ERDON Helyi hírek

2015.03.02. 15:47

Olcsóbbak lesznek, de eltűnhetnek

Bizonyos gyógyszerek árai akár húsz százalékkal is csökkenhetnek. A gyógyszerészkamara helyi vezetője szerint lehet, hogy emiatt egyes készítmények el fognak tűnni a gyógyszertárakból.

Bizonyos gyógyszerek árai akár húsz százalékkal is csökkenhetnek. A gyógyszerészkamara helyi vezetője szerint lehet, hogy emiatt egyes készítmények el fognak tűnni a gyógyszertárakból.

Az árcsökkentés egy olyan, 2009 évi miniszteri rendelet alapján történik majd, amely előírja, hogy a gyógyszerek árai nem léphetik túl az adott készítménynek a tizenkét országban alkalmazott legkisebb árát, s amelyet az eddigiek folyamán még nem ültettek gyakorlatba.

Változások

A miniszterelnök a napokban arra kérte Nicolae Bănicioiu egészségügyi minisztert, hogy tudassa a gyógyszergyártókkal: az árak átszámítása a hazaiaknak azt a jogát érvényesíti, hogy ugyanannyit fizessenek a gyógyszerekért, mint az unió többi országának állampolgárai. Az aktualizálás nyomán március 10-tól akár húsz százalékkal is olcsóbbak lehetnek bizonyos gyógyszerek. Például egy 8.361 lejbe kerülő gyógyszer, melyet a tüdő és hasnyálmirigy daganatos megbetegedése ellen használnak, az átszámítás után 7165 lejbe kerülne, egy másik, rákellenes készítmény pedig, amely 5216 lejbe kerül, 4227 lejbe kerülne. Egy B hepatitisz elleni készítmény ára 1713 lejről 1595 lejre csökkenne, s egy olyan gyógyszer, melyet krónikus vesebetegség és vérszegénység esetén szoktak felírni, 1043 lej helyett 759 lejért lehetne megvásárolható. „Nem is gondoltam volna, hogy ekkorák a különbségek” - nyilatkozta a napokban az egészségügyi miniszter.

Eltűnhetnek

A Krónikus Betegek Szervezeteinek Koalíciója viszont arra hívja fel a figyelmet: a gyógyszerárak csökkentésével egyidejűleg olyan mechanizmusokat kellene kidolgozni, amelyek meggátolják, hogy a gyógyszerek ne jussanak a hazai gyógyszertárak polcaira. A páciensek szerint Romániában vannak a legolcsóbb gyógyszerek egész Európában, emiatt kereskedelmileg vonzóbb más országokban értékesíteni bizonyos gyógyszereket, „több pénzért, s előleg kifizetésével”.

A Nemzetközi Gyógyszergyártók Romániai Egyesülete (APRIM) álláspontja szerint a valós gyógyszerárak mintegy 29 %-kal alacsonyabbak azoknál, amelyek a hivatalos katalógusban szerepelnek, s újabb árcsökkenések nyomán a készítmények egy része eltűnhet a gyógyszertárakból. Az egyesület arra is kitér, hogy azokban az országokban, ahol alacsonyabbak a gyógyszerárak, az egészségügyi rendszer is más, különbözik a gyógyszerárak térítésének mértéke.

Mindezek nyomán az egészségügyi miniszter felhívást intézett a páciensekhez, hogy ha azt tapasztalják, hogy bizonyos gyógyszerek hiányozni kezdenek, értesítsék az Országos Gyógyszerügynökséget.

Nem népszerű

Laura Vicaş, a Bihar megyei Gyógyszerészkamara vezetője lapunk kérdésére elmondta: a rendelkezés nem népszerű a gyógyszerészek körében, annál is inkább, mivel ha elérkezik az ideje, a készleten lévő gyógyszerek árát is csökkenteniük kell, abból pedig értelemszerűen veszteségük származik. Konkrétumokat még nem tudnak, azt viszont valószínűnek találják, hogy egyes gyógyszereket nem lehet majd megszerezni, mivel a gyártónak nem fűződik majd érdeke ahhoz, hogy ezeket Romániában értékesítse. Nagyon kevés hazai gyógyszergyár van, jobbára csak az antibiotikumokat gyártják itt, s már most is jó pár készítmény hiányzik a polcokról, pont azért, mert a megszabott árakon nem éri meg gyártani, illetve importálni. Az árak módosulása egyébként kizárólag azokra a gyógyszerekre vonatkozik, amelyeket recepttel lehet kiváltani, s amelyek árát eddig is szabályozták, tette hozzá a kamara vezetője.

Neumann Andrea

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!