4 órája
Pengés klub
A Nemzet Sportolói Sákovicsné Dömöly Lídiát javasolják új tagként a testületbe. A végső döntést Schmidt Ádám felterjesztésére a kormány hozza meg.
Dömölky Lídia
Forrás: Nemzeti Sport
Fotó: Tumbász Hédi
Ne legyenek kétségeink felőle, elsősorban a vívók érdeme, sikere, hogy Sákovicsné Dömöly Lídia került be tizenkettedikként, Keleti Ágnes megüresedett helyére a Nemzet Sportolói közé. A patinás testületnek így már négy vívó tagja van: Rejtő Ildikó, Schmitt Pál és Kamuti Jenő. Hogy ez már jelentős túlsúly? Igen, az. Baj? Legfeljebb a többi sportág képviselői moroghatnak.
A sportágak olimpiai eredményességi rangsorát a vívás vezeti harminckilenc aranyéremmel, az úszás (harminckettő), a kajak-kenu (huszonnyolc), a birkózás (húsz), a torna (tizenöt) előtt, majd e sportágak mögött sűrűsödik a mezőny. Igazságosnak mondhatjuk tehát, hogy a legtöbben a vívást képviselik a Nemzet Sportolói között. Más kérdés, hogy kezdetben, a 2004-ben felálló testületben egyedül Kulcsár Győző volt vívó, újabban a sportág mintha felül lenne reprezentálva.
Úszó (Wladár Sándor), kajakos vagy kenus (Vaskuti István) és tornász (Magyar Zoltán) jelenleg csupán egy van a testületben, birkózó pedig egy sem. Éppen ezért gondolták sokan úgy, hogy a birkózó Hegedüs Csaba a legesélyesebb a címre; maguk a jelenlegi tagok közül is többen, hiszen négyen is a Münchenben a századik magyar olimpiai aranyérmet szerző Hegedüs Csabára voksoltak, aki később edzőként, szövetségi kapitányként, majd elnökként és sportdiplomataként is karriert futott be.
Az öttusában hasonló sikereket elért Török Ferencet pedig már 2004-ben is többen szívesen látták volna a patinás grémiumban. Amióta kibékült Balczó Andrással, gondolhatnánk, minden akadály elhárult az elől, hogy bekerüljön a Nemzet Sportolói közé, de ezúttal sem rá esett a választás.
Természetesen nem Sákovicsné Dömölky Lídia érdemeit akarjuk kisebbíteni. Az immár 88 éves legenda eredménysora tekintélyparancsoló. Amellett, hogy 1964-ben tagja volt az olimpiai bajnok női tőrcsapatnak, 1960-ban Rómában és 1968-ban Mexikóvárosban ezüstérmes lett a csapattal, összesen négy olimpián szerepelt, hiszen ott volt már 1956-ban Melbourne-ben, ahonnan Amerika érintésével tért haza. Továbbá négyszeres világbajnok, már tizenhét évesen tagja volt a győztes együttesnek, tizenkilenc évesen pedig egyéniben győzött.
Dömölky Lídia az eredmény kihirdetése után elárulta, hosszú éveken át nagyon vágyott erre az elismerésre, de már-már lemondott róla. Nem úgy a társak... A vívás értelmiségi sportágként él a köztudatban. Legjelesebb képviselői ismét bizonyították, ez bizony pengés klub.