Többórás tárgyalások után

2 órája

Döntött az izraeli kabinet a gázai tűzszünetről és a túszmegállapodásról

Az izraeli kormány jóváhagyta a tűzszüneti megállapodást a Gázai övezetben és a túszalkut szombat hajnalban. A döntés többórás tárgyalásokat követően született meg. A megállapodást 24 kormánytag támogatta, nyolc ellene szavazott.

Az izraeli túszok hozzátartozói és támagóik Tel-Avivban 2025. január 15-én

Forrás: MTI/AP

Fotó: Ohad Zwigenberg

Az izraeli kormány jóváhagyta a Hamásszal kötött új gázai tűzszüneti és túszmegállapodást, megnyitva ezzel az utat a vasárnapi hatálybalépéshez. A döntést többórás, késő éjszakába nyúló tárgyalások után hozták meg. Ezt megelőzően az izraeli biztonságpolitikai kabinetnek kellett jóváhagynia az egyezményt, a kabinet négyórás tanácskozás után döntött a Katar fővárosában, Dohában már aláírt egyezmény elfogadásáról – adta hírül a Magyar Nemzet. 

Az összes politikai, biztonsági és humanitárius szempont vizsgálata után és annak tudatában, hogy a tervezett tranzakció támogatja a háborús célok elérését, a biztonságpolitikai kabinet azt javasolta a kormánynak, hogy fogadják el az egyezményt

 – áll a miniszterelnöki hivatal közleményében.

Bezalel Smotrich pénzügyminiszter és Itamar Ben Gvir nemzetbiztonsági miniszter ellenezte a megállapodást, de kisebbségben voltak. 

A gázai tűzszünet és a túszalku részletei

Az alku értelmében a 15 hónapja tartó konfliktus után a Hamász által Gázában még mindig fogva tartott 33 izraeli túszt az első, hat hétig tartó szakaszban több száz, izraeli börtönökben lévő palesztin fogolyra cserélik. Az izraeli erők kivonulnak a Gázai övezet sűrűn lakott területeiről, a lakóhelyüket elhagyni kényszerült palesztinok visszatérhetnek otthonaikba, és naponta több száz segélyszállító teherautót engednek be a területre. A második fázisról – amelynek során szabadon kell engedni a többi túszt, teljes izraeli csapatkivonást kell végrehajtani és helyreállítani a tartós békét – a 16. napon kezdődnek a tárgyalások. A harmadik és egyben utolsó szakasz a Gázai övezet újjáépítését foglalja magában – ami akár évekig is eltarthat–, valamint az elhunyt túszok holttestének visszaszolgáltatását.

A Magyar Nemzet teljes cikke ITT olvasható el. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában