20 órája
Lomnici Zoltán: az EP Jogi Bizottsága megsérthette az eljárási szabályzatot
A Századvég Alapítvány tudományos igazgatója, alkotmányjogász szerint a Manfréd Weberék és Magyar Péter között köttetett titkos alku súlyosan fenyegető lehet hazánk szuverenitására nézve.
Magyar Péter az Európai Parlament ülésén
Forrás: AFP
Fotó: Frederick Florin
Mint ismert, a héten az Európai Parlament jogi bizottsága nem határozott Magyar Péter mentelmi jogának ügyében. Ez azonban számos kérdést felvet, akár szabálytalanul is eljárhatott a szakbizottság. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Századvég Alapítvány tudományos igazgatója szerint az EP Jogi Bizottsága megsérthette a Parlament eljárási szabályzatát amikor indokolatlanul nem tett eleget a haladéktalanság követelményének.
Ahogy arról a Magyar Nemzet is beszámolt, az Európai Parlament jogi bizottsága (Juri) nem hozott döntést Magyar Péter mentelmi jogának ügyében a néhány napja megtartott ülésén, sőt – a szokásostól eltérően – meghallgatásokat sem tartottak. Lomnici Zoltán ennek kapcsán a lapnak elmondta, hogy a bizottság az eljárása végén szakvéleményt adhat, de fontos, hogy nem foglalhat állást a képviselő bűnösségével, illetve ártatlanságával kapcsolatban.
A szakbizottság ugyan ajánlást tesz az Európai Parlamentnek, és bár állásfoglalásuk semmilyen jogi kötőerővel nem bír, politikailag annál relevánsabb szokott lenni.
A szakértő azt is hozzátette, hogy bár a lopási ügy jelentéstevője egy szocialista képviselő, azonban ha a Juri nem támogatja a magyar főügyészi indítványt, az Európai Néppárt (EPP) 188 képviselője is borítékolhatóan a mentelmi jog felfüggesztése ellen fog szavazni.
Emögött sokak szerint egy, a Manfréd Weberék és Magyar Péter között köttetett titkos háttéralku állhat, amelyről annyit alappal lehet feltételezni, hogy súlyosan fenyegető hazánk szuverenitására nézve
– emelte ki Lomnici Zoltán.
Bár Magyar Péter viselkedéséről még felvételek is készültek, ráadásul arra is bizonyítékok vannak, hogy elvette egy férfi telefonját és a Dunába dobta azt, a bizottság mégsem hozott döntést, tovább húzza az időt.
Lomnici Zoltán emlékeztetett, hogy az Európai Parlament (EP) eljárási szabályzatának 9. cikkében foglalt rendelkezések határozzák meg, hogy miként lehet felfüggeszteni egy EP-képviselő mentelmi jogát, első körben pedig az illetékes jogi bizottság haladéktalanul, de a kérelem összetettségét figyelembe véve vizsgálja meg.
Tekintettel arra, hogy az alapügy Magyar Péter tekintetében – az egyes lopási cselekmények típusait tekintve – egyszerűbb már nem is lehetne, osztom azt a jogi álláspontot, hogy az EP Jogi Bizottsága megsértette a Parlament eljárási szabályzatát amikor indokolatlanul nem tett eleget a haladéktalanság követelményének. A jogtudományban elterjedt nézet szerint a haladéktalanul kifejezés nyelvtani értelmezés szerint akut intézkedést takar és gyorsabb eljárást jelent, mint a soron kívüliség
– fogalmazott a lapnak a szakértő.
A teljes cikket itt olvashatja el.