3 órája
Váltságtanácskozásba fordult az uniós vezetők informális csúcsa
Az eredeti cél az uniós védelmi politika jövőjének áttekintése lett volna.
António Costa, az Európai Tanács elnöke az európai vezetők informális biztonsági találkozóján
Forrás: AFP
A brüsszeli uniós csúcs eredetileg az európai védelmi politika fejlesztéséről szólt volna, különös tekintettel az önálló katonai képességek bővítésére és a finanszírozási lehetőségek megvitatására - írta a Magyar Nemzet.
António Costa, az Európai Tanács elnöke a találkozót „nyílt és kötetlen megbeszélésnek” szánta, amely iránymutatást adhat az Európai Bizottság következő fehér könyvéhez a védelmi politikáról. Az esemény azonban gyorsan más irányt vett, miután Trump bejelentette, hogy új vámokat vet ki Kanada, Mexikó és Kína után az Európai Unió egyes exporttermékeire is.
Az Index információi szerint António Costa, az Európai Tanács elnöke összehívta egy informális csúcsra az uniós vezetőket, akiket hermetikusan elzártak kollégáiktól, és válságtanácskozásba kezdtek. A lap úgy tudja, hogy az uniós országok vezetői nem a megszokott helyen gyűltek össze, hanem egy belga kormányzati épületben tanácskoznak. A megbeszélésen részt vesz a NATO főtitkára, Mark Rutte is, estére pedig meghívták a brit miniszterelnököt, Keir Starmert.
Macron és több más vezető úgy véli, hogy az amerikai elnök politikája rákényszeríti az EU-t arra, hogy saját védelmi és gazdasági stratégiáját átalakítsa.
A Covid-járvány és az orosz agresszió után most Trump vámintézkedései is arra ösztönöznek bennünket, hogy önállóbbá váljunk
– fogalmazott a francia elnök a találkozó előtt.
A védelmi politika önállósítása komoly finanszírozási kihívások elé állítja az EU-t. Jelenleg az uniós országok védelmi kiadásai az átlagos GDP 1,9 százelékát teszik ki, míg Trump azt követeli, hogy a NATO európai tagjai legalább 5 százalékot fordítsanak katonai kiadásokra.
A tagállamok között azonban jelentős eltérések vannak: míg Lengyelország és a balti államok már most is 4 százalék körüli GDP-arányos védelmi költségvetéssel működnek, addig Spanyolország és Olaszország csupán 1,3–1,5 százalékot költ erre.
A teljes cikkért KATTINTSON.