9 órája
Feltörték a fiókját a közösségi médiában? 4+1 lépés a helyrehozásához
Gondolnánk, hogy velünk ez sohasem történik meg. Pedig a Facebook, az Instagram, az X, az Amazon, a Twitch és minden más közösségi fiók feltörhető és időnként fel is törik.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Romolo Tavani
A feltört közösségi oldalakkal és profilokkal kapcsolatos online tanácsok némelyike sajnos egyszerűen téves, vagy ami még rosszabb, gátlástalan csalóhoz vezet, aki egy bizonyos összegért hajlandó csak visszaadni a fiókot. Ne fizessünk senkinek!
Vannak kötelező lépések, amiket el kell azonban végezni, ha személyes adataink, fiókunk, jelszavunk rosszindulatú személy birtokába jutott.
1. lépés: Jelentkezzünk ki minden eszközről
Belegondolni is rossz, hogy kisebb-nagyobb titkaink valaki máshoz jutottak. Lehet, hogy egy rosszindulatú idegen, ha nem is azonnal, de előbb-utóbb olyasmit kezd posztolni a nevünkben, amit nehéz lesz felvállalni. A legfontosabb teendő: jelentkezzünk ki teljesen a fiókunkból minden olyan eszközön – számítógépen, mobilon, laptopon, okostévén –, amelyen valamikor is bejelentkeztünk.
Általában a közösségi appok „Beállítások” opciójában látható az összes (vagy a legutóbbi) olyan eszköz listája, amin bejelentkeztünk, s itt könnyen ki is léphetünk. A Facebookon például egyszerűen kattintsunk a profilképünkre > Beállítások és adatvédelem > Tevékenységnapló > Bejelentkezett helyek.
Ezzel kizárjuk a fiókba belépett idegeneket. De ne álljunk meg itt!
2. lépés: Változtassuk meg a jelszót
Jelentkezzünk be a fiókba valamelyik eszközön, és írjuk át teljesen újra, nehezen feltörhetőre jelszavunkat. Szintén a beállítások fülön/oldalon lesz ez a lehetőség.
Az új jelszó legyen erős, azaz legalább 12 karakterből álljon, tartalmazzon vegyesen nagy- és kisbetűket, számokat és szimbólumokat. Még jobb, ha a jelszókezelővel találtatunk ki rendkívül bonyolult kulcsokat. Csak ne legyen könnyen feltörhető és nehogy azonos kódot használjunk mindegyik oldalon! Alább látható a tavalyi év listavezető, 20 legrosszabb rossz magyar jelszava, amit a másodperc tört része alatt törnek fel hackerek.
2024 legrosszabb jelszavai:
123456
12345
123456789
111111
qwerty123
12345678
jelszo
1234567
qwerty1
jelszó
csemege6
temppass
asdasd
1234
Online
Attila
malacka
Kaszinó
macska
eszter
3. lépés: Jelentsük be a feltörést
A hackereket nyilván ki kell zárni a közösségi oldalakról. A legtöbb oldal külön felületet üzemeltet a problémák bejelentésére. Például itt található a Facebook, az Instagram, az X bejelentő-oldala. Ezeken a címeken segítséget kérhetünk, ha nem sikerül megoldani a problémánkat.
4. lépés: Gyors ellenőrzés
Fussuk át még egyszer a fiókbeállításokat, nézzük meg, hátha akadnak „vicces” tartalmak a posztjaink között, amelyekről nem is tudunk:
Hamis üzenetek vagy bejegyzések: szabaduljunk meg tőlük.
Csatlakoztatott eszközök: A hackerek gyakran a saját eszközeiket adják hozzá a fiókunkhoz való egyszerű hozzáférésük érdekében. Töröljük az ismeretlen eszközöket.
Harmadik féltől származó alkalmazások: Előfordulhat, hogy a hacker telepített néhány új alkalmazást, amivel nyomon követhet minket: távolítsuk el az ismeretlen appokat.
Profilfotó, profilkép: biztosan a miénk?
+1 lépés: Még egy utolsó teendő
Ha módunkban áll (nem mindig ingyenes), engedélyezzük a fiókunk kétlépcsős azonosítását. Telefonon, vagy más, biztonságos hitelesítő alkalmazással, egyszeri belépést nyújtó kóddal gyakorlatilag kizárhatjuk a kellemetlenkedőket.
Digitália
- Ha már az űrben rekedt, rekordot döntött az űrhajósnő
- Sikeres lett az első gyermeken robotasszisztált műtét hazánkban
- Eddig ismeretlen agyterületet fedeztek fel magyar kutatók
- Világrekord: egy férfi 120 napig élt a tenger mélyén – nem véletlenül
- Kutatók szerint a lúgos ionizált víz ivásának nincs semmilyen egészségügyi előnye