2018.08.15. 14:01
Csipások és Czilikák: A Kossuth Rádió kora reggeli műsora Kalotaszegről
A közmédia és a Hagyományok Háza közös műsora az augusztus 20-ai héten bánffyhunyadi és bogártelki muzsikusokat mutat be, és kalotaszegi muzsikák kerülnek a korongra.
A közmédia és a Hagyományok Háza közös műsora az augusztus 20-ai héten bánffyhunyadi és bogártelki muzsikusokat mutat be, és kalotaszegi muzsikák kerülnek a korongra.
A Kossuth Rádió „Hajnali”- Népzenei összeállítás korán kelőknek című műsora augusztus utolsó teljes hetén Kalotaszegre látogat, és muzsikus családokat, a bánffyhunyadi Csipásokat és a bogártelki Czilikákat mutatja be.
A Bánffyhunyad és Kolozsvár között elterülő vidék hagyományos zenei műveltsége rendkívüli volt. Egykor minden faluban saját muzsikusokat tartottak, akik zenéjükkel jelen voltak a közösség és az emberi élet nagy eseményein, az újszülött megkeresztelésétől a halotti torig. A zenészek, általában a cigányok voltak, akiket megbecsült a paraszti társadalom.
A zenészmesterség, ahogyan másutt, jellemzően családon belül öröklődött, így idővel nevezetes dinasztiák alakultak ki.
Kalotaszeg nyugati központjában, Bánffyhunyadon a legnevesebb muzsikusok a Varga családból kerültek ki. A dinasztia tagjai, akiket ragadványnevükön Csipásoknak is neveztek, idősebb Varga Ferenc prímástól, az Öreg Csipástól származtak. A balkezes hegedűs játékát néhány hangfelvétel is megőrizte az utókor számára, és az Erdély visszacsatolásakor készült Kalotaszegi Madonna című mozifilmben néhány táncos jelenetben is felbukkan bandájával, sőt egy egymondatos mellékszerepben a főszereplő „kisasszonyka” kedvenc nótája iránt érdeklődik.
A bogártelki muzsikusdinasztia, a Czilikák eredetileg a közeli Türéről származott. Bogártelke lakossága, amely a XX. század első éveiben nem tett ki ötszáz léleknél többet, az I. világháború utáni években döntött arról, hogy közös munkával, kalákában házat épít, és a türei cigánymuzsikusok közül néhányat a saját falujába hív lakni. Az így bogártelkivé lett Czilika család két legismertebb prímása Czilika János és Boros Samu édestestvérek voltak, de egyikük anyai, másikuk apai ágon örökölte családnevét. A család idővel a nádasmenti falvak egyik legkeresettebb zenészfamíliájává vált, amely az újabb divatok, a tangóharmonika és a dob megjelenésekor is képes volt megfelelni a megváltozott zenei igényeknek.
A Hagyományok Háza „Hajnali” című műsora zenei összeállításában a hallgatók az Utolsó Óra gyűjtéssorozat felvételeiből hallhatnak minden nap más válogatást falusi vonósbandák előadásában.
Szerkesztő: Éri Márton és Maruzsenszki Andor
Műsorvezető: Pénzes Géza
Adás: Kossuth Rádió (minden reggel 4.03) A műsor interneten elérhető: www.mediaklikk.hu/mediatar/