2017.11.06. 13:55
Megtisztult látásra törekedni
Vasárnap délben a nagyváradi Székesegyházban, Böcskei László megyés püspök által főcelebrált szentmisével zárult a püspökség és a Háló Egyesület által szervezett háromnapos Kárpát-medencei Szent László találkozó.
Vasárnap délben a nagyváradi Székesegyházban, Böcskei László megyés püspök által főcelebrált szentmisével zárult a püspökség és a Háló Egyesület által szervezett háromnapos Kárpát-medencei Szent László találkozó.
Böcskei László megyés püspök nagy örömmel és szeretettel köszöntötte mindazokat, akik a Kárpát-medence különböző régióból a Háló Egyesület által szervezett találkozó résztvevőiként a váradi egyházmegyébe, illetve Nagyváradra jöttek, hogy kiértékeljék eddigi tevékenységüket, és fellelkesüljenek a további feladatok elvégzésére egy olyan példaképnek a közelében, aki egész évben a figyelem középpontjában áll. Ezzel pedig a Háló tagjai jelezték: nemcsak tisztelik és ismerik Szent Lászlót- mert hiszen természetesen őróla van szó-, hanem egy sereget alkotva tudatában vannak annak, hogy kiválasztottak, és komolyan keresik azt a leghitelesebb helyet, ahol a hit érvényre jut. Megtisztult látásra törekednek tehát, annak fényében, hogy nemcsak emlékezniük kell, hanem keresztényként feladatuk van, küldetést kell teljesítsenek, hogy az Isten adta élettérnek a maga gazdagságában való kibontakoztatásának eszközei lehessenek mindenki számára, megismerve az elhivatottság ajándékát és az ebből fakadó lehetőségeket.
Tettek és szavak
Azt is hangsúlyozta a főpásztor: a keresztény emberben lennie kell valaminek, ami zavarba ejt másokat és elgondolkozásra késztet. Úgy fogalmazott: nem agitálni kell folyton, vagy tüntetni, hanem élő misztériumként tanúságot tenni arról, hogy milyen rossz lenne az életünk, ha nem Isten volna a középpontjában. A megtisztult látás pedig nem pillanatnyi élmény kell maradjon csupán, hanem folyamatos kell legyen, a megváltoztatása addigi életünknek, helyes önismeret és a felvállalása a ránk bízott talentumoknak. Biztonságot, helyes irányt, célba érést jelent, azt, hogy nem feledkezünk meg kiválasztottságunkról és küldetésünkről, hanem mindezt megéljük minden körülmények közt, nem csak vasárnaponként és a templomban, hanem a hétköznapokban, az otthonainkban, a munkahelyeinken. Ugyanis Isten nem passzív vagy szemlélő szereplőnek teremtett bennünket, hanem rajtunk keresztül és általunk akarja tökéletesíteni a művét a világban, ezért ha kiszorítjuk őt az életünkből, akkor felborul az egyensúly, elhatalmasodik a gyűlölet, vállalhatatlan világ alakul ki.
Isten szava az emberi szóban és tettben valósul meg, érezteti a hatását, nyilvánul meg az egész közösség számára. Ha ő van a középpontban, mindenki hozzá kapcsolódik, akkor nincs szükség energiára, mert biztosítva van a kifogyhatatlan erő. Csakis szavak és tettek harmóniájával lehet tehát hatékony és eredményes az evangélium, keresnünk kell a jót, hogy elvigyük egymáshoz, hiszen ahogy a Hálós találkozó és a Szent László jubileumi év mottója is jelzi: „a jó ember jó kincseiből jót hoz elő”- nyomatékosította az egyházi elöljáró.
Ciucur Losonczi Antonius