2011.11.07. 13:48
Harminchárman az énekversenyen
Batizi András: „Jövel Szentlélek Úr Isten lelkünknek vígassága, szívünknek bátorsága…” közismert soraival zárta a Batizi András Egyházmegyei Református Énekversenyt Higyed Gyöngyi, a zsűri elnöke.
Batizi András: „Jövel Szentlélek Úr Isten lelkünknek vígassága, szívünknek bátorsága…” közismert soraival zárta a Batizi András Egyházmegyei Református Énekversenyt Higyed Gyöngyi, a zsűri elnöke.
Máté Róbert patóházi lelkipásztor, a Szatmári Református Egyházmegye lelkészértekezletének elnöke igehirdetésében Bodolányi János Én vagyok című regényét említette, melyben Júdás történetét dolgozza fel a Krisztus-kereséstől az árulásig. Ebben a történetben Jézus együtt énekel tanítványaival. A Bibliában, az Apostolok cselekedeteiről írott könyvben egy nagyon érdekes történet van, melyben le van írva, hogy Pál apostol Salással énekel a börtönben. Mi történik mindkét esetben? Jézus és tanítványai, Pál és Salás imádkoznak és énekelnek. Miért fontos a keresztyén ember számára az éneklés? Azért, mert mint ahogy Szent Ágoson mondta: „Aki énekel, az kétszer imádkozik”. Az igehirdető példákat hozott fel arra, hogy az ember életében nem minden történik úgy, ahogy szeretné, de a legnehezebb életkörülmények között is kell tudni hálát adni, ebben segít az imádság és az énekléssel történő imádságos hálaadás.
Megnyitó, köszöntők
Király Lajos batizi lelkipásztor köszöntőjében elmondta, hogy a 2007–ben elkezdődött Batizi András Egyházmegyei Református Énekversenyen még csak tizenketten versenyeztek, az idein harminchárman vettek részt. Ez azt bizonyítja, hogy a huszonegyedik század elején még meg lehet menteni az éneklést. Harminchárom gyerek számára lelkészek, szülők, nagyszülők tanították meg az énekeket, amelyek ki tudja hány fűlhöz, hány lélekhez jutnak el.
Nt. Kovács Sándor, a Szatmári Református Egyházmegye esperese arról beszélt, hogy az éneklés, az imádsággal együtt a legősibb eleme az Istennel való találkozásnak. Amikor nem volt prédikáció, az istenhívő emberek ajkán már felcsendült az ének. Az ének több mint a beszéd. Amit nem mondhatunk el szavakkal, azt elmondjuk énekünkkel. Az ének sok mindent kifejez, benne van minden érzelem. Ezért imádkozzunk énekszóval, és adjuk át érzéseinket másoknak is.
Erdei D. István parlamenti képviselő, az énekverseny fővédnöke, arra a kérdésre próbált választ keresni: Mi lehet az oka annak, hogy lelkészek, zenetanárok lemondanak szabadidejükről, és meg tudnak győzni gyerekeket, hogy énekeket tanuljanak és részt vegyenek egy református énekversenyen? Minden bizonnyal a cél, hogy Istenhez közelebb kerüljenek. Mert ahogy Babits Mihály mondta:,,És akinek szép a lelkében az ének,/az hallja a mások énekét is szépnek.”
Értékelés, következtetés
A zeneileg jó színvonalú versenyen a Szatmári Református Egyházmegye tíz gyülekezete (Apa, Szatmárhegy, Patóháza, Ombod, Mikola, Pusztadaróc, Szatmárgörbed, Erdőd, Batiz, Szatmár–Kültelek) és a Szatmári Református Gimnázium képviseltette magát. A Batizi András nevével fémjelzett énekverseny a Református Egyház Énekeskönyvében található zenei örökség ápolása, továbbadása. Óvodáskortól, érettségizők korosztályáig a gyülekezetekben élő fiatalok a résztvevők. Az idén még többen mint eddig, harminchárman bizonyították a Zsoltárok és Dicséretek megtartó erejének szépségét és szükségességét. A résztvevők kis keresztmetszetét is kínálták, őket elkísérő lelkipásztoraik és kántoraik társaságában az otthon folyó gyülekezeti éneklésnek. Felemelő volt tapasztalni ebben a megbolydult, divatorientált világban hogyan csillognak a szemek, szívek, hangok. Batizi András sem örülhetne jobban több század távlatából e megtartó erő továbbplántálásának ahogyan együtt is énekelve mi örülhettünk annak, hogy érdemes gyermekeinket zenei kultúránk tiszta forrásaihoz vezetni.
Igényes népi és egyházi dallamaink identitástudatukban erősítik meg őket, és igaz értékek mentén válhatnak felnőtté, akik nem sodródnak a korszellemmel, hanem megtartatnak magyarnak és református keresztyénnek s a maguk rendjén ezt tovább is adhatják.
Eredmények:
I–V. osztály
hely: Varga Gabriella (Szatmár–Kültelek)
hely: Kánya Réka (Patóháza)
hely: Kölcsey István (Apa).
VI–VIII. osztály
1. hely: Rácz Roland (Mikola)
2. hely: Zsiga Zsanett (Mikola)
3.hely: Kállai Eszter (Szatmárgörbed)
IX–XII. osztály
1. hely: Varga Henrietta (Református Gimnázium)
2. hely: Dobos Márta (Mikola)
3. hely: Angi Evelin (Mikola)