2025.04.17. 09:38
Ennyi idő után biztonságos a volán mögé ülni, ha lecsúszik egy-két rövidital
Ünnepek alkalmával gyakran visszatérő kérdés a legtöbb sofőrnél, hogy mégis mi az az időtartomány, ami után biztonsággal autóba lehet ülni 1-2 pohár szesz elfogyasztása után. Számos tévhit kering arról, hogy bizonyos ételek vagy italok segítik az alkohol felszívódását, azonban ezeknek semmi alapja.

Az alkohol mennyiségétől függően a büntetés is jóval súlyosabb lehet
Forrás: Shutterstock
Fotó: Ground Picture
Közeleg a húsvét, és ilyenkor még az is elcsábul egy kupica pálinkával, tojáslikőrrel vagy egy jó pohár borral, aki egyébként a hétköznapokon egyáltalán nem fogyaszt alkoholt. Csakhogy, mint ismert, Magyarországon zéró tolerancia van érvényben az ittas vezetés tekintetében. Ez annyit jelent, hogy a hatályban lévő rendelkezés szerint semmilyen tűréshatár vagy felső limit nincs. Ha vezetés közben egy közúti ellenőrzés során történt szondázásnál, rosszabb esetben a rendőr által elrendelt vérvételnél kiderül, hogy alkoholt fogyasztottunk, azonnal jön a büntetés, aminek mértéke leginkább a véralkoholszinttől, vagy a légalkohol-koncentrációtól (is) függ – írja cikkében a Mindemegette.hu.

Fotó: New Africa / Forrás: Shutterstock
Felgyorsítható az alkohol felszívódása?
Sokan úgy gondolják, hogyha alkoholra eszünk, akkor hamarabb felszívódik. Ez egy hatalmas tévhit! Az étel, így a zsír sem közömbösíti az alkoholt. Hasonlóan városi legenda az is, hogy a fröccs rendben van, ha vezetünk, ugyanis hígítva kevésbé árt. A leheletünket könnyedén elnyomhatjuk valamilyen mentolos cukorkával, vagy néhány fej hagymával, ám ettől még a vérünkben ugyanúgy ott lesz az alkohol, amit a szonda lazán ki is mutat. A kávét is gyorsan felejtse el mindenki. Bármennyire is jól esik egy fekete, az nem segíti a lebontást. Erre csak a májunkban dolgozó enzimek képesek, ami minden ember esetében más tempóban történik.
Az olyan tényezők, mint az életkor, a testzsírtartalom, az elfogyasztott élelmiszerek mennyisége és azok zsírtartalma is jócskán befolyásolja a az alkohol lebontásának folyamatát. Az sem mindegy, hogy éhgyomorra ittunk-e, vagy szedünk-e valamilyen gyógyszert, ahogy az sem, hogy mennyi idő alatt végeztünk az adott alkoholmennyiséggel.
A leggyakrabban fogyasztott italokra vonatkozó adatok a fentiek értelmében csak viszonylagosak, amik kizárólag egy egészséges májjal rendelkező 70-80 kilós felnőttre vonatkoznak:
- 2 dl 10%-os bor: 1 óra 40 perc
- 1 pohár (3 dl) 4%-os sör: 50 perc
- 1 korsó 4%-os sör: 1 óra 35 perc
- 1 feles 50 %-os tömény (pálinka): 2 óra
A legjobb döntés az, ha aznap, mielőtt vezetni kell, egyáltalán nem iszunk alkoholt. Sőt, a rendőrség azt tanácsolja, hogy már a járművezetés napját megelőző este se poharazzunk.
Érthető, hiszen a nulla százalék, az nulla százalék. Ennek fényébe pedig mindenki tegye fel a kérdést magában: megéri kockáztatni egy-két pohárkáért?
A Mindemegette összegyűjtötte az európai országokban érvényes véralkoholszint határokat, IDE kattintva találja meg a teljes listát.
Bulvár-celeb
- Idén harminchatodjára feszítenek keresztre egy férfit nagypénteken
- Borzasztó képek kerültek elő Gene Hackman hálószobájáról (videó)
- A TV2 két sztárja most először vezet együtt műsort (videó)
- Szoboszlai Dominik és a Liverpool már húsvétvasárnap bajnok lehet
- Egy rossz reggeli rutin hazavágja az egész napot – ezeket a szokásokat jobb kerülni