2008.11.14. 13:06
Fejedelmi emléknapot tartottak
<p>Nagyvárad - November 14-én Fejedelmi Emléknapot tartottak a Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnáziumban. Délelőtt az ünneplők koszorúzásokon és istentiszteleten vettek részt, illetve előadást hallgattak meg.</p>
Tőkés László európai parlamenti képviselő három évvel ezelőtt kezdeményezte, hogy minden év novemberében Fejedelmi Emléknapot tartsanak a Lorántffy gimnáziumban, így emlékezve Erdély aranykorára és református fejedelmeire. Az idei rendezvény Bethlen Gábor szobrának a megkoszorúzásával kezdődött, mely alkalomból Veres-Kovács Attila lelkipásztor köszöntötte az egybegyülteket. Arra hívta fel a figyelmüket: a fejedelem Várad várát erődítménnyé alakította át, református hitét pedig nem csupán vallásos vagy ünnepi alkalmakkor gyakorolta, hanem a hétköznapjaiban is, "az egész élete egy istentisztelet volt". Őrá és Erdély többi református fejedelmére gondolva lelkileg, erkölcsileg és öntudatunkban is nemesedünk, mert csak így lehetünk méltó utódai azoknak, akikre emlékezünk, fogalmazott. Ezt követően koszorút helyeztek el a szobor talapzatára Tőkés László püspök és Csűry István helyettes püspök, valamint a Királyhágómelléki Református Egyházkerület, a Partiumi Keresztény Egyetem és a Lorántffy gimnázium képviselői, majd a Szózat eléneklésével és egyházfői áldással zárult az emléknap ezen része.
Üzenetet hordoznak
A várad-olaszi református templomban lezajlott ünnepi istentiszteleten Vinczéné Pálfi Judit csillagvárosi lelkésznő, missziós előadótanácsos hirdette Isten igéjét, Pál apostolnak a Rómabeliekhez írt levele 8. részének 28-31. versei alapján. Kiemelte: az emlékezések mindig azt az üzenetet hordozzák magukban, hogy általuk egy kicsit megváltozhat az életünk. Más emberek lehetünk, ha jobban megismerjük azokat az elődeinket, akiknek református hitünket és iskoláinkat köszönhetjük. Emlékeznünk kell ezért a történelmi nagyjainkra, azokra a fejedelmeinkre, akik hitet és emberséget sugároznak felénk azáltal, hogy vallották: Ha az Isten velünk, kicsoda ellenünk?, hangzott el a szószéki beszédben.
Az igehirdetés után a középiskola kórusa lépett fel két korabeli énekszámmal, majd Takács Zoltán történelemtanár tartott előadást Bethlen Gáborról, I. Rákóczi Györgyről és LorántffyZsuzsannáról. Többek közt aláhúzta: nekik köszönhető, hogy az addig vazallus, szegény és kicsi fejedelemségből Európa művelt, gyarapodó és gazdag országa lett. Az expozé után a jelenlevő a fejedelemasszony szobrához vonultak, megkoszorúzva a köztéri alkotást.
Ciucur L. Antonius