4 órája
A világ első MI-vel tervezett cipői elképesztőek, de fogadjunk, hogy nyereségesek
A Reebok – nem elírás – 89 éves legendás alapítója összefogott egy 25 éves vállalkozóval, hogy piacra dobják a világ első mesterséges intelligenciával alkotott futurisztikus cipőjét.
Forrás: Syntilay
Ki a 89 éves partner? 1958-ban Joe Foster társalapítója volt a Reeboknak, és jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a cég 4 milliárd dollárt ért, mikor 1991-ben kilépett. (Egyébként 2005-ben az Adidas 3,8 milliárd dollárért vásárolta meg a Reebokot, majd 2021-ben eladta.)
Foster most összeállt a 25 éves Ben Weiss vállalkozóval, aki eddig podcastot, NFT-céget és egy tornacipőmárkát csinált és megalapították a Syntilay nevű céget.
A Syntilay startup a világ első kereskedelmi forgalomban kapható, mesterséges intelligencia által tervezett lábbelijét készíti.
A lábbeli első nyilvános változata szerintünk inkább klumpára és nem cipőre hasonlít: nem összeszereléssel, hanem 3D-s nyomtatással állítják elő: 150 dolláros (mintegy 61 ezer forint) áron lehet megvásárolni.
A vásárlók a telefonjuk kamerájával szkennelik le a lábukat, és a gyártó pontosan az ő adataikat használja a tökéletesen testre szabott lábbeli 3D-s nyomtatásához. A kissé szokatlan cipők öt színben kaphatók: kék, fekete, piros, bézs és narancssárga.
A Syntilay cipőgyártó a tervezést a mesterséges intelligencia és az emberek együttműködésével, többlépcsős folyamatban oldotta meg. A csapat azzal kezdte, hogy képeket generáltatott a némi díjazásért bárkinek elérhető Midjourney generatív képalkotó mesterséges intelligenciával, így kapták meg a termék alapvető formáját és esztétikáját.
Fejlesztőjük, Kedar Benjamin ezután ezeken az MI-koncepciókon alapuló vázlatokat készített, amelyeket a Vizcom AI segítségével 3D-s modellekké alakított át. Végül a generatív mesterséges intelligencia segítségével fejlesztették azokat a jellegzetes mintákat és textúrákat, amelyek meghatározzák a cipő megjelenését.
Megfogalmazásuk szerint a minimalista lábbeli a futurisztikus dizájnt ötvözi a kényelemmel. Strukturált hab felsőrésze optimális tartást és szellőzést biztosít ergonomikus formájának köszönhetően.
Weiss és Foster elmondta, hogy első lendületben csak néhány ezer pár gyártását tervezik, hogy a Syntilay név ismert legyen, majd sebességet váltanak.
Mi az üzleti terv? A Syntilaynak néhány ezres eladásnál jóval nagyobb tervei vannak. Az Egyesült Államok lábbelipiaca 2022-ben elérte a 85,8 milliárd dollárt, és az előrejelzések szerint 2028-ra a 104 milliárd dollárt – szerintük nagy szeletet tudnak hasítani az ötletükkel egy ekkora tortából.
A következő lépésük az lesz, hogy megnyitják platformjukat a márkák és tartalomkészítők előtt, lehetővé téve számukra, hogy saját, mesterséges intelligenciával készített lábbeliket tervezzenek és értékesítsenek. Az influencereken keresztül akarnak betörni a piacra.
A 89 éves Foster iparági tapasztalatai alapján ígéretet és korlátokat is lát a technológiában. „Óriási előnye, hogy felgyorsítja a fejlesztést. Napokon belül elő lehet állítani egy terméket, és ha valami nem jól működik, akkor egy pillantás alatt teljesen újat lehet készíteni.”
Digitália
- Az önvezető autó foglyul ejtette a férfit, aki megpróbálta ellopni
- Magyarra is fordítja a filmeket valós időben az ingyenes VLC videólejátszó
- 10 pénzügyi technológiai trend, ami meghatározó lesz 2025-ben
- Megtorpant a videójáték-piac eddig szakadatlan bővülése
- Teljes a káosz: állítólag ide menekülhetnek a TikTok-felhasználók