssággá is válhatnak.
Donald Trump amerikai elnök
Forrás: MTI/EPA
Fotó: Jeffrey Phelps
Az európai politika nyilvános örömét és privát idegességét Emmanuel Macron francia elnök mutatta be a legjobban, aki Trump november 6-i győzelme után az elsők között gratulált az elnöknek. Az X-en írt közleményében kijelentette, hogy Franciaország „készen áll a közös munkára, ahogy korábban négy éven át tettük. Tisztelettel és ambícióval, több békéért és jólétért, a te meggyőződéseddel és az enyémmel” – írja a Világgazdaság.
De alig hét perccel később a francia vezető hozzátette, ezúttal franciául, egy egészen más hangnemben:
Egy egységesebb, erősebb, szuverénebb Európa érdekében fogunk dolgozni ebben az új kontextusban, amely új próbatételek elé állítja kontinensünket a nemzetközi színtéren.
Macron ezt a szavazóinak címezte, akiknek keményebb képet akart magáról festeni az új elnökkel szemben. Trump visszatérése ugyanis aggasztó az EU számára.
Európának mélyebben a zsebébe kell nyúlnia
Tekintettel arra, hogy az Egyesült Államok Kína után az Európai Unió legnagyobb árupiaca – az USA és az EU közötti kereskedelmet 2022-ben 1,3 ezermillió dollárra becsülték –, a vámok katasztrofális következményekkel járnának az egyébként is gyengélkedő európai ipar számára. Ha pedig az EU válaszlépéseket tenne, az európai fogyasztók számára is emelkednének az árak.
Elemzők szerint Európának mélyebben a zsebébe kell nyúlnia, miután Donald Trump megnyerte az elnökválasztást.
Trump visszatérése és hatalomra kerülése arra készteti az európai országokat, hogy növeljék a védelmi kiadásaikat. A hadiipari vállalatok részvényei pedig már érzik a megrendelések előszelét.
A védővámok nem számítanak újdonságnak Trump arzenáljában, aki első hivatali ideje alatt is bevetette őket az európai acél és alumínium importja ellen, amelyre válaszul az EU vámokat vetett ki többek között a Harley Davidson motorkerékpárokra és a bourbon whiskey-re, valamint más ikonikus amerikai termékekre.
Amerika bajban van, így csak Amerika sikerével és erejének visszaszerzésével fogunk foglalkozni, amíg hazánk ki nem mászik ebből a gödörből. Ha a szövetségeseink egy kis időre sem tudnak túlélni nélkülünk, az nem a mi bajunk
– jelentette ki Trump egy beszédében. S bár az európai vállalatok a megválasztása óta lobbiznak nála, hogy vámmentességet szerezzenek maguk és az országaik számára, erre kicsi az esély.
De nem csak a gazdaság aggasztja az európai vezetőket: sok minden múlhat azon, hogy Trump mit fog tenni Ukrajna ügyében.
A Világgazdaág átfogó elemzését ITT olvashatja el.