Egészségügy

22 órája

Úttörő MI-projekt a váradi megyei kórházban

Hamarosan magyarul is fog válaszolni a betegeknek Zena, a nagyváradi megyei kórház mesterséges intelligenciája (MI). A Romániában és nemzetközi szinten is úttörő projektről csütörtökön számoltak be a fejlesztők.

Úttörő MI-projekt a váradi megyei kórházban

Fotó: Alexandru Nițescu

Pap István

Öt év múlva már elképzelhetetlen lesz az egészségügyi rendszer mesterséges intelligencia (röviden MI, angol rövidítése AI) nélkül. Azok az egészségügyi létesítmények, amelyek nem fognak MI-t használni, olyanok lesznek, mint ma azok a kórházak, amelyekben nincs CT-vizsgáló vagy mágnesesrezonancia-képalkotó berendezés (MRI). Ezért ez egy nagy versenyfutás és a kérdés az, hogy ki szalad gyorsabban – mondta csütörtökön a nagyváradi megyei kórházban tartott sajtótájékoztatón dr. Horia Timiș, annak a cégnek a vezetője, amely a nagyváradi székhelyű Bihar Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban vezeti be a mesterséges intelligencián alapuló kommunikációs rendszert. Horia Timiș elmondta, hogy Nagyváradon egy országszerte és nemzetközi szinten is egyedülálló zászlósprojektet valósítanak meg.

 

AI a betegeknek

A Zen AiOS nevű start-up által kifejlesztett mesterségesintelligencia-projektet a Nagyváradról elszármazott amerikai milliárdos, George Haber hirdette meg, és néhány hónapja kezdték el alkalmazni a nagyváradi megyei kórházban. A cég társalapítója egyébként dr. Horia Timiș is.

A Zenának elkeresztelt mesterséges intelligencia három komponensből áll. Az első és jelenleg a legfejlettebb állapotban lévő rész a betegeknek szól, akik szabadon hozzáférhetnek a megyei kórház honlapján (spitaluljudetean-oradea.ro) a képernyő jobb oldalán lévő Asistența feliratú fülön, illetve mobilapplikáción is. 

A honlapon be kell írni a kérdéseket, és Zena másodpercek alatt válaszol, ha valaki pedig letölti a telefonos applikációt, akkor beszédhanggal is felteheti a kérdést, és Zena szintén írásban válaszol minden praktikus kérdésre, kezdve azzal, hogy milyen dokumentumokra van szükség a be- illetve a kiutaláshoz, a betegségek tüneteinek az elemzésén át az orvos által kiadott diagnózis megmagyarázásáig. 
Hat hónapon belül már különböző egészségügyi formanyomtatványokat is letölthetnek majd a páciensek Zena segítségével. Horia Timiș elmondta, hogy az elmúlt hónapban mintegy 1800 személy kérdezte Zenát. A cégvezető hozzátette, hogy az MI még ad hibás válaszokat, melyeket azonban az idő múlásával ki fog küszöbölni, hiszen azért intelligencia, mert képes tanulni. Ugyanakkor meg is kért minden felhasználót, hogy ha bármilyen hibát észlelnek Zena használata közben, erről küldjenek értesítést a zenaois.com honlapon keresztül. Hozzátette, hogy Zena az archaizmusokat és a regionalizmusokat is megtanulta, tehát képes egyszerű, közérthető nyelven is elmagyarázni az embereknek a nehézkes orvosi szakkifejezéseket. 

A fejlesztők azt mondták, hogy Zena nemcsak románul, hanem más nyelveken, így magyarul is válaszol a kérdésekre. Ezt meghallva próbát is tettünk, de a magyarul beírt kérdésre Zena románul válaszolt. A fejlesztők azt ígérték, hogy ez a helyzet hamarosan meg fog oldódni, és a magyarul feltett kérdésre Zena magyarul fog felelni.

AI az orvosoknak

A mesterséges intelligencia második modulja az orvosoknak és az asszisztenseknek szól. Horia Timiș elmondta, hogy ez a komponens még csak pár napja működik, a felhasználói jogosultsággal rendelkező orvosok és az egészségügyi személyzet laptopról vagy mobiltelefonról férhet hozzá ehhez a szolgáltatáshoz. Az orvosok úgy használhatják Zenát, mint egyfajta konzulenst, aki segít nekik például a diagnózis megállapításában. Horia Timiș hangsúlyozta, hogy a döntés mindig az orvosé, Zena kizárólag csak tanácsokat ad. Ezek a tanácsok azonban nagyon megalapozottak, ugyanis Zena több tízezer oldalnyi, legújabb szakirodalomból tárolt információkkal dolgozik, így csak az orvosi értekezésekből és irányelvekből származó, ellenőrzött ismereteket használja a mérlegeléskor, ami kizárja a tévedéseket. 

Újdonság, hogy Zena az információk forrásait is megjelöli, ami szintén egy komoly biztonságerősítő faktor. Ez a modul úgy működik, hogy az orvos megadja a beteg jellemzőit (életkor, nem, kórtörténet, tünetek stb.), és ezek alapján javaslatokat kap Zenától arra vonatkozóan, hogy milyen vizsgálatoknak ajánlatos alávetni a pácienst a diagnózis felállítása és a terápiás eljárás meghatározása érdekében. 

Ismétlem, Zena nem hoz döntéseket az orvos helyett, a döntés mindig az orvosé, de ő az egyik legokosabb kolléga, akivel egy orvos rendelkezhet

 – emelte ki Horia Timiș. Hozzátette, hogy jelenleg Zena a beteglapokat tanulja, ami néhány hónap múlva lehetővé teszi majd azt, hogy az MI a konzultációkon is „részt vegyen”.

 

AI a menedzsernek

A projekt harmadik eleme a kórházigazgatónak a munkáját könnyíti meg. Zena azonnali hozzáférést biztosít az igazgatónak a kórház múltbeli vagy jelenlegi tevékenységéből származó bármilyen statisztikai adathoz, megkönnyítve ezzel a döntések optimalizálását és a jövőbeli tevékenységek tervezését. 

Ennek a szolgáltatásnak a hasznát egy példával érzékeltette az előadó: az igazgató kérésére Zena átnézi az ágyak foglaltságára vonatkozó adatokat kórtermek és részlegek szerint, továbbá átnézi az átlagos kórházi tartózkodási időt, a kórképeket, az elbocsátott betegek számát, és mindezt másodpercek alatt a menedzser rendelkezésére bocsátja, helyettesítve ezzel legalább négy-öt ember háromnapi munkáját. 

Zena nemcsak az adatokat szolgáltatja azonnal, hanem optimalizálási megoldásokat is kínál, például tudni fogja azt, hogy a kiutalt betegek hány százalékának lesz valószínűleg ismét kórházi ellátásra szüksége néhány hónapon belül, és ezzel előrejelzést is ad a kórházigazgatónak arról, hogy egy bizonyos idő elteltével mely osztályokon kell megnövekedett betegszámra számítani. De azt is előrejelzi, hogy mely fogyóeszközökből, gyógyszerekből stb. mennyit kell rendelni, hogy fedezzék a szükségleteket. Horia Timiș elárulta, hogy már dolgoznak egy negyedik komponensen is, amelyet a sürgősségi betegellátó egység (UPU) használhat majd, ami nagyban hozzá fog járulni ahhoz, hogy csökkenjenek az orvosi műhibák ezen a részlegen, ahol az egészségügyi személyzet óriási nyomás és stressz alatt végez hatalmas mennyiségű munkát.

Fejlesztés
A sajtótájékoztatón megtudtuk azt is, hogy Zena a nagyváradi önkormányzat és a cég közötti 100 ezer eurós szerződés keretében készül a Make IT Oradea csúcstechnológiai informatikai üzleti inkubátorházban. Amint a termék – amely a cég, a polgármesteri hivatal és a kórház tulajdonába kerül – végleges formát kap, értékesíthetővé válik, az eladásból származó profit pedig megoszlik majd a cég és az önkormányzat között. Timiș elárulta, hogy máris tárgyalásokat folytatnak amerikai és izraeli kórházakkal, amelyek kíváncsian várják, hogy milyen messzire jut a nagyváradi projekt, és amennyiben beválik, akkor azok az egészségügyi létesítmények is megvásárolják majd Zenát.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában