2016.08.21. 12:18
Egy apa harcol a gyermekeiért
Három és fél éve nem tud rendes kapcsolatot fenntartani a gyermekeivel, panaszolta el a napokban egy elkeseredett édesapa. Tiltakozást tervez az Igazságügyi Palota előtt.
Három és fél éve nem tud rendes kapcsolatot fenntartani a gyermekeivel, panaszolta el a napokban egy elkeseredett édesapa. Tiltakozást tervez az Igazságügyi Palota előtt.
A váláskor a bíróság a két gyermek közös felügyeletéről döntött, azonban volt felesége, illetve annak családja megakadályozta ebben, mondta el Suser Gyula. Állítja, hogy több alkalommal is bántalmazták, amikor látogatni akarta őket, s telefonon sem beszélhet velük. Pénteken, az Igazságügyi Palota előtt találkoztunk az édesapával, aki az évek óta zajló perekkel kapcsolatos dokumentumokat is átadta.
Nem engedte
Amint az első bírósági végzésből kitűnik, a gyermekek többek között minden évben, július folyamán az apánál lehetnek, de ez az idén sem valósult meg: mindahányszor elment értük, visszautasításba ütközött, sőt, állítása szerint – s erre vonatkozó bizonyítékokkal rendelkezik – bántalmazták is. (Elmondta: évekkel ezelőtt volt felesége a gyermekei láttára a szeméhez nyomott egy égő cigarettát. Orvosi okirat tanúskodik az égési sérülésekről.)
Idén, július folyamán az általa leírtak alapján négyszer látogatott el Nagyváradról Szatmár megyébe, a gyermekekért, s mindannyiszor nélkülük tért haza. Elsején – mint olvastuk – több címre is elment, míg sikerült megtalálnia a gyermekek lakhelyét, azonban az anya még csak azt sem engedte meg a két gyermeknek, hogy a kerítés rácsához közelítsenek. Viszont az édesanya unokatestvére is közbelépett, lökdöste, emiatt megütötte a vállát – a zúzódásról orvosi iratok tanúskodnak.
Sírva kérte
Nyolcadikán ismét elment értük, de a korábbi bántalmazásra való tekintettel rendőri felügyeletet kért. De ezúttal sem járt sikerrel, az anya annyit sem engedett meg, hogy átölelje őket, áll a leírásban, pedig a kisfiú sírva kérte, hogy mehessen az apjához. A kislány az utóbbi évek során – a szomszédok szerint – zárkózottá vált, nem beszél senkivel. A sikertelen látogatás után a rendőrök azt javasolták, hogy az édesapa igényeljen védelmi rendeletet, ugyanis ők is úgy látták, hogy az anya „a gyerekeket agresszív módon korlátozza a szabadságukban”.
Tizennegyedikén egy újabb sikertelen próbálkozás történt. Huszonötödikén a gyerekek a kerítéstől hat méterre lévő székeken ülhettek, az anya megtiltotta nekik, hogy ennél közelebb mehessenek apjukhoz, áll a leírásban.
Nincs döntés
Az apa tehát a fentiek miatt védelmi rendelet kibocsátását igényelte bírósági úton, az eltelt évek alatt immár második alkalommal. S bár a 217. sz. törvény tavaly decemberi módosítása szerint ilyen esetekben legfeljebb hetvenkét órán belül meg kell szülessen a bírósági döntés, augusztus 9-től mostanáig semmilyen döntést nem hozott a bíróság. Mind 11-én, mind 16-án a tárgyalást elnapolták arra hivatkozva, hogy elmulasztották értesíteni az alperest. Legutóbb pedig, pénteken, amint az édesapa elmondta, a bírónő tartózkodási igényt nyújtott be arra hivatkozva, hogy „nyomást érez a sajtó részéről”. A jelenlévő újságírókat amúgy be sem engedték a tárgyalóterembe. A tartózkodási igényt nem hagyták jóvá, ekkor viszont a gyerekek lakhelyére való tekintettel a per áthelyezését kérte Szatmár megyébe.
Tiltakozni fog
Az édesapa – akinek az egészségét is komolyan megviselte a folyamatos aggódás a gyerekekért – egy tiltakozási akciót tervez, erre a napokban engedélyt is fog kérni a polgármesteri hivataltól. Úgy véli, a hazai igazságszolgáltatás nem orvosolja hatékonyan az ilyen ügyeket és diszkriminálja az apákat. Tudomása szerint nagyon sok esetben történik, hogy a bíróság a gyermek közös felügyeletéről dönt, de az egyik szülő (többnyire az anya) a későbbiek során megakadályozza a másikat abban, hogy kapcsolatot tarthasson fenn a gyerekkel; az ilyesmit ritkán büntetik, a büntetés amúgy pénzbírság, vagy egytől három hónapig terjedő börtön lenne. Információink szerint jóváhagyásra vár egy törvénytervezet, mely hat hónaptól három évig terjedő börtönbüntetést állapítana meg ilyen esetekben.
Neumann Andrea