ERDON Helyi hírek

2010.07.09. 17:16

9/11 történelemformáló tanulságai

<p>A 2001 szeptember 11-iki terrortámadások felértékelték a nemzetközi együttműködés és a megelőzés kérdését, mondta Nagyváradon John Ashcroft, az Egyesült Államok egykori főügyésze.</p>

A Nagyváradi Állami Egyetem Jogi tanszéke által szervezett nyáriiskola zárónapján tartott előadást biztonságpolitikai kérdésekről John Ashcroft, az Amerikai Egyesült Államok (USA) volt főügyésze. A tekintélyes vendég, aki többek között szenátor és Missouri állam kormányzója is volt, Radu Tirle Bihar Megyei Tanácselnök meghívására érkezett Nagyváradra. Ashcroftot családja mellett elkísérte Romániába Paul Spinden bíró, Missouri állam egykori igazságügyminiszterének főtanácsadója is. A tegnap koradélután megtartott előadás előtti sajtótájékoztatón kiderült, hogy Ashcroft programjában szerepelt a NATO kiválósági központ meglátogatása is. Az egyetem nagytermében két órától megtartott előadásának témáját előrevetítve Ashcroft a jelenlevő újságíróknak elmondta, hogy az elmúlt évtizedek minden történelmi eseményének van egy közös nevezője, mégpedig az, hogy a biztonság és a polgári szabadságjogok biztosítása érdekében az államoknak együtt kel működniük. Radu Tirle mind a sajtótájékoztatón, mind az előadás előtti köszöntőjében elmondta, hogy hosszú évekre vezethető vissza kapcsolta John Ashcrofttal, és az amerikai politikusnak köszönhető az, hogy számos Bihar megyei rendőrtiszt és bíró utazhatott tapasztalatcserére az USA jelentős intézményeihez.

 Tanulságok
 
Ashcroft 2001-2005 között töltötte be az USA főügyészi tisztségét, és így tagja volt a 2001 szeptember 11-i terrortámadások nyomán létrehozott legbelsőbb államelnöki válságtanácsnak. Az ebből a feladatból leszűrt tapasztalatait osztotta meg az egyetem nagytermében megjelentekkel is. Elmondta, hogy 9/11 világított rá arra, hogy az államok milyen sebezhetőek a modern technológiákkal szemben, hiszen egy polgári repülőgép is rendkívül veszélyes fegyverré válhatott. „Ma már egy aktatáskában elférnek olyan felszrelések és anyagok, amelyekkel egy egész várost el lehet tűntetni a föld felszínéről. Ebből a modern technológiából fakadó óriási veszély és egyben tanulság az, hogy míg régen az államok jelentettek kockázatot egymás számára, adig mára már szűk csoportok is képesek súlyos csapást mérni az államokra.” Ashcroft eémesélte, hogy a terrortámadás után a válságtanács első dolga az volt, hogy leparancsolja a földre az összes akkor éppen repülő hazai és nemzetközi járatot. Nagyon sok gép szállt le Kanadában, és egy idő után már nem volt elég kapacitás az emberek elhelyezésére, és akkor a kanadai polgárok befogadták a házukba a repülőgépek utasait. „Ebből tanultam meg azt a leckét, hogy országunk belső biztonságának fenntartásához nemzetközi együttműködésre van szükség” - mondta Ashcroft, aki számára 9/11 harmadik leckéje az volt, hogy nem ér semmit a felelősségre vonás jogi fogalma akkor, amikor a tettes magát is elpusztítja terrorcselekménye elkövetésekor, ezért az ítélkezés koncepcióját felváltotta a megelőzésé. Csakhogy amíg az ítélkezés egy a múltban már megtörtént eseményre érvényes, addig a megelőzés egy olyan jövő idejű eseményre vonatkozik, ami még nem történt meg, csak megtörténhet. Éppen emiatt rendkívüli módon felértékelődött az információgyűjtés szerepe. És mindezek mellett figyelembe kell venni azt is, hogy az információkat olymódon kell begyűjteni, hogy az emberi szabadságjogok ne sérüljenek - jelezte a fő problémákat az előadó.
 
Pap István

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!