2025.01.04. 19:01
Soros György a legmagasabb amerikai polgári kitüntetést kapta meg Bidentől
Az elnök döntése nem csupán egyéni érdemeit, hanem politikai lojalitását is díjazta.
Soros György beszél a Világgazdasági Fórum (WEF) éves találkozóján Davosban 2022. május 24-én
Forrás: AFP
Fotó: Fabrice Coffrini
Joe Biden amerikai elnök 19 kiválasztott személyiségnek, köztük Soros Györgynek adta át az Egyesült Államok legmagasabb polgári kitüntetését, a Elnöki Szabadság-érdemrendet. A Fehér Ház indoklása szerint a díjazottak „példamutatóan hozzájárultak az Egyesült Államok prosperitásához, értékeihez vagy biztonságához, illetve a világbékéhez és más fontos társadalmi célokhoz” - írta a Magyar Nemzet.
Soros György, akit a ceremónia során „demokrata filantrópnak” neveztek, évtizedek óta minimum megosztó szereplője az amerikai és nemzetközi közéletnek.
A magyar származású milliárdos neve számos politikai vita középpontjában áll, hiszen alapítványai jelentős hatást gyakoroltak a globális politikai és társadalmi folyamatokra. Kritikusai szerint Soros politikai tevékenysége sok esetben a demokrácia destabilizálásával és saját gazdasági érdekeinek előtérbe helyezésével jár.
Soros György évek óta jelentős összeggel támogatja a Demokrata Pártot és különböző baloldali ügyeket, amelyeket ellenzői gyakran a progresszív agenda erőltetéseként írnak le.
Kritikusai szerint Biden elnök döntése nem csupán egyéni érdemeit, hanem politikai lojalitását is díjazta.
Sorosról köztudott, hogy külföldi politikai folyamatokat befolyásol, és destabilizáló szerepet játszik bizonyos országok belügyeiben. Indiában például azzal vádolták, hogy ellenzéki pártokat támogatva tömegtüntetéseket finanszírozott, amelyek az ország belső ügyeit feszítették.
A teljes cikkért KATTINTSON.
Soros György kitüntetése a globális spekuláció elismerése?
Soros György ismét reflektorfénybe került, miután átvehette a legmagasabb amerikai polgári kitüntetést, a Elnöki Szabadság-érdemrendet az általa végzett „filantróp tevékenységért” és a „globális emberi jogok támogatásáért”. Az elismerés, amelyet sokan méltatásként értékeltek, valójában újabb viták tárgyává tette a magyar származású amerikai milliárdos életútját - írta a Magyar Nemzet.
Soros több évtizede meghatározó alakja a nemzetközi politikai és gazdasági színtérnek, miközben tevékenysége legalább annyi kritikát váltott ki, mint amennyi dicséretet. A kitüntetés apropóján érdemes alaposabban megvizsgálni, milyen eszközökkel és hatással formálta a világot Soros György – és milyen árat fizetett érte az emberiség.
Soros György globális birodalmának születése
Soros György, a magyar származású amerikai milliárdos, az elmúlt évtizedekben az emberi jogi és társadalmi ügyek finanszírozásának egyik legnagyobb szereplőjévé vált. Nyílt Társadalom Alapítványa (Open Society Foundations, OSF) 1984-es megalapítása óta több milliárd dollárt fordított világszerte olyan szervezetek és programok támogatására, amelyek az általa megálmodott és elképzelt „nyílt társadalom” eszméjét hirdetik.
A kezdeti célok – mint az oktatás támogatása és az emberi jogok előmozdítása – mára politikai befolyásolással és világszintű manipulációval keveredtek.
Az OSF csak 2018-ban több mint 600 pénzügyi juttatást biztosított Európában, miközben Afrikában, Ázsiában és Dél-Amerikában is több száz szervezetet finanszírozott, amelyek Soros eszméit képviselik.
Spekuláció és valuták bedöntése
Soros legnagyobb sikereit és botrányait pénzügyi spekulációi hozták. A brit font 1992-es „fekete szerdán” történt bedöntése a modern pénzügyi történelem egyik legnagyobb spekulációs akciója volt. A Bank of England akkoriban megpróbálta stabilan tartani a font árfolyamát, de Soros, több milliárd dollárt mozgatva, mesterséges nyomást gyakorolt a brit valutára.
Az eredmény: a font értéke 25 százalékkal csökkent egyetlen nap alatt, az Egyesült Királyság gazdaságát pedig 30 milliárd font veszteség érte.
Hasonló taktikával manipulálta az orosz rubelt, amely gazdasági instabilitást idézett elő Oroszországban az 1990-es évek végén. Magyarországon az OTP Bank elleni támadása keltett felháborodást, amikor a részvénypiacon végrehajtott manipulációval próbálta leértékelni az ország legnagyobb pénzintézetének részvényeit. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete 489 millió forintos büntetést szabott ki Soros cégére.
Soros György hálózata Észak-Macedóniában a Nyílt Társadalom Alapítványon keresztül évtizedek óta aktívan befolyásolja az ország politikai és társadalmi életét.
A színes forradalom során a nemzeti kormány megdöntését célzó tüntetések, valamint a külföldről finanszírozott civil szervezetek és politikai manőverek a határok megnyitására és a konzervatív értékek felszámolására törekedtek. A folyamatok egyértelműen azt mutatják, hogy a külső beavatkozások az ország belső instabilitásának kihasználásával Soros érdekérvényesítését szolgálták.
A teljes cikkért KATTINTSON.