ERDON Helyi hírek

2012.11.18. 15:57

A „reménnyel teli látnokra” emlékeztek

Ady Endre születése 135. évfordulója alkalmából az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács koszorúzással egybekötött megemlékezést szervezett a költő nagyváradi szobránál. A rendezvény díszmeghívottja Szűrös Mátyás, a harmadik Magyar Köztársaság kikiáltója volt.

Ady Endre születése 135. évfordulója alkalmából az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács koszorúzással egybekötött megemlékezést szervezett a költő nagyváradi szobránál. A rendezvény díszmeghívottja Szűrös Mátyás, a harmadik Magyar Köztársaság kikiáltója volt.

 

A „váradi himnusz”, Dutka Ákos Hajnalkurjantás Várad piacán című versének megzenésített változata teremtette meg stílusosan a hangulatát a péntek délutáni megemlékezésnek az Ady Múzeum előtti téren. Az egybegyűlteket a moderátori szerepet is betöltő Török Sándor, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) Bihar megyei elnöke köszöntötte, megidézve Ady Endrének, a „mindig lázadónak”, a „mindig ellenállónak”, a „reménnyel teli látnoknak” az alakját.

„Ébresztő üzenet”

Tőkés László, az EMNT elnöke felszólalásának központi gondolatát a költőóriás „Alszik a magyar” című versére építette, rámutatva annak aktuális üzenetére. Miközben Magyarország immár „ébredezik”, minket itt Erdélyben még mindig hazug sikerpropagandával próbálnak „altatni”. Míg Európa-szerte lázadnak, tiltakozások sora zajlik, addig mi itt még mindig csak titokban merünk „beszélni”. – Ady születésének évfordulója legyen ébresztő a számunkra, fogalmazott Tőkés László, aki szerint Szűrös Mátyás volt köztársasági elnök nagyváradi jelenléte is ezt az ébresztő hatást erősíti bennünk. A romániai rendszerváltozás vonatkozásában kifejtette: szomorú, hogy 23 év elteltével még mindig „ébresztgetni kell” a bátorságot, az öntudatot. „Vajon fölébred valahára a szolga-népek Bábele?” – tette fel az ismert Ady-vers nyomán a kérdést. Válaszában úgy vélekedett, a vásár kettőn áll, azon, hogy „vannak-e olyanok, akik ébresztgessék a népet, és van-e, aki meghallgassa az ige szavát, vagy pedig süket fülekre talál az ébresztő üzenet”.

Beszédében Tőkés László arról is szólt, hogy eredetileg a nemrég felavatott Holnaposok-szoborcsoportnál akarták megszervezni a megemlékezést, azonban eltántorította őket szándékuktól az, hogy ezt kampánycélokra sajátították ki. Véleménye szerint nem lehet pártpropagandává silányítani kulturális örökségünket, ugyanis csak azoknak van joguk leülni a Holnaposok-szoborcsoport üresen maradt székére, akik „nem propagandára használják fel ezt az alkotást”.

A magyarok érdekében

Szűrös Mátyás volt magyar köztársasági elnök Ady Endre nagyságát méltatta, mondván, minden magyarnak ismernie kell munkásságát, egyéni életét, szenvedését. Ez utóbbi abban is megnyilvánult, hogy milyen féltő módon kötődött az ő népéhez és Erdélyhez. Bár kritikával is illette a magyart – nem az igazit, hanem „a léhűtőket és a ködevőket” –, „egész érzésvilága és költészete a magyarok érdekében, védelmében, boldogulásáért szólt”. Szűrös Mátyás történelmi példák alapján figyelmeztetett a megosztottság veszélyeire, amely véleménye szerint túlságosan mély Magyarországon és Erdélyben is. „Amíg nem vagyunk képesek összefogni, addig nem tudunk boldogulni” – mondta a volt köztársasági elnök, biztatásként fogalmazva meg: „A magyarságnak mindig is egyfajta történelmi szerepe volt, nem szabad tehát elgyengülnünk, nem szabad meghajolnunk”. Ezt alátámasztandó az 1956-os forradalmat említette, amely a magyar önrendelkezés és szuverenitás jelszavaival – Nagy Imrét idézve – igazi nemzeti felszabadító forradalom volt. Szűrös Mátyás biztató szavakkal zárta ünnepi beszédét: „Mindig voltak, vannak és lesznek olyan vezetők, akik az ’56-osokhoz hasonlóan példát mutatnak a magyarságnak”.

A megemlékezők végezetül elhelyezték koszorúikat Ady Endre mellszobránál, majd a Holnaposok-szoborcsoporthoz vonultak át leróni kegyeletüket.

Tököli Magdolna

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!