2010.11.19. 13:10
Kultúramentés a Himalájában
<p>Nagyvárad - Szombaton a Posticumban 18 órától a váradi származású Irimiás Balázs tart vetítéssel egybekötött előadást Kőrösi Csoma Sándor zanglai szobájának megmentéséről.</p>
Tamási Áron sokat idézett mondása szerint, azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne. Amikor idegen országban, távoli vidékeken járva váratlanul egy-egy magyar felirattal, emléktáblával találkozunk, gyakran az otthonérzés furcsa melegsége tölti el a lelkünket. Hasonló élményben volt része a nagyváradi származású Irimiás Balázsnak is, amikor 2007-ben egy biciklitúra során a Himalájában rábukkant Kőrösi Csoma Sándor romokban heverő zanglai szobájára. Ekkor fogalmazódott meg benne, hogy hasonló embereket gyűjt maga köré és mindent megtesz e távoli, magyar vonatkozású emlékhely megmentése érdekében.
Csomát az ősotthon, a magyarok őshazájának felkutatása iránti vágy késztette arra, hogy 1819-ben kevés pénzel, gyalogoson elinduljon a – feltételezése szerint a Himalája mögött meghúzódó – magyar őshaza felkutatására. Bár célját nem érte el, az első tudományos igényű tibeti-angol szótár megírásával mégis kitörölhetetlenül beírta magát az egyetemes kultúratörténetébe. Zanglában még ma is áll az a kis lakatlan szoba, ahol Csoma 1823 jún. 20 és 1824 okt. 22 között elképesztő körülmények között tanulta meg a tibeti nyelvet, kezdett ismerkedni a tibeti irodalommal és lefektette későbbi munkásságának alapjait.
Irimiás Balázs, váradi származású projektvezető, a Waseda Egyetem építész doktorandusza, már évek óta fáradozik a romos kis szoba és az azt magában foglaló palotaerőd megmentésén. Önkénteseket és adományozókat toborozva évente három hónapot töltenek a Zanglában, akikkel 4 ezer méter magasan dolgoznak az épület helyreállításán. Egy-egy jelképes vályogtégla vagy gerenda vásárlásával hozzá lehet járulni a szoba megmentéséhez (az adományozó nevét ráírják, ill. bevésik az építőelembe és beépítik a házba, amelyről az adományozó fényképet kap). Csoma szellemi örökségét ápolandó, oktatási tevékenységet is folytatnak Zanglában, ami reményeik szerint egy új, a magyar és a tibeti kultúrák közötti civil párbeszédnek is a mozgatórugója lehet. A projektet a Csoma Szobája Alapítvány fogja össze, melynek honapján további érdekességeket találhat az olvasó (http://csomasroom.kibu.hu/).
Irimiás Balázs szombat esti előadása lesz a megnyitó eseménye annak a hat hónapon keresztül tartó rendezvénysorozatnak, melynek a tibeti kultúra bemutatása a célja. A szervező, Imre Zoltán nagyváradi képzőművész, felhívja a figyelmet, hogy a tibeti kulturális napok keretében még további négy alkalommal találkozhatunk előadókkal városunkban, egy előadásnak pedig Budapest ad majd otthont. Minden érdeklődőt szeretettel várnak.
Bruncsák István