Évforduló

4 órája

Harmadik éve dúl a háború Oroszország és Ukrajna között – idén eljöhet a béke?

2022. február 24-én az orosz csapatok három irányból indultak el Ukrajna ellen. Az orosz–ukrán háború csatáiban több százezren estek áldozatul, több tízezren eltűntek és milliók kényszerültek lakóhelyük elhagyására. Háromévnyi öldöklés után idén először van komoly esély arra, hogy sikerül békét kötni a hadban álló felek között.

Harmadik éve dúl a háború Oroszország és Ukrajna között, és idén először van komoly esély a békekötésre

Forrás: MTI/EPA

Fotó: Maria Senovilla

Az orosz–ukrán háborúban idén jöhet el a nagy áttörés, ami Orbán Viktor miniszterelnök tavalyi békemissziójának és Donald Trump amerikai elnök határozott békepártiságának köszönhető. A háború harmadik évfordulója előtt alig egy héttel zajltt az első béketárgyalás Rijádban, ahol az Egyesült Államok és Oroszország képviselői tárgyaltak a megoldási lehetőségekről – olvasható a Magyar Nemzet cikkében.

orosz–ukrán háború, európai uniós országok, Ukrajna, Oroszország, békekötés
Az orosz–ukrán háború csatáiban több százezren estek áldozatul
Fotó: Katerina Klocsko / Forrás: MTI/EPA

Az egész világot sokkolta az orosz–ukrán háború kitörése

A szakértők eleinte villámháborúra számítottak, a legtöbben úgy vélték, Oroszország olyan egyértelmű katonai fölénnyel bír, amellyel szemben Ukrajna tehetetlen lesz. A biztosnak látszó forgatókönyv azonban megdőlt, az orosz csapatok nem készültek fel Ukrajna erős ellenállására, amelyet később az egyre háborúpártibbá váló európai uniós országok is erősítettek, katonai és pénzügyi segélyekkel.

A háború kezdete előtti hónapokban a nyugati hírszerző szolgálatok – köztük az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) – folyamatosan figyelmeztettek a veszélyre, a háború kirobbanása mégis váratlanul érte a nemzetközi közvéleményt. Pedig 

az ukrán–orosz szembenállás legalább 2014-ig, a Krím félsziget Ukrajnától történő elcsatolásáig, de még jóval régebbre is visszanyúlik,

a két ország történelmét lényegében teljes mértékben átszövi.

Mi vezetett a háború kitöréséhez?

Szakértők a háború előzményeként a Krím annexióját, a kelet-ukrajnai harcokat lezárni hivatott minszki egyezmények be nem tartását, illetve a háborút megelőző év jelentős csapatösszevonásokkal járó orosz–belorusz hadgyakorlatait tartják számon.

A minszki megállapodásoknak a mintegy tizennégyezer áldozattal járó, elhúzódó katonai konfliktust kellett volna megelőzniük, azonban Ukrajna hibázott azzal, hogy nem adott a szakadároknak kielégítő, de saját maguknak még vállalható engedményeket. Szakértők szerint az egyezményekkel kapcsolatban a nyugati államok, Németország és Franciaország ott mulasztottak, hogy nem gyakoroltak nyomást Ukrajnára. Vlagyimir Putyin 2014 áprilisától támogatta a szakadárokat, de nem ismerte el a megyerészek függetlenségét. Így lényegében „befagyott területté” váltak Donyeck és Luhanszk megyék bizonyos részei.

orosz–ukrán háború, európai uniós országok, Ukrajna, Oroszország, békekötés
Az ukrán hadsereg 24. gépesített dandárjának tagjai egy 122 milliméteres BM–21-es Grad rakéta-sorozatvetővel készülnek tüzet nyitni orosz állásokra a kelet-ukrajnai Donyecki területen fekvő Csasziv Jar közelében 2025. február 16-án
Fotó: Az ukrán hadsereg 24. gépesített dandárja sajtószolgálata / Forrás: MTI/EPA

A Krím elcsatolásának problémája nem volt megoldható, hiszen csak jelentős háborúval lehetett volna visszafoglalni, mivel Oroszország erős katonai jelenlétet épített ki a félszigeten.

A háború kitörését megelőző évben végrehajtott, esetenként kilencvenezer főt mozgató hadgyakorlatok egyfajta főpróbák voltak. Az Oroszország által 2022. február 21-én elismert két népköztársaságba bevonuló orosz békefenntartó csapatokat a helyiek nagyon pozitívan fogadták. Rengeteg előjele volt tehát a háborúnak, de senki nem hitte el, hogy ki fog törni. A háború elején Oroszország az ukrán haderő összlétszámánál alacsonyabb élőerővel, de technológiai fölény birtokában kezdte meg az inváziót, és rövid idő alatt elfoglalta Ukrajna területének egynegyedét. A konfliktust több véletlennek nevezhető mozzanat tette elhúzódó háborúvá. Az egyik ilyen az volt, hogy Volodimir Zelenszkij elnököt kimenekítették Kijev kormányzati negyedből, és a városba beszivárgó orosz katonai hírszerzők nem találták meg.

Zelenszkij Ukrajnában maradt, és napi videóüzeneteivel folyamatosan tematizálni kezdte a nemzetközi politikát, szinte nyomásgyakorlásnak tekinthetően követelt nyugati fegyvereket, gazdasági és pénzügyi segítséget.

Az orosz–ukrán háború legfontosabb eseményeiről, a békekötés előkészítésének előzményeiről bővebben ITT olvashat.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában