2024.03.04. 17:18
Határellenőrzésre és migrációkezelésre vonatkozó keretmegállapodást írt alá az Európai Bizottság Romániával és Bulgáriával

Illusztráció
Tudor Martalogu, az AGERPRES különtudósítója jelenti: Határellenőrzésre és migrációkezelésre vonatkozó keretmegállapodást írt alá hétfőn az Európai Bizottság a román kormánnyal.
A dokumentumot Ylva Johansson belügyi biztos és Cătălin Predoiu kormányfőhelyettes, belügyminiszter látta el kézjegyével. Mindketten a Bel- és Igazságügyi Tanács brüsszeli ülésén vesznek részt.
Hasonló keretmegállapodás született az EB és Bulgária között is.
''Fontos lépést tettünk @Cătălin Predoiuval, amelyik az EU és Románia közötti együttműködés megszilárdítását jelzi a határvédelem és migrációkezelés terén. Egy sikeres kísérleti projekt után a keretmegállapodás volt a következő állomás' - írta az X közösségimédia-platformra Ylva Johansson, aki szerint ez segíteni fogja a rendőrségek együttműködését, a migráció kezelését és az illegális bevándorlók hazatelepítését.
Az uniós biztos által említett határigagzgatási kísérleti projekt 2023 márciusában kezdődött, és mindkét ország - Románia és Bulgária - számára sikerrel zárult. Az Európai Bizottság közleménye szerint a hétfőn aláírt keretmegállapodás lehetővé teszi az áttérést a rögtönzött megoldásokról a fenntartható megoldásokra, és a két ország fokozottan hozzá fog járulni az EU külső határainál jelentkező biztonsági kihívások közös európai kezeléséhez.
A két keretmegállapodás arra alapoz, hogy a Schengennel kapcsolatos uniós jogot maradéktalanul alkalmazni fogják Romániában és Bulgáriában, illetve 2024. március 31-étől mindkét ország esetében feloldják a repülőtéri és kikötői ellenőrzést a schengeni államokkal közös határaikon.
Az Európai Bizottság hétfőn a 2021-2027-es időszakra szóló határigazgatási és vízumeszköz (HAVE) keretében 85 millió eurót utalt ki az EU külső határainak megerősítésére. Bulgária és Románia a meglévő határőrizeti rendszerek bővítésére és korszerűsítésére, szállítóeszközök, hőérzékelős berendezések, mozgásérzékelős kamerák beszerzésére pályázhat.
Az Európai Bizottság tavaly márciusban a határigazgatás hatékonyságának javítását célzó kísérleti projektet indított Bulgáriában és Romániában. Tavaly októberben, hat hónappal a lezárásuk után a Bizottság megállapította, hogy a legjobb gyakorlatok alkalmazásának köszönhetően a két ország konkrét eredményeket tudott felmutatni a menekültügyi eljárások, a hatékony visszatelepítések és a szomszédos országokkal való együttműködés terén.