ERDON Helyi hírek

2017.04.13. 11:27

Egy belsőépítész tanácsai a lakásfelújításról

Melyek az új tendenciák, mitől óvakodjunk, amikor fel szeretnénk újítani lakásunkat, s nem utolsósorban, mi is egy belsőépítész szerepe? Cătălin David nagyváradi belsőépítészt kérdeztük. Szerinte új színek jöttek divatba, amelyek harmonikus összhatást keltenek.

Melyek az új tendenciák, mitől óvakodjunk, amikor fel szeretnénk újítani lakásunkat, s nem utolsósorban, mi is egy belsőépítész szerepe? Cătălin David nagyváradi belsőépítészt kérdeztük. Szerinte új színek jöttek divatba, amelyek harmonikus összhatást keltenek.

Az év színe az élénkzöld, úgyhogy ez a szín most nagyon erősen jelen van a belsőépítészeti projektekben, viszont ő a maga részéről azt ajánlja, hogy csak „hangsúlyként” használjuk, ne nagy felületeken, s ne a lakásunknak azon részein, amelyeket nem egyhamar akarunk megváltoztatni. Ellenkező esetben jövőre lesz egy tavalyi divatot idéző lakásunk – fejtette ki a belsőépítész, aki egyébként azt ajánlja: a natúr, illetve a közömbös színek domináljanak a lakásunkban, mint például a bézs, vagy a természetes kőszín, ezeket könnyen „fel tudjuk dobni” néhány élénk színfolttal, így kellemes, harmonikus összhatást érhetünk el. Ha egy tiszta, egyszerű berendezést alakítunk ki, azon könnyedén tudunk változtatni.

A referenciák

Egy másik idei trend az ismétlődő mintázat (angolul pattern), ez mind a falakon, mind a lakástextíliákon jelen van, sőt, a konyhában is – ő maga például felső konyhabútorzat és a konyhai munkalap közötti részen is szereti alkalmazni. A virág- és növény mintázatok, továbbá azték, vagy indiai motívumok egyaránt divatosak. Egyúttal kezdenek kimenni a divatból a népies minták. Fontos, hogy mindenki találja meg azt, amit a leginkább sajátjának érez – ebben különböző katalógusokkal, illetve tanácsadással igyekeznek klienseik segítségére lenni.

Vigyázat a mesterrel!

Szintén idei divat a márványszerű csempe, járólap, illetve a nagyméretű lapok (például 3,2/1,6 méteresek) alkalmazása, ezek viszont csak nagy felületeken mutatnak jól, akár nappalik padlóján, falán is. Évekkel ezelőtt nagyon drágák voltak, mostanra viszont a korábbi ár húsz százalékáért is megvásárolhatók. Tapasztalata az, hogy a nagyméretű padlócsempét, csempét nem minden mester tudja helyesen rögzíteni, könnyű hibázni és akkor az összhatás rossz lesz. Általánosságban elmondható: óvakodjunk az olcsón dolgozó meseterektől, mert a végén mi járunk rosszul – ha látszik a tapéta ragasztása, vagy a padlócsempe nem teljesen vízszintes, akkor kárba ment az anyag és kezdhetjük az egészet elölről. A belsőépítész tanácsa az, hogy figyeljünk a mesterek referenciájára, s a legmegbízhatóbbakkal dolgozzunk, akiket ismerőseink, barátaink is ajánlanak, akkor is, ha nem tudják azonnal vállalni a munkát.

Színek összhangja

Szintén gyakori hiba, hogy túl sok színt használunk. Ha a saját ösztöneinkre hagyatkozunk, akkor semmiképp se használjunk több mint három színt, de ha specialistával dolgozunk, akkor se legyen több mint öt szín a szobában – ellenkező esetben ugyanis nagyon nehéz egyensúlyhatást elérni. A fehért pedig soha se alkalmazzuk tisztán, csak „hangsúlyként”, mint ahogy a természetben sem lelhető fel nagy területeken. De ha mondjuk feltétlenül fehér falat szeretnénk, legyen például enyhén krémszínű, ez sokkal természetesebb, barátságosabb hatást kelt és a szaküzletekben szinte elenyésző ártöbbletért keverik ki a kívánt árnyalatot.

Lakberendező vagy belsőépítész?

Sokan nem tudják, mi is a különbség egy lakberendező és egy belsőépítész között. Amint Cătălin David megfogalmazta: egy lakberendező például megmondja, hogy ide egy kanapé, oda meg egy karosszék illik, s az eredmény lehet igazán szép is, de egy belsőépítész ki is alakítja a belső tereket, s ezekhez a megrendelő egyéniségét leginkább kifejező bútorokat meg is tervezi.

Neumann Andrea

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!