2011.09.06. 14:05
Buddhizmus: húsz éve Nagyváradon
Nagyvárad buddhistái jelentős évfordulót ünnepelnek ebben az évben. Augusztus 29.-én volt húsz esztendeje, hogy első alkalommal látogatott Nagyváradra magas szintű buddhista-tanító, ráadásul egyszerre kettő is, egy dán házaspár, név szerint Láma Ole Nydahl és felesége Láma Hannah Nydahl.
Ők Tibet négy fő iskolája, a Nyigma, a Kagyü, a Szakja és a Gelug közül a Kagyü vagy Karma Kagyü buddhista vonal képviseletében érkeztek városunkba, mint a tizenkettedik század óta tudatosan újraszületett láma, a Karmapa első nyugati tanítványai.
Akik akkor kérték és kapták meg a buddhista alapáldást, aminek a neve Menedék – elsőként egész Partiumban és Romániában – az 1993-ban felavatott Nagyváradi Gyémánt Út Buddhista Meditációs Központban, a Petőfi park 13-szám alatt találkoznak az óta is, napi rendszerességgel. Ez nyitva áll minden nap este fél héttől, vasárnap pedig délután négy órától a nagyközönség előtt, teljesen ingyenes lehetőséget biztosítva bárki számára a csoportos meditációkon való részvételre és bárminemű információszerzésre a buddhizmus témájában.
A meditációs központot egyaránt megáldotta illetve felavatta Láma Ole Nydahl és felesége Láma Hannah Nydahl valamint különleges megtisztelő vendégként a bhutáni királyi család tanácsadója és tanítója, Lopön Csecsu Rinpocse, a Vangcsuk dinasztia negyedik királya, Dzsigme Szingye Vangcsuk apósának a testvére.
Lopön Csecsu Rinpocséról még tudni kell, hogy ő volt a Nydahl házaspár első tanítója, aki bemutatta őket a 16. Karmapának, Randzsung Rigpe Dordzsénak, a Karma Kagyü vonal szellemi vezetőjének, utat nyitva Buddha legmagasabb szintű tanításai nyugatra kerüléséhez, a modern Gyémánt Út buddhizmus kialakulásához.
A Láma Ole Nydahl által európai nyelvekre adaptált meditációs szövegek kivételesen fontosak a Petőfi Park 13-szám alatt található nagyváradi központ számára, mivel ezek nem egzotikumra, hanem közérthetőségre alapoznak. A megvalósítandó cél nem a miszticizmus, hanem a képességei teljes tudatában és birtokában lévő, arra tökéletesen ráébredt, minden szempontból érett emberi lény, vagy egy szóval buddha, mely nem egy személy, hanem egy állapot. Sákjamuni Buddha pedig az, aki az ismert történelemben elsőként mutatta be, hogyan lehet ezt elérni. Buddha valószínüleg 2450 évvel ezelőtt született Észak-Indiában, egyes hagyományok mégis idén ünneplik ezen jelentős esemény 2600 esztendős évfordulóját.
Fontos megemlíteni, hogy a modern Gyémánt Út buddhizmus magas szintű lámái és tanítói kifejezetten kérik, hogy a felvilágosult, haladószellemű társadalomban senki se illesse őket az olyan középkorias, szigorú hierarchiát sugalló titulussal, mint az „Őszentsége” vagy „Őeminenciája”. Európában, a nyugati buddhizmusban ezért ez nem is szokás. Buddha maga is több alkalommal kifejtette, hogy ő csupán annyiban különbözik más embertől, hogy „kicsit” többet meditált. Mondhatnánk úgy is, hogy Buddha az első igazi demokrata, mivel nem híveket akar magának, hanem kollégákat.
Kádár József