Jegyzet

9 órája

Kiesni nem szégyen, így viszont nagyon is az

A Ferencváros az elszántság, a küzdőszellem és az akarat hiánya miatt maradt alul és búcsúzott a nemzetközi porondtól.

Mohamed Ali Ben Romdhane (b) a Ferencváros, valamint Lukás Kalvach (k) és Merchas Doski (j), a Viktoria Plzen játékosai a labdarúgó Európa-liga nyolcaddöntőjébe jutásért játszott Viktoria Plzen–Ferencvárosi TC második mérkőzésen a plzeni Doosan Arenában 2025. február 20-án

Forrás: MTI

Fotó: Czeglédi Zsolt

Önmagában nincs abban semmi rendkívüli, hogy az Európa-liga magyar csapata nincs ott a legjobb tizenhat között. Sőt, az erőviszonyokat ismerve az is elismerésre méltó, hogy a sorozatban túlélte az alapszakaszt és játszhatott a rájátszásban a nyolcaddöntős helyért, de még ennél tovább is visszamehetünk: tavaly nem is képviselte a labdarúgásunkat egyetlen csapat sem a kontinens második számú kupájáért zajló harcban, mert egyik sem jutott el odáig, tehát már a részvétel sem mondható mindennapos elvárásnak.

ROMMENS, Philippe; ABU FANI, Mohammed, Ferencváros
Mohammed Abu Fani (b) és Philippe Rommens (j), a Ferencváros, valamint Rafiu Durosinmi (k), a Viktoria Plzen játékosa a labdarúgó Európa-liga nyolcaddöntőjébe jutásért játszott Viktoria Plzen–Ferencvárosi TC második mérkőzésen a plzeni Doosan Arénában 2025. február 20-án
Fotó: Czeglédi Zsolt / Forrás: MTI

Különösen úgy, hogy az európai középmezőnybe tartozó vetélytársak zöme is magas költségvetéssel gazdálkodnak, értékesebb kereteket tudnak összeállítani a magyar kluboknál, az itthon kiemelkedő Ferencvárosnál is, így nem csoda, ha tovább is jutnak a nemzetközi sorozatokban. Erre azonban éppen most nem lehet hivatkozni, hiszen csütörtökön este a magyar bajnokot nem egy fényévekkel előrébb tartó csapat búcsúztatta, a Transfermarkt ugyanis a Viktoria Plzen értékét 49.95 millió euróra taksálja, míg a Fradié a tekintélyes oldal szerint 53.55 millióra rúg, azaz itt van az előny, még ha a különbség nem is igen számottevő.

Éppen az a legszomorúbb a Ferencváros kudarcában, hogy olyan miatt történt meg, ami nem igazán beárazható. Nem én állítom, hanem maga Robbie Keane, a csapat vezetőedzője: „Sem elszántságban, sem fizikálisan, sem küzdőszellemben nem voltunk egy súlycsoportban a Plzennel.” És: „Elfogadhatatlan, hogy amíg a csehek hétszer, addig mi az egész meccsen egyszer találtuk el a kaput.” Van keményebb is: „Ez a teljesítmény nem méltó a Ferencvároshoz.” Beszédesek a kapus Gróf Dávid szavai is: „Azt éreztem a többieken, csak túlélni akarják ezt a meccset. Erre egyszerűen nincs magyarázat, mert ki lehet kapni egy mérkőzésen, de nem így, ahogy azt mi tettük.”

Éppen ez a lényeg. Nem szégyen, ha nincs ott a Fradi az Európa-liga nyolcaddöntőjében, az viszont igen, hogy így esett ki. Az akaratot, az alázatot, az elszántságot pénzben nem lehet kifejezni, ám két egyforma képességű csapat esetében ezek lehetnek a döntő faktorok, és ha ezek hiányoznak egy klub játékosaiból, akkor okkal adódik a kérdés, hogy mit keresnek ott, persze a busás fizetésen túl. Már azt is döbbenetes hallgatni, hogy a magyar bajnoki meccseken nem olyan jó a hozzáállásuk mint az Európa-ligában – igazán profi közegben ez a mondat egész egyszerűen értelmezhetetlen. Ettől persze a Ferencváros itthon még megvédheti a bajnoki címét sorozatban hatodszor is, ám egy esetleges újabb hazai aranyérem miatt azt hinni, hogy a klubnál minden rendben van, önbecsapás lenne.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!