2023.04.20. 10:34
Románia szigorítja az országon áthaladó ukrán gabonaszállítmányok nyomon követését
Illusztráció
Románia szigorítja az országon áthaladó ukrán gabonaszállítmányok nyomon követését és ellenőrzi a vámnál az Ukrajnából származó mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeket - erősítette meg szerdán késő este tartott sajtótájékoztatóján Petre Daea.
A mezőgazdasági miniszter rámutatott, a belügyi, a szállításügyi, a pénzügyi és a mezőgazdasági tárca szakemberei csütörtökön kidolgozzák az eljárásokat és technikai megoldásokat az ukrán gabonaszállítmányok szigorúbb nyomon követésére. A következő napokban ismertetik és gyakorlatba is ültetik ezeket - magyarázta.
Daea megerősítette azt is, hogy az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) vezetésével ellenőrizni fogják a vámnál az Ukrajnából származó mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeket, mintát vesznek ezekből, és megvizsgálják, hogy megfelelnek-e az európai jogszabályoknak.
A mezőgazdasági miniszter szerdai online megbeszélésükön ismertette ezeket a döntéseket ukrán hivatali kollégájával, Mikola Szolszkijjal, aki kért egy személyes találkozót is az ukrán gabona romániai tranzitjával kapcsolatos kérdések és egyéb aktuális témák megvitatására. A megbeszélésre pénteken 9 órakor kerül sor - mondta Daea.
A román tárcavezető beszámolt arról is, hogy szerdán távértekezlet formájában egyeztettek a gazdaságért és kereskedelmi kapcsolatokért felelős uniós biztossal, Valdis Dombrovskisszal, valamint Janusz Wojciechowski mezőgazdasági biztossal. A megbeszélésen elhangzott, hogy jelenleg Románia van a leginkább kitéve az Ukrajnából származó import negatív hatásainak, a többi szomszédos ország ugyanis „egyoldalúan betiltotta az ukrán gabona behozatalát.”
Daea beszámolója szerint Valdis Dombrovskis kijelentette, hogy a másik négy ország - Lengyelország, Szlovákia, Bulgária, Magyarország - által hozott egyoldalú intézkedések jogellenesek, sértik az Európai Unió és Ukrajna között létrejött társulási megállapodást, és felszólította a négy érintett tagállamot ezek visszavonására, ellenkező esetben nem fogják alkalmazni az Európai Bizottság javaslatait. Az uniós biztos ismertette az EB által a helyzet megoldására kidolgozott intézkedéscsomagot. Ennek részeként az EB 100 millió eurót bocsát az ukrán importtól szenvedő tagországok rendelkezésére a válságtartalékából. Emellett mérlegelik a behozatali tilalom elrendelését az Ukrajnából származó búzára, kukoricára, napraforgóra és repcemagra. Ha a négy tagállam visszavonja egyoldalú intézkedéseit, az EB 48 órán belül elrendeli az importtilalmat, amely a jelenlegi információk szerint június 5-éig lenne hatályban - magyarázta sajtótájékoztatóján a román mezőgazdasági miniszter. Hozzátette, az érintett tagállamoknak a következő napokban az EB elé kell terjeszteniük javaslataikat a helyzet egységes rendezésére vonatkozóan, a Bizottság készen áll arra, hogy a hét végéig megoldja a problémát. „A többi országnak is érdekében áll, hogy minél előbb rendeződjön a helyzet, jelenleg ugyanis jogellenesen járnak el, azt kockáztatva, hogy kötelezettségszegési eljárást indítanak ellenük” - vélekedett Petre Daea.